Boris Karloff


(William Henry Pratt)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 23.11.1887

Zemřel: † 2.2.1969

Miesto Narodenia: Camberwell, Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Midhurst, Sussex, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Narodil se 23.listopadu 1887 v londýnské čtvrti Camberwel v Anglii jako WILLIAM HENRY PRATT. Pocházel z rodiny, ve které bylo devět dětí. V mládí studoval londýnskou universitu a rozhodl se pro povolání diplomata. Zanedlouho však tuto myšlenku opustil a ve svých třiadvaceti letech emigruje do Kanady, kde pracuje jako dělník na jedné farmě. V té době se začíná zajímat o divadlo a brzy se stává členem jedné divadelní společnosti a přijímá umělecký pseudonym BORIS KARLOFF.

Během následujících let projde celou řadou hereckých společností, projíždí s nima celé spojené státy a v roce 1919 končí v Los Angeles jako nezaměstnaný herec bez angažmá. Zlom v jeho kariéře nastává, když se mu podaří získat stálou práci ve filmových studiích společnosti Universal. Tam jednou potká v kantýně režiséra JAMESE WHALEA, který navždy změní jeho život. WHALE zrovna hledal herce pro svůj nový snímek a na Karloffovi ho zaujala jeho podivná pronikavá osobnost.

A tak v srpnu roku 1931 začíná Karloff natáčet snímek, ve kterém sehraje svou osudovou životní roli, a který předurčí jeho další hereckou kariéru. Řeč je o proslulém prvním filmovém zpracování románu MARY SHELLEYOVÉ FRANKENSTEIN, kde Karloff tak bravurně ztvárnil roli monstra. Díky své uměřenosti, inteligentní jednoduchosti gest, držení těla, hlasu a masce stvořil Karloff skutečnou frankeinsteinovu příšeru.

Po ztvárnění této role se Karloffova herecká kariéra vyhoupla do závratných výšin. Sláva této role mu přinášela další nabídky na role v různých převážně horrorových snímcích. Karloff tak nastolil svou čtyřicetiletou hrůzovládu na filmovém plátně. Mezi jeho nejznámější herecké kolegy patřil i proslulý představitel prvního filmového draculy, herec BELA LUGOSI, který byl také Karloffovým nejbližším osobním přítelem. Karloffovým soukromím prošla spousta žen, ale jeho životní láskou se stala DEADNA REEVESOVÁ, se kterou měl dceru Sarah.

Během své čtyřicetileté úspěšné kariéry Karloff ztvárnil bezpočet více či méně úspěšných rolí, avšak postavu monstra ve frankensteinovi už nikdy nepřekonal. Dočkává se dokonce i síně slávy a v roce 1967 získává i prestižní ocenění grammy. Po smrti svého nejdražšího přítele BELY LUGOSIHO odjíždí Karloff se svojí ženou Deadnou Reevesovou zpátky do rodné Anglie, kde při natáčení jednoho snímku prochladne a 2. února 1969 umírá...
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.