Bela Lugosi


(Béla Ferenc Dezsõ Blaskó)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 20.10.1882

Zemřel: † 16.8.1956

Miesto Narodenia: Lugos, Uhry, Rakousko-Uhersko

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

BELA LUGOSI, vlastním jménem BELA FERENC DEZSO BLASKO, se narodil v Rumunsku 20. října 1882 ve městě Nový Lugoj. V začátcích své kariéry působí jako divadelní herec v Maďarsku. Poté odjíždí do Německa, kde začíná natáčet své první snímky pod jménem ARISZTID OLT. Jedná se o dnes už téměř zapomenuté a vesměs nedochované filmy, z nichž nejvýznamnější je JANOŠOVA HLAVA (DER JANUSKOPF, 1920) FRIEDRICHA WILHELMA MURNAUA, který je volnou adaptací románu R.L. STEVENSONA - DR. JEKYLL AND MR. HYDE. V létě roku 1922 odplouvá lodí do NEW ORLEANSU a odtud pokračuje do NEW YORKU, kde začíná působit už pod jménem BELA LUGOSI. V prosinci 1922 zde odehrává svou první anglicky mluvenou roli v divadelní hře VLČÍ MÁK a rok poté dostává z Hollywoodu první nabídku na roli ve filmu TICHÉ ROZKAZY. Poté sehrává řadu více či méně úspěšných rolí.

Zlom v jeho kariéře nastává v roce 1927, kdy se rozhodne divadelní scénárista John Balderston přepsat román Brama Stokera DRACULA do divadelní podoby. Naráží však na problém s vdovou po Bramu Stokerovi, která zdědila autorská práva po svém muži a nechce o divadelní podobě Draculy ani slyšet. A tak se za ní vydává sám Lugosi, aby ji přesvědčil. Nikdo netušil co se mezi nimi odehrálo, ale Lugosi se vrátil se smlouvou v kapse. Divadelní premiéra Draculy se konala na Brodwayi v říjnu 1927 a měla obrovský úspěch zejména zásluhou hlavního představitele Bely Lugosiho, který byl opravdu přesvědčivý a ohromující. Dracula se hrál na Brodwayi dlouho s velkým úspěchem, až do doby, než se Hollywoodský režisér Tod Browning rozhodl k jeho zfilmování. A tak v roce 1931 přichází na plátna kin první filmové zpracování románu DRACULA v hlavní roli opět s neodolatelným a uhrančivým Belou Lugosim, pro kterého se postava Draculy stává životní rolí.

Jak už to v Hollywoodu chodilo a chodí, v době své největší slávy zažívá Lugosi různé milostné aféry a skandály s herečkami té doby. Mezi ty šťastné, kterým se podařilo proniknout do Lugosiho soukromí patřily CLARA BOW a hlavně jeho celoživotní láska BRIDGET BRIGHTONOVÁ, která je posléze za nevyjasněných okolností zavražděna. V následujících letech hraje Lugosi převážně ve snímcích, které zpracovávají témata magie, okultismu, satanismu a vampirismu, ale svoji nejslavnější roli Draculy už nikdy nepřekoná. V několika snímcích mu dělá společnost jeho herecký kolega a nejbližší přítel BORIS KARLOFF (který ztvárnil další úspěšnou postavu té doby, a to monstrum v prvním filmovém zpracování příběhu Mary Shelleyové, FRANKENSTEIN). Za všechny snímky se sluší uvést jejich duet ve filmu ČERNÁ KOČKA (BLACK CAT, 1934) a hlavně jejich nezapomenutelný herecký koncert ve snímku havran (THE RAVEN, 1935).

Ke konci svého života se pak Lugosi ještě stihne v téměř sedmdesáti letech oženit s o několik desítek let mladší HOPE LINNINGEROVOU, která mu hodně připomíná jeho největší životní lásku BRIDGET BRIGHTONOVOU. Poté zestárlý Lugosi vážně onemocní a 16. srpna 1956 ho postihne srdeční kolaps a umírá. Jeho posledním přáním bylo být pohřben v kostýmu hraběte Draculy, který mu přinesl nesmrtelnou slávu. Stalo se... REST IN PEACE, BELO.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.