John Wayne


(Marion Robert Morrison)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 26.5.1907

Zemřel: † 11.6.1979

Miesto Narodenia: Winterset, Iowa, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Máme-li si vybavit nějakého známého představitele amerických filmových westernů, s největší pravděpodobností nám mezi prvními naskočí jméno John Wayne (původním jménem Marion Michael Morrisson). Jako mnoho dalších filmových hvězd, i on se k filmu dostal víceméně náhodou. Přes trenéra svého fotbalového týmu se seznámil s hercem Tomem Mixem a přes něj pak dostal práci u filmové společnosti Fox. Nebyla to sice nějaká bůhvíjaká práce, ale i při tom přenášení kulis byla šance, že si mladého urostlého fešáka někdo všimne.

A také, že jo. Po několika štěcích si jej do hlavní role filmu VELKÁ CESTA (1930) vybral režisér Raoul Walsh. Film neměl sice komerční úspěch, ale to se přičítalo době hospodářské krize. Z Johna Wayna se stal vyhledávaný představitel westernových hrdinů. V následujících několika letech šel doslova z filmu do filmu a výsledkem bylo, že se zařadil do škatulky "neohrožený hrdina Divokého západu", kterou už se mu nepodařilo opustit. Diváci ho do ní vždy zase nahnali zpátky. A on se tam rád vrátil. Z desítek jeho filmů té doby stojí dodnes za zmínku jen několik, zejména film PŘEPADENÍ (1939), kde se poprvé sešel se svým dlouholetým přítelem Johnem Fordem. Spolu pak natočili řadu dalších zajímavých westernů - například FORT APACHE (1948), ŽLUTÁ STUHA (1949), PÁTRAČI (1956) nebo MUŽ, KTERÝ ZASTŘELIL LIBERTY VALANCE (1962). Významné tituly vzešly i ze spolupráce s dalším z klasiků HOWARDEM HAWKSEM: ČERVENÁ ŘEKA (1948), RIO BRAVO (1959) nebo EL DORADO (1967).

I John Wayne nakonec zatoužil zkusit si to na režisérské židli. Jako velký patriot si vybral téma o boji za svobodu. Takřka tříhodinový snímek ALAMO (1960) pojednává o obraně stejnojmenné pevnosti skupinou dobrovolníků čelících mnohonásobné přesile Mexičanů v roce 1836. Tento ve své době jeden z nejdražších snímků, na který musel Wayne hodně doplatit i ze svého, nebyl komerčně zrovna úspěšný, ale režisér prokázal nesporné kvality. Velké rozpaky pak přinesl další snímek, ketrý si John Wayne prosadil. Film ZELENÉ BARETY (1968) byl v podstatě propagandistický snímek oslavující americké vojenské jednotky ve Vietnamu a v době sílícího odporu proti této válce přinejmenším nebyl "in".

V té době už ale sláva starých klasických westernů pohasínala, John Wayne se přeladil do rolí starých kovbojů a za jednu z nich - ve filmu MARŠÁL (1969) - dostal konečně i Oscara. Poslední Waynovou rolí byl stárnoucí pistolník ve filmu STŘELEC (1976). Postava i její představitel měli mnoho společného: oba byli představiteli starého odcházejícího světa, oba umírali na rakovinu. S pistolníkem Jimmym Booksem odcházel do propadliště dějin starý Divoký západ, s Johnem Waynem odešel do filmové historie klasický americký western.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.