Orson Bean


(Dallas Frederick Burroughs)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 22.7.1928

Miesto Narodenia: Burlington, Vermont, USA

 

...více

Životopis

Orson Bean je americký filmový, televizní a divadelní herec. V 60.,70. a 80.letech se často objevoval v různých televizních hrách ale nejvíc jej proslavila dlouholetá televizní hra, Říct pravdu (TO TELL THE TRUTH).

Bean se narodil jako Dallas Frederick Burows v Burlingtonu ve Vermontu, otci Georgi Fredericku Burrowsovi a jeho ženě Mariane A. Pollard. Burrows byl spoluzakladatelem občansko-právní společnosti, která se zaměřuje na legislativní lobbing (AMERICAN CIVIL LIBERTIES UNION) a donátorem organizace SCOTTSBORO BOY'S DEFENSE a dvacetiletým členem policejního kampusu Harvardské Univerzity. Bean je také vzdáleným příbuzným Calvina Coolidge, který byl v čase Beanova narození prezidentem Spojených států amerických.

Z kraje 50.let byl Bean začínajícím mladým hercem se sympatickou osobností a svérázným smyslem pro humor. Tyhle předpoklady mu vynesly hostování ve víkendové jazzové sérii THE CHAMBER MUSIC SOCIETY OF LOWER BASIN STREET na rádiu NBC. Beanův napůl vážný, napůl karikující postoj k psaní ironických scénářů byl povšimnut producenty show, kteří najali Beana k uvádění série v posledním roce vysílání. Každý týden, mistr slavností, 'Dr. Orson Bean' uváděl hudebníky a nabízel humorné komentáře mezi výstupy. Jeho profesorský projev a zádumčivé hloubání bylo v rozporu s faktem, že Dr.Beanovi bylo pouhých 24 let. Jako spousta New Yorkem odchovaných performerů se Bean často objevoval v televizi. Často spoluúčinkoval v relaci THE TONIGHT SHOW (spolu s Jackem Paarem a Johnny Carsonem) a pravidelně se objevoval v relacích a show původně vytvořených v NY. Byl pravidelným členem poroty soutěže To Tell The Truth ve verzi z 50.let až do roku 1991 a též se účastnil soutěže SUPER PASSWORD a jiných. Uváděl pilotní díl vylepšené verze soutěže CONCETRATION z roku 1985, která byla znovuuvedena v roce 1897 jako CLASSIC CONCETRATION s Alexem Trebekem.

V roce 1960 hrál titulní roli v seriálu TWILIGHT ZONE v epizodě Mr.Bevis (The Twilight Zone). V roce 1961, pro CBS a její antalogovou sérii THE DUPONT SHOW s June Allyson, hrál Johna Monroea s Adolphe Menjou jako Fitch a Sue Randall jako Ellen Monroe v díle The Secret Life Of James Thurber, napsaném podle tvorby amerického humoristy Jamese Thurbera. Bean hluboce obdivoval komiky Laurela a Hardyho a byl jedním ze zakládajících členů spolku THE SONS OF THE DESERT, mezinárodní společnosti Laurela a Hardyho.

Na Broadwayi byl hvězdou původního obsazení hry WILL SUCCESS SPOIL ROCK HUNTER? a hrál důležitou roli ve hře SUBWAYS ARE FOR SLEEPING (1961), za kterou obdržel nominaci na cenu Tony Award za nejlepší herecký výkon v muzikálu a stejně ve hře NEVER TOO LATE (1962). Také hrál partnera Melině Mercour ve hře ILLYA DARLING, hudební adaptaci filmu NEVER ON SUNDAY (1967). V roce 1964 produkoval vítězný film HOME MOVIES, který získal Obie Award a objevil se na Broadwayi ve hře I WAS DANCING.

Pravidelně se objevoval v soap opeře MARY HARTMANN, MARY HARTMANN a jejím vedlejším produktu FERNWOOD 2NITE. V 6 let trvajícím seriálu společnosti CBS z r.1991, DR.QUINN, MEDICINE WOMAN, hrál vychytralého obchodníka Lorena Braye. Hrál homofobního otce Johna Goodmanna v krátce trvajícím sitcomu NORMAL, OHIO. Dva z jeho význačných počinů jsou ztvárnění hlavních postav Bilba a Froda Baggins z roku 1977 a z roku 1980 Rankin/Bassovu animovanou adaptaci J.R.R.Tolkienova románu THE HOBBIT a RETURN OF THE KING. V roce 2005 se Bean objevil v epizodě seriálu TWO AND A HALF MAN, nazvané Does it Smell Funny To You?, hrající bývalého playboye dobývající herečky Tuesday Weld a Anne Francis. Víckrát se objevil v epizodách seriálu HOW I MET YOUR MOTHER z roku 2007. V roce 2009 se Orson Bean zúčastnil castingu na roli Roye Bendera, prodavače steaků, který je objektem zájmu Karen McCluskey v seriálu ABC, DESPERATE HOUSEWIVES.

Bean byl napsán na černou listinu Hollywoodskými studiy v roce 1950 za účast na mítincích Komunistické strany, ale objevoval se v bezpočtu televizních a divadelních představeních. Nyní je konzervativec a konvertoval ke křesťanství, ačkoliv se pořád považuje za starého, špinavého chlapa. Je tchánem Andrew Breitbarta a popisuje jeho vlastní děti, které jsou všechny ženaté či vdané,jako 'malé komunisty'. Býval zastáncem Orgone terapie a vydal knihu s názvem ME AND THE ORGON.

Bean byl 4x ženat. Jeho první žena byla herečka Jacqueline de Sibour, kterou si vzal v roce 1956 a rozvedl v r. 1962. Byla dcerou vikomta Jacquese J. de Siboura, francouzského šlechtice a pilota, a jeho ženy Violette B. Selfridge (později paní Frederick T. Bedford) aviatičky která byla dcerou britského obchodního magnáta Harryho Gordona Selfridge. Jacqueline a Orson měli jedno dítě-Michele. Jeho druhá žena byla módní návrhářka Carolyn Maxwell. Vzali se v r.1965 a rozvedli o 14 let později. Měli tři děti: Maxe, Susannah a Ezekiela. Bean byl ženatý tři měsíce v roce 1984 s herečkou Joyce Dewitt. Jeho čtvrtá a současná žena je herečka Alley Mills, o 23 let mladší než Bean a kterou si vzal v r. 1993. Mills je známá pro svou roli Kevinovy matky v seriálu THE WONDER YEARS.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.