Mari Töröcsik

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 23.11.1935

Miesto Narodenia: Pely, Maďarsko,

 

...více

Životopis

Mari Töröcsik byla jedním ze čtyř potomků učitele na maďarské vesnici. Hrála na klavír a zpočátku dokonce uvažovala o profesionální hudební kariéře. Místo toho nastoupila na střední ekonomickou školu, po jejímž dokončení studovala v letech 1953 - 1957 na Vysoké škole divadelního a filmového umění v Budapešti. Záhy poté následovalo angažmá v Národním divadle, kde působila až do sedmdesátých let a také první filmové role.

Slibnou kariéru mladé a půvabné posluchačky herectví odstartovala role křehké selské dcery Mari Patakiové, s níž okouzlila publikum i filmovou veřejnost ve vesnickém dramatu Zoltána Fábriho KOLOTOČ (1956). V příštích dekádách prokázala ve filmu i na divadle neobyčejně široký výrazový rejstřík. Komediální polohy, kde často uplatnila také své muzikální nadání, střídala s vnitřně komplikovanými psychologickými charaktery. Svůj hudební talent navíc rozvíjela také jako interpretka šansonů či lidových písní a vydala několik alb. Z její dlouhé a pestré filmografie lze vyzvednout např. trvalou spolupráci s nejznámějšími maďarskými tvůrci. Účinkovala mj. v politickém dramatu TICHO A KŘIK (1967) Miklóse Jancsó. Marta Mészárosová jí svěřila roli vdovy v psychologickém příběhu MĚSÍČNÍ DVŮR (1968). Ve DNECH ČEKÁNÍ (1970) Károly Makka ztvárnila s velkým úspěchem profesorku, která musí před svou tchýní složitě skrývat zatčení svého manžela. Dále pokračovala ve spolupráci se Zoltánem Fábrim apod. Při natáčení již zmiňovaného snímku DNY ČEKÁNÍ se seznámila s režisérem Gyulou Maárem, s nímž žila do počátku devadesátých let. Maár ji obsadil do několika svých filmů a sám o ní formou portrétu natočil dva televizní dokumenty.

Mari Töröcsik se dostalo celé řady prestižních profesních vyznamenání: ceny na MFF v Cannes 1971 a 1976 za role v titulech LÁSKA a KDE JSTE, PANÍ DÉRYOVÁ? nebo Stříbrný Hugo na MFF v Chicagu 1971 za nejlepší herecký výkon ve DNECH ČEKÁNÍ. Je držitelkou hned několika Cen maďarské filmové kritiky a v roce 2000 získala čestný titul „Národní herečka“. Celkem pětkrát byla hostem MFF v Karlových Varech (v roce 1992 jako členka poroty). Stala se pravděpodobně největší ženskou hvězdou maďarské kinematografie, jejíž talent a sláva zároveň přesáhly hranice rodné vlasti.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.