Geraldine Chaplin


(Geraldine Leigh Chaplin)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 31.7.1944

Miesto Narodenia: Santa Monica, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Geraldine se narodila Ooně a Charlesovi Chaplin dne 31. 7. 1944 v Santa Monice, v Kalifornii v USA. Byla nejstarší z jejich osmi dětí. Matka Oona byla dcerou dramatika Eugena O'Neilla. Geri žila na přání otce Charlese dlouhý čas ve švýcarském Vevey v penzionu pro mladé dámy, a byla také žačkou klášterní školy. Od roku 1958-1961 studovala balet v Anglii, Royal Ballet School v Londýně. Její drobná štíhlá postava byla předurčena k baletu, proto také několik let jezdila po světě a vystupovala v různých klasických baletech

V roce 1967 se uplatnila poprvé na divadelní scéně jako herečka - hrála na Broadwayi pod režijním vedením Mika Nicholse ve hře Lillian Hellmanové Lištičky. Před kamerou se objevila jako malé dítě ve filmu Světla ramp a Král v New Yorku, ovšem její první filmovou rolí se stala postava unesené milionářské dcery Zeldy v dobrodružném filmu Jednoho krásného letního rána Světově známou se stala rolí Toni Komorovské, dcery hlavních hrdinů v adaptaci románu B. Pasternaka: Doktor Živago - režiroval D. Lean.

V jejím životě nejen uměleckém, ale především osobním bylo šťastné seznámení se španělským režisérem Carlosem Saurou, který byl mnoho let jejím životním partnerem, a je otcem syna Shanea. V jeho filmech vytvořila zajímavé, a složité postavy př. moderních žen, které při své pomyslné nezávislosti trpí pod tíhou mužského sobectví, třeba v komedii Peppermint frappé, nebo je deptána svým manželem v psychologickém dramatu Doupě, či jako anglická guvernantka a ošetřovatelka Anna, která je ve filmu Anna a vlci po vůli úchylným bratrům. Dále to byly filmy Eliso, můj živote a.j.

V 60-tých a 70-tých letech se Geraldine prezentovala i ve filmech jiných evropských a amerických režisérů, z toho zajímavé příležitost jí nabízel režiser Robert Altman ve filmu Nashville, poté roli cirkusové umělkyně Ann Oakley, která střílí jako nejlepší pistolník, mezi hrdiny z divokého západu: Buffalo Bill a Indiáni, a svatební ceremoniářka Billingsleyová v satiře Svatba.

Další zajímavý počin byl s režisérem, který si jí velice jako herečky vážil - Alan Rudolph. Pod jeho vedením se předvedla v titulní úloze Emily, minulostí poznamenanou ženu, která se po dvanácti letech vrací z vězení do města, kde žije její bývalý manžel - Anthony Perkins se svou novou ženou. Film se jmenoval Pamatuj si mé jméno. Dále vystupuje ve výrazných epizodních úlohách: ztvárnění vlastní babičky v životopisném dramatu Chaplin, v režii R. Attenborougha. Za tento skvělý výkon byla v roce 1992 nominována na Zlatý glóbus. Ovšem její největší rolí (které si prý velice váží) v poslední době, je opravdová, velice lidská ochránkyně chudých v životopisném příběhu o matce Tereze - Ve jménu ubohých.

Kubánský kameraman Patricio Castillo je od osmdesátých let jejím novým partnerem a má s ním dceru Oonu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.