Tantoo Cardinal


(Rose Marie Cardinal)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 20.7.1950

Miesto Narodenia: Fort McMurray, Alberta, Kanada

 

...více

Životopis

Tantoo Cardinal, vlastním jménem Rose Marie Cardinal se narodila 20. Července 1950 ve Fort McMurray v kanadském městě Alberta a je francouzsky „Métis" –osoba smíšeného původu evropského a amerických domorodců. Její babička byla z kmene Cree z Anzacu v Albertě a její dědeček byl Angličan.

Herečka byla dvakrát vdaná. Poprvé se vdávala hned po maturitě v roce 1968 a vzala si Freda Martina, se kterým se rozvedla v roce 1976, jelikož manželství trpělo jejím silným sociálním aktivismem, který z velké části převzala od svého manžela a syna Cheyenne. Druhého manžela si vzala roku 1988 a jmenoval se John Lawlor ale skončilo v roce 2000. Celkem má tři děti Cheynne, Clifforda a Riel. V roce 1993 obdržela čestný titul na Univerzitě v Rochesteru. Byla také členkou dramatické poroty na filmovém festivalu Sundance v roce 1994.

Cardinal jako mladá herečka začala svou kariéru s dokudramatem pro kanadskou Broadcasting Corp. (CBC) a produkcí pro Alberta Native Communications Society. Získala mnoho ocenění jako uznání za její herecké úspěchy a za její nadšení pro komunitu původních obyvatel, včetně ceny za nejlepší herečku amerických Indiánů na filmovém festivalu v San Franciscu, divadelní Sterling Award za nejlepší ženský herecký výkon v „All My Relations" (1990), na nativním indiánském filmovém festivalu Eagle Spirit Award získala cenu za celoživotní přínos domorodé umělecké společnosti. Také obdržela cenu za vynikající herecké výkony v Torontu obor Ženy ve filmu a televizi (WIFT). Tantoo rovněž přijala cenu Hill Sun Award za vynikající výsledky v domorodé filmové tvorbě (Native American Filmmaking) a je nejpopulárnější indiánskou herečkou ve své rodné Kanadě.

Osobní citace: „Neměli jsme televizi, tam, kde jsem vyrůstala v mé komunitě v severní Kanadě, pouze obrazy domorodých lidí, které jsme měli vystaveny, byli moje rodina a moji příbuzní, byly to nádherné a silné osobnosti, ke kterým jsem vzhlížela. Teprve když jsem se přestěhovala do Edmontonu v Albertě v roce 1965, jsem začala vidět úplně jiný typ obrazu, který v té době v kanadské společnosti převládal, negativní image původních obyvatel jako bezdomovci, kteří znamenají „méně než nic". Chtěla jsem jednat a to byl pro mne způsob, jak napravit tuto nerovnováhu; herectví mi umožňuje představit jiný druh pravdy, přinést nějaké světlo zpět do příběhů naší historie. Dostala jsem se i na jednání prostřednictvím své politické angažovanosti, a to prostřednictvím smyslu pro spravedlnost. Chtěla jsem vidět jak se věci mění, napravit některé lži, které byly o nás vyřčeny v celé historii. Postoj veřejnosti zpětně do 60. let byl tak zaostalý a špatně informovaný. V době, kdy jsem se dozvídala o naší historii a jak se s námi zachází, byla jsem plná vzteku. Byla to opravdu doba temna a velkého zklamání."
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.