Robert Englund


(Robert Barton Englund)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 6.6.1947

Miesto Narodenia: Glendale, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Robert Barton Englund se narodil 6. 6. 1947 v Glendale v Kalifornii. S filmem se poprvé setkal až ve svých 27 letech ve snímku BUSTER AND BILLIE. Jako většina herců začínal jen s vedlejšími rolemi a štěky, objevil se např. po boku Arnolda Schwarzeneggera ve filmu Zůstaň hladový. Zpočátku se objevoval jen v nízkorozpočtových a neúspěšných snímcích, v seriálech či TV filmech.

Sláva a nesmrtelnost přichází 10 let poté, co se poprvé objevil před kamerou. V roce 1984 točí Wes Craven kultovní horor Noční můra v Elm Street, kde Englund ztvárňuje postavu masového vraha dětí, Freddyho Kruegera. Film zaznamenal obrovský úspěch a rok na to je natočeno pokračování. Zakládají se fankluby Freddyho a z původního skvělého snímku se stává továrna na peníze. Do roku 1991 je natočeno celkem 6 dílů a také 20 dílný seriál Freddyho noční můry, kde už po několikáté Englund spolupracuje s Tobem Hooperem. Bohužel další filmové díly i seriál mají čím dál menší kvalitu a "poslední" 6. díl (Freddyho smrt) odsouvá tuto sérii až na okraj filmové tvorby. Mezi tím Englund hraje v dalších filmech či seriálech (např. "V") většinou malé nebo vedlejší role. V roce 1994 přichází tvůrce celého kultu, Wes Craven, aby natočil poslední díl po svém. Film Nová noční můra sklidí velký úspěch a Wes vrátil celou sérii opět mezi populární hororové ságy.

Poté se Englund opět vrací ke spolupráci s Tobem Hooperem (např. Děs v prádelně) a hraje v dalších "B" filmech, u nás např. nechvalně známý Python. V roce 2003 však dochází k dalšímu průlomu v Robertově kariéře, a to když režisér Ronny Yu zkříží dvě legendární série (Elm Street a Pátek 13.) a točí "horor" Freddy vs. Jason, opět s Englundem v roli Krugera. To otevírá Englundovy dveře mezi hororovou smetánku a tak se v roce 2005 může podílet na velkolepém 13-ti dílném seriálu Mistři hororu, kde na režisérskou stoličku usednou takoví velikáni jako John Carpenter či Tobe Hooper.

Robert Englund si za svou kariéru sice zahrál ve více než 100 filmech či seriálech, ale to z něj pouze herce nečinní. I Robert si, podobně jako mnoho dalších herců, zkusil také režii. Pomáhal s režií na "svém" seriálu Freddyho noční můry, v roce 1989 zrežíroval solidní horor Předvolba 976 a v současné době pracuje filmu Killer Pad.

Občasný režisér, přední herec amerických béčkových hororů a jeden z dvorních herců slavného hororového mistra Toba Hoopera se podílel na tolika filmech, jako málokdo, ovšem slávu a nesmrtelnost mu přinesla pouze jediná role. Role Freddyho Kruegera, masového vraha z Elm Street.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.