Téa Leoni


(Elizabeth Téa Pantaleoni)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (2 hlasů)

Herec,   

Narodený: 25.2.1966

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Při pohledu na ni by mnohý anglicky hovořící jedinec vykřikl „Goddess!“ a vůbec by nebyl daleko od pravdy, její jméno – Téa – lze z čínštiny opravdu překládat jako „goddess“, tedy „bohyně“. Existuje však mnohem více informací, které o této americké herečce pravděpodobně neznáte, pojďme si proto přiblížit alespoň ty základní: Elizabeth Téa Pantaleoniová se narodila 25. února 1966 v New Yorku. Její otec byl specialistou přes firemní právo, její matka přes výživu. Po prominentní privátní dívčí škole Brearley v New York City absolvovala Téa internátní školu v Putney, ve Vermontu, a začala navštěvovat Sarah Lawrence College, kde se věnovala studiu antropologie a psychologie.

Během studií na univerzitě si dopřála krátkou pauzu, kterou využila k zevrubnějšímu poznání zbytku světa. Cestovala do Japonska, na karibský ostrov Svatého kříže a hlavně do Itálie, kde pátrala po svých italských kořenech (dědeček měl otce italského původu). Když už jsme zmínili její kořeny, slušelo by se podotknout, že matka jejího otce Helenka Tradusa Adamowska se narodila ve Státech polským rodičům a působila jako filmová a divadelní herečka. Bylo to právě během cest po Itálii, kdy se také Téa začala zajímat o herectví. Svou první šanci dostala po úspěšném konkurzu na roli v seriálovém spin-offu Charlieho andílků Angels 88. Ten nakonec nikdy nebyl vysílán a její první se stala teprve role původně nabídnutá Lise DiNapoli. Šlo o seriál SANTA BARBARA (1989).

Na velkém plátně debutovala komedií kdysi úspěšného režiséra Blake Edwardse PROMĚNA (1991). Následovala malá rolička ve filmu VELKÉ VÍTĚZSTVÍ (1992) a účast v brzy zrušeném, leč kritiky uznávaném sitkomu stanice FOX, nazvaném FLYING BLIND. V roce 1992 si Leoni ještě stihla vzít za muže reklamního režiséra Neila Tardia, s nimž se po třech letech manželství rozvedla. Jejím prvním větším filmem byl více než tříhodinový western Lawrence Kasdana Wyatt Earp (1994), její první hlavní rolí pak postava Giny v televizní romanci FALEŠNÁ HRABĚNKA (1994). Do širšího diváckého povědomí se zapsala teprve coby oku lahodící „doplněk“ dvou uřvaných černochů v akční pecce Michaela Baye MIZEROVÉ z roku 1995. Později téhož roku započala svou tříletou účast v relativně úspěšném sitkomu THE NAKED TRUTH (celkem 49 epizod).

Ani v následujících letech neodolala mámení stříbrného plátna a od své televizní role si několikrát odskočila k celovečerním filmům. Ať už šlo o ztřeštěnou komedii FLIRTOVÁNÍ S KATASTROFOU (1996), nezávislý snímek THERES NO FISH FOOD IN HEAVEN nebo katastrofický velkofilm DRTIVÝ DOPAD (oba 1998), Téa si vždy získávala divácké sympatie svým výjimečným šarmem. Právě jim roku 1997 nejspíš okouzlila také Davida Duchovného. Z jejich společného soužití vzešla dcera Madelaine (narozena 1999) a syn Kyd Miller (narozen 2002). Její kariéra po krátké „mateřské“ pauze pokračovala po boku Nicolase Cage (OTEC RODINY), Sama Neilla (JURSKÝ PARK 3), Ala Pacina (Lidi, co znám) a dokonce i Woodyho Allena (HOLLYWOOD V KONCÍCH).

Po další dvouleté odmlce se k herectví vrátila v prvním režisérsko-scénáristickém počinu svého manžela Davida Duchovného – NEZAPOMENUTELNÉ DĚTSTVÍ (2004). Rovněž přijala nabídku Jamese L. Brookse na účast v romantické komedii s Adamem Sandlerem ŠPANGLICKY SNADNO A RYCHLE a neméně slavnému komikovi, totiž Jimu Carreymu, sekundovala v krimikomedii FINTY DICKA A JANE (2005). Kromě toho, že je vegankou, již několik let spolupracující s UNICEFem, milující matkou a nadanou herečkou, vyplatí se vědět také o její velké vášni ke golfu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.