Biao Yuen


(Hsia Ling-Jun)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 26.7.1957

 

...více

Životopis

Yuen Biao ( nebo také Ha Ling Chan, herec,Ha Ling Chun, Hsia Ling Jun Biao,Yuan Biao, Bill Yuen, Jimmy Yuen Biao, 元彪, 元標) kaskadér a producent, se narodil 26.7.1957 v Hong Kongu jako Ha Ling Tsan. Jméno Yuen Biao dostal až po svém příchodu mezi partičku tzv „Seven Little Fortunes“, tedy mezi kultovní představitele HK filmu 80.-90. let, jejímiž hlavními tahouny byli Sammo Hung a Jackie Chan. Učitelem této skupiny herců byl mistr Yu Jim Yuen, který formoval celou jednu slavnou generaci herců.

Yuen, tak jako většina HK herců začínal v souboru pekingské opery a už jako mladý si troufal na kaskadérské kousky. Jeho první velká příležitost byla dost netypická. Stal se totiž dublérem Bruce Lee v nedokončeném filmu THE GAME OF DEATH. Po seznámení se Sammo Hungem se Yuen dostal k rolím, ve kterých si konečně mohl udělat jméno a dostat se do povědomí diváků (KNOCKABOUT, THE YOUNG MASTER, DREADNAUGHT). Díky spolupráci s Jackiem Chanem a Sammo Hungem se Yuen Biao vypracoval a mohl si dovolit opustit Hungovu stáj. Natočil několik vynikajících filmů, kde vycizeloval svůj styl (RIGHTING WRONGS, THE ICEMAN COMETH).

Ale asi nejslavnější rolí Yuena Biao byl jeho Foon v prvním díle kultovního filmu ONCE UPON A TIME IN CHINA, díky kterému se herec s výraznou pihou na tváři stal skutečně slavný. V poslední době se Yuen Biao věnuje menším projektům a hlavně produkci. Jeho zatím posledním filmem je SHAOLIN TEMPLE: MONKS AND MARINES.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.