Gustáv Valach

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 16.3.1921

Zemřel: † 27.4.2002

Miesto Narodenia: Hontianske Nemce, Československo,

Miesto úmrtí: Bratislava, Slovensko

 

...více

Životopis

Slovenský herec Gustáv Valach se narodil 16.3.1921 v obci Hostianske Nemce v jižní části středního Slovenska.

Jako student hrával ochotnické divadlo. Studoval současně filozofii a dramatickou konzervatoř. Krátce působil jako rozhlasový hlasatel. Byl s přestávkami dlouhodobým členem Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Jeho první filmová role partyzána byla ve filmu BÍLÁ TMA. Často účinkoval v rozhlase (recitace, zpěv) a v televizních inscenacích. Od druhé poloviny 60. let se pravidelně objevoval i v českých filmech. Hrál výrazné postavy ve významných titulech té doby (ZTRACENCI) a obsazovali ho přední režiséři jako např. Vávra, Kachyňa a Vláčil. Diváckou popularitu mu přinesla role svérázného hajného Straky ve třech dětských filmech V. Gajera POD JEZEVČÍ SKÁLOU, NA PYTLÁCKÉ STEZCE a ZA TRNKOVÝM KEŘEM.

Gustáv Valach se ani v období socialismu netajil svým hluokým náboženským přesvědčením (byl katolík). Z toho důvodu odmítl hrát kontroverzní roli papeže v Hochhutově hře Zástupca. To ho stálo na určitý čas možnost působit v Slovenském národním divadle. V tom čase sa živil prací bagristy. Netajil se ani svými sympatiemi k válečnému Slovenskému štátu - v roce 1980 např. recitoval na pohřbu Alexandra Macha (slovenský luďácký politik a novinář).

Jeho poslední filmová role byla ve slovenském televizním dramatu BALADA O MŔTVYCH OČIACH. Zemřel 26.4.2002 v Bratislavě a to ve věku 81 let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.