Peter Cook


(Peter Edward Cook)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 17.11.1937

Zemřel: † 9.1.1995

Miesto Narodenia: Torquay, Devon, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Hampstead, Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

"Je jedním z těch lidí, kteří jsou zcela a naprosto nenahraditelní. Mimo jiné položil základ 'nové komedie' 60. a 70. let. To co dokázal je zcela výjimečné." (Michael Palin)

Peter Cook - významná postava britského humoru, jeden z prvních představitelů politické satiry v Anglii, člověk s výrazným talentem a s odporem k jakýmkoliv konvencím. Narodil se v Torquay v Devonu v Anglii, jeho otec Alexander Edward (Alec) Cook byl diplomat a Peter měl jít v jeho stopách. Studoval francouzštinu a němčinu na Cambridge, byl členem Cambridge Footlights (1960 zvolen prezidentem), kde měl možnost se poprvé realizovat také jako autor. Psal různé skeče pro školní představení a později také pro anglického komika Kennetha Williamse např. do her Pieces Of Eight (1959) a One Over The Eight (1961) uváděných na West Endu v Londýně.

"Ano, chybějící noha, pane Spiggotte. Schází Vám nohy, až na jednu. Zato Vaše pravá noha, ta se mi líbí. Hodí se skvěle pro tuto roli. Jakmile jsem ji uviděl vcházet, řekl jsem si: 'No prosím, jak pěkná noha se přišla ucházet o tuto roli!'. Nemám nic proti Vaší pravé noze. Potíž je ale v tom, že jinou už nemáte. Padáte trochu na levou stranu.“ „Na tom je něco neadekvátního?“ „Ano, neadekvátního, pane Spiggotte. A víte, podle mě není britská veřejnost připravena na jednonohého opičího muže houpajícího se na liáně džunglí."

Velký úspěch zaznamenala show BEYOND THE FRINGE (1960), kterou vytvořil se spolužáky z Cambridge a Oxfordu - s Jonathanem Millerem, Alanem Bennettem a Dudley Moorem. Po prvním uvedení na Edinburghském festivalu si tuto show oblíbilo londýnské publikum také díky Cookově imitaci britského premiéra Harolda Macmillana a slavné scénce One Leg Too Few. V roce 1962 se s tímto představením dostali až na Brodway a vyhráli svou první Tony Award. Mezitím Cook založil v londýnském Soho klub Establishment (1961), kde vystupovala řada britských i zahraničních komiků, klub se stal místem pro satiru bez cenzury. V suterénu klubu hrávalo Dudley Moore’s Trio. V této době také začal spolupracovat se satirickým časopisem Private Eye. Když skončilo představení v Americe, nabídla BBC Dudley Moorovi vlastní televizní pořad, kde měl uplatnit svůj komediální a hudební talent. Moore si přizval ke spolupráci Petera Cooka, tak vznikl pořad NOT ONLY… BUT ALSO (1964-70). Spolu utvořili komickou dvojici Pete (pseudo-intelektuál) a Dud (submisivní dětinský prosťáček) a vytvořili řadu dnes již legendárních scének tzv. The Dagenham Dialogues, včetně "Bloody Greta Garbo".

"Jak Bůh vlastně vypadá, jakou má třeba barvu?" "Od každé trochu, má všechny barvy duhy." "Ale je to Angličan, že?" "Jistě, nejvyšší třída."

Po první větší roli ve filmu NESPRÁVNÁ TRUHLA (Morris a John Finsbury) natočili vlastní film pod režijním vedením Stanleyho Donena - komedii OKOUZLENÝ. I ďábel má své problémy a rád by se dostal zpět do nebe. Ale ďáblovi věřit nelze, i když vám slíbí splnit sedm přání. Za autora scénáře je považován Cook, Moore napsal hudbu. Pro svůj styl hravého a zároveň inteligentního humoru byli obsazeni do surrealistické komedie z Londýna po nukleární válce, která trvala přesně 2 min. a 28 sec., včetně podepsání mírové smlouvy – film podle hry Spikea Milligana OBÝVACÍ LOŽNICE (Policejní inspektor a seržant). V roce 1971 vytvořili australskou verzi Not Only…But Also a zároveň Pete a Dud podnikli turné po Austrálii a Novém Zélandu v nové show BEHIND THE FRIDGE (1971-72). Tu pak hráli stejně úspěšně i v Londýně (1972-73) a v USA (1973-75), zde pod názvem GOOD EVENING,za kterou získali další Tony Award a také Grammy Award. V té době však Cook již značně pil a jejich přátelství s Moorem začalo mít trhliny. Přesto ještě spolu natočili parodii PES BASKERVILSKÝ a vydali tři alba improvizovaných rozhovorů dvojice Derek (Moore) a Clive (Cook) (1976,1977,1978), kde se věnovali v té době kontroverzním tématům. Jedno z těchto nahrávání bylo zaznamenáno na kameru. Cook i přes Moorův nesouhlas tento záznam uveřejnil (DEREK AND CLIVE GET THE HORN). Poté se Cook vrátil do Anglie a Moore se věnoval slibně rozjeté kariéře v Hollywoodu.

Cook se účastnil několika ročníků (1976-1981) benefičních představení pro Amnesty International THE SECRET POLICEMAN'S BALLS, jejichž hlavními organizátory byli John Cleese a Martin Lewis. Na jevišti se objevilo mnoho slavných britských komiků např. členové Monty Python nebo Rowan Atkinson. V 80. letech hrál ve filmu většinou epizodní role SUPERDÍVKA(Nigel), BLÁZNIVÁ APOKALYPSA (Sir Mortimer Chris), NENÍ SHERLOCK JAKO HOLMES (herecký agent) a v jedné epizodě ČERNÉ ZMIJE (Richard III). Větší prostor dostal ve filmu ŽLUTOVOUS (Lord Lambourne), kde je i spoluautorem scénáře s Grahamem Chapmanem a Bernardem McKennaem. Ačkoli v té době neměl mnoho filmových nabídek, uchoval si svůj smysl pro humor. Pravidelně volal do nočního vysílání rádia LBC London jako norský rybář Sven a s hraným přízvukem dokázal vést dlouhé debaty o životě, ženách a sledích. Trvalo několik let, než byla odhalena jeho pravá identita. Poslední filmovou rolí byl Lord Wexmire v KRASAVCI BEAUTY. Peter Cook zemřel v 57 letech na vnitřní krvácení do trávicího ústrojí.

Byl třikrát ženatý - s Wendy Snowden (1964-70), Judy Huxtable (1974-89) a Lin Chong (1989). Z prvního manželství měl dvě dcery (Daisy a Lucy). Peter Cook má svou vlastní poštovní známku (vydanou v Británii roku 1998) a také malou planetku č. 20468. V roce 2009 mu byla odhalena plaketa na místě Establisment clubu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.