Lili Damita


(Liliane Marie Madeleine Carré)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 19.7.1901

Zemřel: † 21.3.1994

Miesto Narodenia: Bordeaux, Francie,

Miesto úmrtí: Palm Beach, Florida, USA

 

...více

Životopis

Lili Damita, herečka, tanečnice a zpěvačka, se narodila jako Liliane Marie-Madeleine Cardo - Deslys v Blaye, ve Francii. Měla neuvěřitelný talent na jazyky, které se učila už odmala (francouzsky, německy, anglicky, španělsky, portugalsky, maďarsky a italsky), které studovala v konventech, a později také na půdě baletních škol v mnoha evropských zemích, jako bylo Španělsko, Portugalsko, Německo a Francie. Tady studovala nejen klasický, ale v té době teprve v počátcích - moderní tanec a také tance lidové. Byla skutečně tak schopná, že již v necelých 14-ti letech dostala smlouvu jako tanečnice v Opera de Paris. Ještě v Paříži dostala svou první přezdívku Tyger Lili. Později jí v USA začali říkali také Dynamita.

Od svých 16 let vystupuje v populární hudbě, tak jako Merle Oberon v Revue v Casino de Paris. Často byla focena do módních časopisů a pracovala jako fotomodelka. Po vítězství v časopisu v soutěži krásy jí byla nabídnuta první filmová role, takže se od roku 1921 objevuje v několika němých filmech, než jí byla nabídnuta hlavní role v německém filmu natáčeném v Paříži DAS SPIELZEUG ON PARIS (1925) - Hračka z Paříže. V tom samém roce se vdala za režisera Michaela Curtise. Jejich manželství netrvalo dlouho, necelé dva roky. Damita měla úspěch, a tak jí Curtis prosadil do dalších dvou filmů, které také režíroval - FIAKR Č. 13 a ZLATÝ MOTÝLEK - Der Goldene Schmetterling oba v roce 1926, a v tom samém roce se rozvádějí. Damita pokračuje ve filmování s režiserem Robertem Wienne ve filmech MAN SPIELT NICHT MIT DER LIEBE (1926) – Nikdy si nehrej s láskou, VELKÁ DOBRODRUŽKA – Die Gosse Abenteuerin (1927), a s anglickým režisérem Grahamem Cuttsem film – KRÁLOVNA SALONU (1927).

Do USA a Hollywoodu odjela v roce 1928 na pozvání Samuela Goldwyna a debutuje u spol. MGM ve snímku s názvem ZÁCHRANNÁ. Seznamuje se také s americkými filmovými hvězdami – a později hraje s prvotřídními - Gary Cooperem, Maurice Chevalierem, Laurence Olivierem, Cary Grantem a Jamesem Cagneyem. Filmy natočené v USA patřily mezi velmi úspěšné. THE BRIDGE OF SAN LUIS REY a THE COCK-EYED WORLD oba 1929. S přechodem na zvukový film neměla naprosto žádný problém, naopak její hlas byl zvukovou technikou přijímán velice lichotivě – tak, jak podotkly tehdejší novinářské zdroje. FIGHTING CARAANS byl další film na velmi slušné úrovni, hrála zde s mladým Gary Cooperem – 1930.

Do roku 1935 natočila šest dalších filmů, ale budiž řečeno, že na Lili Damitu se vždycky myslelo v souvislosti s jejím senzačním a bouřlivým manželstvím s americkou filmovou star Errolem Flynem, se kterým se vzali v roce 1935, a i díky tomu se její filmy staly ještě vyhledávanějšími. Lili se stala po dobu tohoto manželství ženou, která všude doprovází svého manžela, stala se z ní domácí paní. V roce 1941 se jim narodil syn Sean, který byl jediným Damitiným dítětem. O rok později – 1942 se oba rozhodli pro rozvod. Jejich život vykreslila v téměř biografickém příběhu spisovatelka a scenáristka Barbara Hershey s názvem - My Wicked, natočeném pro americkou TV v roce 1985, na základě informací Lily Damita a podle známé Flynovy biografie.

Po třetí se provdala Damita v roce 1962, za průmyslníka s mléčnými výrobky Allena Loomise. Syn Sean Flynn, který byl také herec, byl známý spíše v Evropě, kde natáčel především v Itálii a ve Španělsku dobrodružné filmy, pracoval v letech 1969 až 1970 jako novinář. Na základě zakázky časopisu Time se vydal během války ve Vietnamu s kolegou novinářem Danem Stonem přímo do míst nejtěžších bojů. Dne 6. 4. 1970 byl při útěku z nejtěžších míst při přestřelce zabit. Na základě výpovědi Dana, který se pro něj později vrátil, ale Sean Flynn nebyl nikdy nalezen. Lili Damita po svém synu pátrala velice usilovně a dlouho, vynaložila na hledání nemalé finanční prostředky, marně. Jeho tělo nebylo bohužel nikdy nalezeno, a v roce 1984 byl Sean Flynn prohlášen za mrtvého.

Lili Damita zemřela dne 21.3.1994 na Alzheimerovu chorobu v Palm Beach na Floridě. Bylo jí téměř 90 let, a byla pohřbena do rodinné hrobky v Oaklandu na hřbitově ve Fort Dodge, Iowa, vedle svého třetího manžela Allena.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.