Roscoe 'Fatty' Arbuckle


(Roscoe Conkling Arbuckle)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 24.3.1887

Zemřel: † 29.6.1933

Miesto Narodenia: Smith Center, Kansas, USA

Miesto úmrtí: New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Roscoe Arbuckle to neměl lehké už při narození. Muž, jehož obézní postava se v dospělosti stala jeho trademarkem, vážil jako novorozeně šest kilogramů. Protože oba rodiče byli štíhlých postav, odmítal jeho otec dokonce uvěřit, že je dítě jeho. Tato nedůvěra pak vedla k tomu, že syna pojmenoval podle politika, kterého neměl v lásce – republikánského senátora Roscoe Conklinga. Matka po porodu trpěla chronickými obtížemi, které vyústily v její smrt o 12 let později.

Malý Roscoe byl v dětství velmi činorodým dítětem a měl i pěvecké nadání. Dokonce takové, že mu později v dospělosti, když už byl Roscoe filmovou hvězdou, řekl sám slavný Enrico Caruso: ,,Přestaňte s těmi nesmysly, kterými se živíte. Když budete trochu trénovat, můžete být druhým nejslavnějším pěvcem světa.“ Svého hlasu ale Roscoe využil pouze v dětství a to jen od svých osmi let do matčiny smrti. Jeho otec, který ho nikdy neměl rád a navíc byl silný alkoholik, ho odmítl podporovat, a tak se musel malý tlouštík (ve svých dvanácti vážil 84 kg) živit příležitostnými pracemi po hotelích. Roscoe měl ve zvyku si při práci zpívat – takto ho zaslechl jistý host, profesionální zpěvák, a pozval ho do soutěže amatérských talentů. Tak začala divadelní etapa jeho života. Do roku 1909, než odstartovala ta filmová, toho Roscoe stihl dost – vystupoval v divadle v Minneapolisu, absolvoval turné po západním pobřeží USA a také se oženil. V roce 1908 si vzal o dva roky mladší Mintu Durfee. Ta se zanedlouho stala i jeho hereckou partnerkou.

Vroce 1909 zahájil Arbuckle spolupráci se Selig Polyscope Company, ale v jejich filmech se objevoval jen sporadicky. V roce 1913 se připojil k věhlasnému Macku Sennetovi a jeho Keystonským policajtům. A odtud už jeho filmová kariéra nabrala vysoké obrátky. V následujících letech natočil více než 130 krátkometrážních grotesek a drtivou většinu z nich si i napsal a režíroval. Vážil tehdy přes 140 kg, svoji postavu ale nezneužíval k lacinému humoru. Prohlašoval, že ho diváci nikdy neuvidí například uvízlého ve dveřích. Přezdívka Fatty, která ho proslavila, se mu nikdy nelíbila a zásadně ji neužíval v soukromém životě.

Roscoe Arbuckle byl jedinou hvězdou své doby, v jehož filmech si zahrály vedlejší party hvězdy budoucí a zářivější. Chaplinova postava Tuláka měla svoji přímou inspiraci ve Fattyho oblečení – velké kalhoty, buřinku a velké boty převzal budoucí mistr od svého učitele. Právě tak má Roscoe zásluhu na objevení Friga – byl to on, kdo v roce 1917 dal Busteru Keatonovi první roli. Byl také první filmovou hvězdou, která si vydělala milion dolarů za rok.

Zlomová událost v jeho životě přišla 5. září 1921. Tehdy byl obviněn ze znásilnění a zabití 26leté ambiciózní herečky jménem Virginia Rappe. Mělo se tak stát v rámci večírku v hotelovém pokoji v San Franciscu. Následovaly tři soudní procesy. Fattyho filmy byly dány na černou listinu, jeho kariéra byla zničena. Ačkoliv se ukázalo, že údajná oběť neměla příliš dobrou pověst a její úmrtí mohlo být způsobeno následky jednoho z mnoha potratů, které prodělala, ztracenou čest už Fattymu nikdo nevrátil. Dočkal se sice osvobozujícího rozsudku, přišel ale o přízeň veřejnosti i o značnou část svého majetku, která padla na soudní výlohy. V této těžké době při něm stáli Buster Keaton a manželka Minta. S tou sice od roku 1917 žil odděleně, ale jeho nevinu hájila i před rozlíceným davem u soudní budovy, kde po ní házeli kameny.

Roscou po tomto fiasku tíhl k alkoholu, ale přesto se nevzdal a vrátil se k režírování pod pseudonymem William Goodrich. Počátkem 30.let se vrátil i ke hraní, už pod svým vlastním jménem. Návrat to byl úspěšný a společnost Warner Brothers s ním podepsala smlouvu na celovečerní film. Téže noci ale tato někdejší hvězda němého filmu umírá ve spánku na infarkt, ve věku 46 let. O jeho životě připravovali hollywoodští filmaři životopisný snímek. Všichni tři postupně vybraní protagonisté – John Candy, John Belushi a Chris Farley – však rovněž předčasně zemřeli.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.