James Newton Howard

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,  Skladateľ,

Narodený: 9.6.1951

Miesto Narodenia: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

James Newton-Howard se narodil 9. června 1951 v Los Angeles v Kalifornii. Již ve čtyřech letech začal hrát na klavír a navštěvoval symfonické koncerty, kde hrála na klasickou violu jeho babička. V 60. letech propadl moderním kapelám, jako The Beatles, Led Zeppelin a poslouchal i Jimiho Handrixe. Po střední škole studoval na Music Academy of the West v Santa Barbaře v Kalifornii hru na klavír. Pak pokračoval ve studiu na Kalifornské státní universitě v oboru klavírní a orchestrální tvorba a hudební aranžérství.

Po škole měl možnost buď koncertovat jako klavírista, ale chtěl tvořit, a tak se v roce 1972 přidal ke kapele Mama Lion. Zde se naučil pracovat se syntetizátorem a vydal svoji první instrumentální desku. Během 70. let spolupracoval s mnoha významnými hudebníky, jako Ringo Starr nebo Olivia Newton-John. Zlomem v jeho kariéře bylo turné s Eltonem Johnem v roce 1975. V 80. letech nadále spolupracoval s mnoha hudebníky a skladateli. Ze spolupráce se skupinou „Toto“ vzešlo jeho první manželství se zpěvačkou Rosannou Arquette, které se ale po roce rozpadlo (1986-87).

Vstup do Hollywoodu se mu otevřel, když jako syntezační odborník spolupracoval na filmu TWILIGHT ZONE: THE MOVIE (1983) s již tehdy legendárním Jerry Goldsmithem. Po tomto filmu byl osloven, aby složil hudbu ke komedii VEDOUCÍ MÍSTO (1985) s Danny DeVitem, což odstartovalo jeho kariéru filmového hudebního tvůrce. V průběhu let spolupracoval s mnoha režiséry. Za zmínku jistě stojí několikanásobná spolupráce s Lawrencem Kasdanem a M. Night Shyamalanem.

Za svůj největší úspěch považuje cenu udělenou na World Soundtracks Awards z roku 2008 pro nejlepšího filmového skladatele roku. Dále byl osmkrát nominován na oskara (UPRCHLÍK, VILLAGE, MICHAEL CLAYTON a další), čtyřikrát na Zlatý Glóbus a čtyřikrát na cenu Grammy. Dále obdržel například cenu kritiků Critics Choise Awards za nejoriginálnější filmovou hudbu roku k filmu TEMNÝ RYTÍŘ (2008) nebo cenu Emmy za ústřední melodii k seriálu ER (1994).

V roce 1992 se oženil se svojí druhou ženou Sophií, s níž stále žije a má dvě děti. James Newton Howard je vlastníkem JNH Studio. Jeho specialitou je rychlá práce, a tak byl několikrát osloven, aby dodělal již rozpracovaný soundtrack nebo narychlo složil nový.

Jako hudebník miluje ranou tvorbu Ludwiga van Beethovena a jako skladatel, jak sám uvádí v rozhovorech, se jím nechává dodnes inpirovat.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.