Maureen Stapleton


(Lois Maureen Stapleton)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 21.6.1925

Zemřel: † 13.3.2006

Miesto Narodenia: Troy, New York, USA

Miesto úmrtí: Lenox, Massachusetts, USA

 

...více

Životopis

Maureen Stapleton, rodným jménem Maureen Lois Stapleton, se narodila 21. června 1925 v Troy. Vyrůstala v přísně Irsko-americké katolické rodině. Její otec trpěl alkoholismem a během jejího dětství se rodiče nakonec rozvedli. Její bratr Jack se po ukončení university také uplatnil jako herec, ale převážně v divadle. Roku 1943 Maureen úspěšně odmaturovala na Siena College a po té odchází do New Yorku, kde posléze na Manhattanu pracovala jako servírka.

Díky jejímu půvabu si jí však za nedlouho všimli R. Sawyer a R. Marsh a rázem se stala modelkou. Současně stíhala i studium herectví u Herberta Berghofa a následně i v hereckém studiu. Roku 1946 debutovala v brodwayské inscenaci hry J. M. Syngeho Playboy západního světa. Větší pozornosti se jí však dostalo až rolí Serafiny Roseové v dramatu Tenessee Williamse Tetovaná růže, které bylo také nastudováno na Brodwayi. Za svůj výkon obdržela roku 1951 cenu Tony. V divadle se průběhem času vypracovala ve významnou charakterní herečku. Vytvořila mnoho výrazných ženských rolí, mj. v dramatech T. Williamse Skleněný zvěřinec a Sestup Orfeův, hry L. Hellmanové Odložené sny a Lištičky, A. Millerovy Čarodějky ze Salemu, Dívka z venkova C. Odetse a hry N. Simona Apartmá v hotelu Plaza a Gingerbread Lady. Za roli v poslední zmiňované hře získala roku 1971 již druhou cenu Tony.

Od konce 50. let ztvárňuje obdobné typy osudem zkoušených žen nejen v divadle, ale i na filmovém plátně. Hned za svoji první filmovou roli v dramatu UTĚŠITELKA (1958), které bylo zfilmováno podle knižní předlohy Nathanaela Westa, byla nominována na Oscara jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. V tomto snímku vytvořila úlohu Fay Doyleové, která se svěřuje se svými důvěrnými problémy do novinové rubriky pro čtenáře. I v roce 1978 se neúspěšně ucházela o Oscara s vedlejší rolí v psychologicky laděném dramatu INTERIÉRY, režiséra Woodyho Allena. Zde ztvárnila postavu podruhé ovdovělé Pearl, s níž se ožení čerstvě rozvedený otec tří dospělých dcer.

V roce 1970 se objevila v jedné z vedlejších rolí v dramatu LETIŠTĚ, která jí vynesla Zlatý Glóbus a nominaci na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Postavu levicové anarchistky ruského původu Emmy Goldmanové ztvárnila v historicko-biografickém dramatu RUDÍ (1981). Za svůj strhující výkon si s povděkem převzala Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Ve stejném roce obdržela za tutéž roli cenu Bafta. Jen tak pro zajímavost: ve snímku RUDÍ si zahráli i čeští herci – a to Josef Sommer a Jan Tříska.

Během své kariéry se objevila v mnoha dalších zajímavých filmových a televizních snímcích. Několikrát byla obsazena do filmových přepisů úspěšných divadelních her jako SESTUP ORFEŮV (1959), POHLED Z MOSTU (1961), APARTMÁ V HOTELU PLAZA (1971) a KOČKA NA ROZPÁLENÉ STŘEŠE (1976). V televizi slavila úspěchy především v seriálech. Za roli v televizním filmu „AMONG THE PATHS TO EDEN“ si roku 1968 odnesla cenu Emmy. Ke konci života zaujala diváky výraznými rolemi matek hlavních hrdinek ve filmech BLÁZNIVÁ (1987) a PROPADLÍ LÁSCE (1997).

Maureen Stapleton byla během svého života dvakrát provdaná, ale obě manželství nakonec skončila rozvodem. První manželství s Maxem Allentuckem vydrželo deset let a druhé se scénáristou Davidem Rayfielem pouhé 3 roky. Z prvního manželství se narodil syn Daniel a dcera Katharine. Maureen se také stala autorkou autobiografické knihy Pekla života (1995). Dne 13. března 2006, ve věku nedožitých jedenaosmdesáti let, podlehla tato vynikající herečka chronické plicní chorobě. Maureen však svou nemoc jen přiživovala – byla totiž náruživou kuřačkou.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.