Wojciech Kilar

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

  Skladateľ,

Narodený: 17.7.1932

Zemřel: † 29.12.2013

Miesto Narodenia: Lwów, Polsko,

Miesto úmrtí: Katowice, Polsko

 

...více

Životopis

Skladatel klasické a filmové hudby Wojciech Kilar se narodil 17. července 1932 ve Lwowě, tehdejším Polsku. Otec byl gynekologem, matka divadelní herečkou. Jako pianista debutoval v roce 1947 v soutěži mladých talentů s vlastní skladbou Dwie miniatury dziecięce. Většinu života strávil v Katowicích, tam také navštěvoval hudební školu. Pokračoval v postgraduálním studiu na Akademii Muzycznej v Krakowě. Hudební vzdělání završil v Paříži studiem skladby u Nadie Boulanger, což mu umožnilo získané stipendium od francouzské vlády.

Kilar platil v 60. letech za čelného představitele polské avantgardní hudby. Měl na svém kontě Riff 62, kompozici ultramoderního zvuku a tvaru, jenž se stala symbolem vzpoury proti tradici, manifestem budoucnosti. V podobném duchu složil další dvě díla Generique a Diphtongos. Fascinován jinou avantgardou – minimalismem – stvořil práce Upstairs-Downstairs a Przygrywką i koleda. V roce 1974 vznikla jeho dosud nejslavnější symfonická báseň Krzesany. Následovalo několik dalších skladeb v celosvětovém měřítku pro symfonický i komorní orchestr.

Střetnutí s filmem se datuje od roku 1958 v podobě první filmové hudby ke snímku NARCIARZY. Spolupracoval s režiséry jako Kazimierz Kutz (SŮL ČERNÉ ZEMĚ – 1970), Wojciech Has (LOUTKA – 1980), Andrzej Wajda (PAN TADEÁŠ – 1999), Roman Polański (PIANISTA – 2002). Album s hudbou k filmu Pan Tadeáš získalo platinovou desku za 20 tisíc prodaných kusů. Počínaje STRUKTUROU KRYSTALU (1969) komponista složil téměř veškerou hudbu k filmům Krzysztofa Zanussi. V roce 1992 vkročil pravou nohou do Hollywoodu, režisér Coppola jej povolal ke svému DRÁKULOVI. Tato cesta znamenala velký úspěch ziskem několika prestižních filmových ocenění. Jeho skladby jsou slyšet ve filmech z roku 1998 TRUMAN SHOW a MĚSTO ANDĚLŮ. Filmová hudba pro něj není prioritou, několik nabídek odmítl, např. hudbu pro epickou ságu PÁNA PRSTENŮ, pro náročnost a rozsah práce zrezignoval. Jeho typický rukopis je součástí hvězdně obsazeného krimi thrilleru NOC PATŘÍ NÁM (2007). Celkové skóre tvoří více jak 130 filmů.

Wojciech Kilar potkal svou ženu Barbaru Pomianowskou, když jí bylo 18 let a žili spolu v letech 1966-2007. Je jedním z nejtalentovanějších a nejpopulárnějších polských skladatelů. Seznam významných ocenění je úctyhodný. V roce 1999 mu byl univerzitou Opole udělen čestný doktorát. V roce 2008 byl vyznamenán Velkým Křížem Řádu polské obrody. Nyní žije ve skromné vile u Katowic, kde plně využívá potřebného klidu ke své tvůrčí práci. Citát: „Rád bych byl připomínán jako humanista, který ovlivňuje svět pozitivně. I kdyby se jen jeden člověk obrátil k lepšímu (víře), budu spokojen.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.