Anne Baxter

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 7.5.1923

Zemřel: † 12.12.1985

Miesto Narodenia: Michigan City, Indiana, USA

Miesto úmrtí: New York City, New York, USA

 

...více

Životopis

Anne Baxterová se narodila v Michigan City v Indianě. Otec její matky, Frank Lloyd Wright, byl světově proslulým architektem a její vlastní otec prominentním manažerem jednoho lihovaru. Ona sama vyrůstala v New Yorku v přepychovém a kultivovaném prostředí. Někdy v deseti letech uviděla na Broadwayi představení s Helenou Hayesovou a unešena dojmy prohlásila, že se chce stát herečkou. Ve třinácti se objevila na Broadwayi a byla úspěšná, což jí pomohlo ke studiu herectví u slavné Marie Ouspenskayaové.

Byla vyzkoušena pro roli Paní DeWinterové v mysteriózním romantickém thrilleru MRTVÁ A ŽIVÁ (1940, Rebecca), ale role nakonec připadla Joan Fontainové, jelikož režisér Hitchcock usoudil, že je pro ni “příliš mladá”. Prošla dalšími kamerovými zkouškami, ty se nakonec dostaly až k magnátům studia “Twentieth Century-Fox” a Anne dostala k podpisu sedmiletou smlouvu. Předtím ale byla zapůjčena studiu MGM a v sedmnácti už vystupovala ve filmu té úrovně, do které se začínající hvězdičky skrze komparz propracovávají roky – byl to western 20 MULE TEAM (1940) s Wallacem Beerym. Zpět u “Foxů” pak ještě v tomtéž roce ztvárnila Mary Maxwellovou v dramatu THE GREAT PROFILE (1940) s Johnem Barrymorem. Následovala řada snímků, které nijak zvláš't neoslnily.

Orson Welles si ji vybral do dramatu SKVĚLÍ AMBERSONOVÉ (1942), ale bylo to až válečné Milestoneovo drama SEVERNÍ HVĚZDA (1943), kdy její jméno dostalo na plakátech čestnou pozici a který – rovněž díky Anne - měl ohlas mezi kritikou i diváky. S Tyronem Powerem a Gene Tierneyem si zahrála Sophie MacDonaldovou v THE RAZOR´S EDGE (1946) a získala za ni Cenu Akademie pro “nejlepší herečku ve vedlejší roli”. V roce 1948 se po boku Gregoryho Pecka objevila ve westernu ŽLUTÉ NEBE. Do úspěšného Mankiewiczova dramatu VŠE O EVĚ (1950) byla obsazena hlavně kvůli své podobě s Claudette Colbertovou, která byla původně také pro film vybrána (do jiné úlohy). Za titulní roli Evy Harringtonové obdržela Anne nominaci na Cenu pro “nejlepší herečku”, soška však tentokrát připadla Judy Hollidayové za VČERA NAROZENÍ (1950).

Pokračovala v profesionální divadelní práci. Odmítla roli Polly Cutlerové ve filmu-noir NIAGARA (1953). Film byl pak přepracován, aby v něm mohla vyniknout Marilyn Monroe. Po boku Charltona Hestona v roli Mojžíše a Yula Brynnera coby Ramese přesvědčila jako krásná egyptská princezna Nefretiri v DeMilleově historickém eposu DESATERO PŘIKÁZÁNÍ (1956). Po “Přikázáních” přicházelo nabídek méně, jelikož nebyla vázána smlouvou k žádnému studiu a svůj talent nabízela nezávisle. V roce 1959 a 1960 natočila po jednom filmu a po Dmytrykově WALK ON THE WILD SIDE (1962) – s Laurencem Harveyem, Capucine a Jane Fondovou - si dala čtyřletou pauzu.

Avšak nezahálela, byla k vidění na divadle i v televizi. Nijak zvlášť nelpěla na tom být celebritou nebo osobností, soustředila se na to být herečkou a vydat ze sebe to nejlepší. Jako host zazářila v záporných postavách “Zeldy Velké” a “Olgy Královny” ve dvou respektive tří dílech televizního seriálu “Batman” (1966). Pro roli Olgy se prý dokonce naučila klít rusky. Jako mnoho herců, kteří zde dostali nějaký ten part, tvrdila, že to byla zábavná zkušenost.

V 70. letech se opět představila na Broadwayi, konkrétně v muzikálové verzi “jejího” filmu VŠE O EVĚ s názvem “Applause”, nyní ovšem v roli “Margo”, kterou ve filmu hrála Bette Davisová a za kterou předtím získala Lauren Bacallová divadelní cenu Tony. Bette Davisovou, podle jedné její biografie, údajně divadelní předvedení Baxterové uvedlo v němý úžas. V 70. letech byla Baxterová častým hostem populární televizní show Mika Douglase a stali ze z nich přátelé. Ztvárnila vraždící filmovou hvězdu v seriále “Columbo” a stala se podstatným článkem dvou televizních seriálů, "Na východ od ráje” (1981) and "Hotel" (1983), ve kterém nahradila nemocnou Bette Davisovou. Divákům se naposledy předvedla jako Irene Adlerová v televizním filmu MASKA SMRTI (1984).

Jejím prvním mužem byl herec John Hodiak, se kterým měla dceru Katrin. V roce 1961 se Baxterová se svým druhým mužem Randolphem Galtem a dětmi odebrala na australskou farmu. Popisuje to ve vlastních memoárech s názevm “Intermission: A True Story”, ve kterých se rovněž obviňuje z rozpadu prvního manželství. S Galtem měla dcery Melissu a Maginel, ale nakonec se také rozvedla. Potřetí provdaná byla ještě v roce 1977, za prominentního makléře Davida Klee, po necelých devíti měsících však zcela nečekaně ovdověla (a nikdy se pak už nevdala). Spolu ještě stihli zakoupit rozsáhlé nemovitosti v Easton v Connecticutu a začali je ve velkém předělávat (dům sám byl architektonickou připomínkou Franka Lloyda Wrighta a jeho staveb s plochými střechami a krb v obývacím pokoji Baxterová přetvořila tak, že se podobal krbu v dědečkově mistrovské stavbě Fallingwater), konečné podoby se David už ale nedožil. Anne si vydržovala také rezidenci v Hollywoodu, dům v Connecticutu si však zamilovala a považovala za svůj domov.

Anne Baxterová zemřela následkem mozkového krvácení z prasklé tepenné výdutě v prosinci 1985 na newyorské Madison Avenue. Pohřbena je v Unity Chapel ve Spring Green ve Wisconsinu a na hollywoodském “Chodníku slávy” má dnes svoji hvězdu. Zůstaly po ní tři dospělé dcery. Byla celoživotní přítelkyní legendární módní návrhářky Edith Headové, která byla za kmotru její dceři Melisse a té taky po své smrti odkázala svoji vyjímečnou sbírku klenotů. Melissa Galtová dnes pracuje v Atlantě jako interiérová návrhářka. Nejstarší dcera, Katrina Hodiaková, se vdala, má děti a také hraje. Maginel Galtová působí jako řádová sestra v Římě.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.