Lee Holdridge


(Lee Elwood Holdridge)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

  Skladateľ,

Narodený: 3.3.1944

Miesto Narodenia: Port-au-Prince, Haiti,

 

...více

Životopis

Lee Holdridge je americký hudební skladatel, narodil se 3. března 1944 v hlavním městě Haiti, Port-au-Prince. Jeho matka je Portorikánka a otec Američan. Otec, Leslie Ransselaer Holdridge (1907-1999) byl botanik a klimatolog. Své první roky života tráví v Kostarice, kde v deseti letech začíná studovat hru na housle u Huga Marianiho, který byl v té době dirigentem Národního symfonického orchestru Costa Rica. V patnácti letech se mladý Lee Holdridge touží stát skladatelem a odjíždí do Bostonu, kde dokončí střední školu a studuje hudební kompozici u Henry Laskera.

Jako dospělý se Lee Holdridge stěhuje do New Yorku, kde pokračuje ve studiu hudby a začíná svou profesionální kariéru jako skladatel. Skládá komorní skladby, rockové aj. písně, divadelní hudbu a melodie pro krátké filmy. Jeho úspěchů v New Yorku si všiml Neil Diamond (americký písničkář). Neil Diamond přivádí Holdridge do Los Angeles, kde spolu pracují na Diamondově dalším albu. S této spolupráce vzniklo několik zlatých a platinových hitů. Následuje spolupráce s režisérem Hallem Bartlletem na filmu RACEK JONATHAN LIVINGSTON.

Od té doby Holdridge složil mnoho filmových a televizních hitů, včetně filmů, jako je: AMERICAN POP, PAN MÁMA, ÚNIK Z PERTO VALLARTA, UNLIKELY HEROES, TYGŘÍ POHÁDKA, DO CIZÍ NÁRUČE, BROTHERS AT WAR, MLHY AVALONU, MOONLIGHTING, ŽBLUŇK! aj. Také skládá pro televizní seriály jako: AMERICAN FAMILY, PŘÍBĚH BROOKE ELLISONOVÉ aj.

Kromě filmové kariéry má Lee Holdridge rozsáhlý repertoár koncertních skladeb. Hrál a nahrával na několika koncertech, včetně Golden Land, Jefferson Tribute, suitu z opery Lazarus And His Beloved, orchestrální suitu Scenes Of Summer, stejně jako Concerto For Viola And Chamber Orchestra (Koncert pro violu a komorní orchestr), Concertino For Violoncello And Strings (Concertino pro violoncello a smyčcový orchestr), Serenade for Oboe and Strings (Serenáda pro hoboj a smyčce), Fantasy Sonata for ‘Cello and Piano (Fantasy Sonata pro cello a klavír), Elegy for Strings and Harp (Elegie pro smyčce a harfu) a Sonnet for soprano and orchestra (Sonnet pro soprán a orchestr).

Lee Holdridge také spolupracoval s řadou významných umělců. Mimo jiné psal a skládal např. pro: Plácido Domingo, Barbra Streisand, Brian May z Queen, Stevie Wonder, John Denver, Neil Diamond, Neil Sedaka, Vittorio Grigolo, Al Jarreau, Dionne Warwick, Diana Ross, Natalie Cole, Jane Olivor, Whitney Houston a mnoho dalších.

Lee Holdridge během své kariéry získal také řadu ocenění a nominací. Mezi nimi získal např. šest cen Emmy pro skladatele: za hudbu k seriálu BEAUTY AND THE BEAST, za píseň The First Time I Loved Forever z BEAUTY AND THE BEAST, za hudbu pro National Geographic v THE EXPLORERS, za hudbu v ABC WORLD OF DISCOVERY - BEAUTIFUL KILLERS, za hudbu pro Buda Greenspana ve filmu ATLANTA’S OLYMPIC GLORY a ONE LIFE TO LIVE. Obdržel i cenu Emmy a Grammy za titulní píseň pro MOONLIGHTING. V roce 1972 získal i prestižní cenu Circle of Friends of Music award udělovanou v Itálii za jeho Ballet Fantasy for Strings and Harp (Baletní Fantasy pro smyčce a harfu).

Mezi jeho nejnovější díla patří “Óda na Orion“, premiéru zahrál Dallas Symphony Orchestra a “Concierto Para Mendez“, které mělo premiéru v Los Angeles Opera, stejně jako koncertní verze “An American Hymn“, “Moonlighting“ a “Once Again It’s Christmas Time This Year“.

Lee Holdridge je ženatý s ex baletkou Elisou Justice. Ta je v současné době spoluředitelkou Metropolitan Opera National Council (Národní rada metropolitní opery) konkurzů západního regionu. Také vlastní rádio zaměřené na klasickou hudbu s názvem "Eclectic Classics".
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.