Alfred Newman

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,  Skladateľ,

Narodený: 17.3.1900

Zemřel: † 17.2.1970

Miesto Narodenia: New Haven, Connecticut, USA

Miesto úmrtí: Hollywood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký skladatel Alfred Newman se narodil 17. března 1900 ve městě New Haven ve státě Connecticut a byl nejstarší z deseti dětí. Na piáno se učil hrát už od pěti let u polského pianisty a skladatele Sigismunda Stojowského, k němuž chodil každý den celkem 18 kilometrů.

Když trochu vyrostl, přispíval těžkému finančnímu stavu své rodiny výdělky z hraní na klavír v divadlech a restauracích. V tomto období se učil hudební kompozici u skladatele Rubina Goldmarka. Ve svých dvaceti letech se přemístil do New Yorku, aby se věnoval své kariéře dirigenta v muzikálech na Broadwayi. Roku 1930 jel spolu se skladatelem Irvingem Berlinem pracovat na filmu REACHING FOR THE MOON do Hollywoodu, kde také zůstal.

Navázal pracovní vztah s producentem Samuelem Goldwynem filmovým studiem United Artists, s nimiž napsal svou první vlastní kompozici k dramatu STREET SCENE. Motiv napsaný pro tento film Alfred použil během své kariéry ještě několikrát.

Roku 1940 se stal hudebním ředitelem ve studiu 20th Century Fox, pro nějž také napsal světoznámou hlavní znělku, kterou studio používá dodnes. V roce 1953 ji však mírně upravil a roku 1997 jeho syn David pořídil její novou nahrávku, která se právě nyní používá. Během svého působení v 20th Century Fox vyvyinul takzvaný Newmanův Systém, který definuje synchronizaci mezi hudební a obrazovou složkou filmu, a který se také používá dodnes. Ve studiu působil až do roku 1960, přičemž jeho posledním filmem pro tuto společnost se stalo romantické drama THE BEST OF EVERYTHING (1959).

Po svém odchodu ze studia podnikal Newman sám na sebe a složil hudbu například ke snímkům JAK DOBÝT ZÁPAD (1962) nebo NEJVĚTŠÍ PŘÍBĚH VŠECH DOB (1965). První z obou jmenovaných dnes stále drží 25. pozici na žebříčku nejlepších filmových soundtracků "AFI's 100 Years of Film Scores" Amerického filmového institutu.

Posledním Newmanovým filmem se stalo drama LETIŠTĚ (1970), krátce po němž, dne 17. února, zemřel. Za svého života byl celkem 45krát nominován na Oscara, z nichž devět proměnil a stal se tak druhým v počtu Oscarů, hned za Waltem Disneym.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.