Lalo Schifrin


(Boris Claudio Schifrin)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,  Skladateľ,

Narodený: 12.6.1932

Miesto Narodenia: Buenos Aires, Argentina,

 

...více

Životopis

Lalo Schifrin se narodil v roce 1932 v Buenos Aires v Argentině. Od nejútlejšího dětství byl fascinován jazzem a filmem. Po otci Luisi Schifrinovi, který byl uznávaným koncertním virtuosem, zdědil hudební nadání a brzy se věnoval klavírní výuce pod vedením mistra Enriqua Barenboima. Jeho zájem o jazz stále rostl, to mu však nebránilo v úspěšném studiu sociologie a práv. Ve dvaceti letech odjel z Argentiny do Paříže, aby získal vzdělání na konzervatoři. Po návratu zkomponoval hudbu ke dvěma filmům, hned za druhý z nich (EL JEFE - 1957) získal své první ocenění, po němž v jeho závratné kariéře následovala řada dalších.

Lalo Schifrin začal s Hollywoodem naplno spolupracovat v 60. letech. Filmoví fanoušci si ho pamatují především díky jeho hudebnímu doprovodu k snímkům těch největších režisérů Hollywoodu, takových jako Don Siegel, John Sturges, Sam Peckinpah či Clint Eastwood. Mnoho filmových skladeb Schifrina stále zůstává nerozlučně spjato s filmy a seriály, pro které byly složeny. Populární seriál MISSION: IMPOSSIBLE (1966) si nedovede asi nikdo představit bez jednoduchého, snadno zapamatovatelného ústředního motivu, slavné záběry Bruce Leeho a ukázky umění kung-fu ve filmu DRAK PŘICHÁZÍ (ENTER THE DRAGON - 1973) se nám okamžitě spojí s majestátní a zároveň exotikou naplněnou hudbou, která na diváka působí se stejnou silou jako obraz - mimo jiné díky prvkům jako údery bubnů dokonale ladícími s údery při souboji.

Když si vzpomeneme na ulice San Francisca, nemůžeme si nevzpomenout na jazzový hudební doprovod k drsným a realistickým snímkům jako BULLITŮV PŘÍPAD (1968) nebo DRSNÝ HARRY (1971) a jeho tři další pokračování. Nelze též nedocenit roli, jakou sehrál při dotváření celkového vyznění postavy, kterou hrál Steve McQueen ve filmu CINCINNATI KID (1965) nebo Paul Newman v roli FRAJERA LUKA (COOL HAND LUKE - 1967). Mezi další významná díla v bohaté tvorbě Lalo Schifrina patří melodie k filmům jako COOGANŮV TRIK (1968), KELLYHO HRDINOVÉ (1970), JOE KIDD (1972), MAGNUM FORCE (1973), OREL PŘISTÁL (1976), TELEFON (1977), NÁHLÝ ÚDER (1983), VRAŽEDNÝ VÍKEND (1983), SÁZKA NA SMRT (1988), ŘEČ PENĚZ (1997) či KŘIŽOVATKA SMRTI (1998). Schifrin také složil hudbu k televiznímu seriálu STARSKY A HUTCH (1975). Hudbě se věnuje dodnes a v roce 1997 založil své vlastní nahrávací studio Aleph Records.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.