André De Toth


(Sâsvari Farkasfawi Tóthfalusi Toth Endre Antai Mihály)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 15.5.1912

Zemřel: † 27.10.2002

Miesto Narodenia: Makó, Uhry, Rakousko-Uhersko

Miesto úmrtí: Burbank, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

André De Toth (rodným jménem Sâsvári Farkasfalvi Tóthfalusi Tóth Endre Antal Mihály) se narodil v rakousko-uherském Makó u rumunských hranic. Na Maďarské královské univerzitě vystudoval ve 30. letech práva. Otec byl armádním důstojníkem a očekával, že syn bude pokračovat v jeho stopách. Uznání si André získal už během studentských let jako autor her a díky Ferenci Molnárovi se dočkal uvedení na budapešťské divadelní scéně. Brzy se však zabydlel ve světě filmu: byl scénáristou, asistentem režie, střihačem a příležitostně i hercem.

Do začátku války v roce 1939 stihl režírovat pět filmů, některé se dočkaly uvedení v americké maďarské komunitě. De Toth odjel do Anglie, kde působil jako asistent jiného slavného Maďara, Alexandra Kordy a v roce 1942 se přesunul do Los Angeles, kde v práci pro Kordu pokračoval. Ze smlouvy, kterou uzavřel u Columbie, se nakonec soudní cestou vyvlékl. Dával přednost nezávislé tvorbě a tomu také v začátcích jeho kariéry odpovídaly (nízké) rozpočty a nutnost přivydělávat si reklamou. K westernu ho přivedl John Ford a v 50. letech de Toth do tohoto žánru přinášel prvky stylu „noir“.

Známý je jako režisér jednoho z prvních 3-D filmů („Natural Vision“), slavného krimi hororu DŮM VOSKOVÝCH FIGURÍN (1953) - úspěch je o to cennější, že podobně jako Ford, Fritz Lang a Raoul Walsh, měl i de Toth pouze jedno zdravé oko. Na svém kontě má také dva neobvyklé zástupce filmu-noir: jakousi family-noir PITFALL (1948) a CRIME WAVE (1954). Ve „figurínách“ i posledně jmenovaném filmu se představil mladý Charles Bronson. Za scénář (námět) k westernu s Gregory Peckem PISTOLNÍK (1950) byl De Toth nominován na Oskara.

V roce 1996 vydal své paměti, „Fragments –Portraits from the Inside“. Rok předtím si vysloužil cenu losangelské kritiky za celoživotní dílo. Zemřel v devadesáti letech na aneurysma a pohřben byl na hřbitově Forest Lawn Memorial Park. André De Toth byl celkem sedmkrát ženatý a zplodil údajně 19 dětí. S herečkou Veronicou Lake, se kterou žil v letech 1944-1952, měl syna Michaela (1945-1991) a dcery Elaine a Dianu. Téměř třicet let (1953-1982) žil s Marií Louise Strattonovou. Z tohoto manželství vzešly děti Michelle a Nicolas.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.