Mervyn LeRoy

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 15.10.1900

Zemřel: † 13.9.1987

Miesto Narodenia: San Francisco, Kalifornie, USA

Miesto úmrtí: Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký režisér Mervyn LeRoy se narodil 15.října 1900 v San Franciscu do židovské rodiny. Jeho rodina po ničivém zemětřesení v roce 1906 přišla o veškerý majetek a tak již jako malý chlapec musel vydělávat na živobytí. Pracoval jako prodavač novin a později vystupoval ve vaudevillech jako herec a zpěvák. Do Hollywoodu se dostal začátkem 20. let díky svému bratranci, producentu Jesse Laskymu. LeRoy si ze začátku prošel různé profese ve filmové branži. Začínal například v kostymérně, filmové laboratoři, jako asistent kameramana, psal komické gagy a příležitostně se objevil v několika němých filmech jako herec.

Na režisérské křeslo usedl v roce 1927, když debutoval snímkem NO PLACE TO GO s Mary Astorovou v hlavní roli. Následovala série veseloher, jako NAUGHTY BABY, BROADWAY DADDIES a TOP SPEED. V roce 1930 na sebe poprvé výrazněji upozornil snímkem z gangsterského prostředí LITTLE CAESAR (Malý Caesar) s Edwardem G. Robinsonem a o dva roky později natočil asi nejzávažnější snímek své kariéry I AM A FUGITIVE FROM A CHAIN GANG (Jsem uprchlý galejník) s Paulem Munim. V roce 1933 si zkusil muzikálový žánr, když v choreografii Busbyho Berkeleye natočil film GOLD DIGGERS OF 1933 (Zlatokopové z roku 1933). V dalších letech natočil například snímek podle románu Harveye Allena ANTHONY ADVERSE s Fredricem Marchem, nebo drama odsuzující rasismus THEY WON´T FORGET (Nezapomenou).

Do 40. let vstoupil úspěšným snímkem WATERLOO BRIDGE (Valčík na rozloučenou) s Vivien Leighovou a Robertem Taylorem, následovaný žánrově podobným dílem BLOSSOMS IN THE DUST (Pošlapané květy) s Greer Garsonovou. V roce 1942 natočil drama RANDOM HARVEST (V zajetí minulosti) s Ronaldem Colmanem za který byl nominován na Oscara. Další úspěchy zaznamenal například životopisným snímkem MADAME CURIE s Garsonovou, nebo válečným dramatem THIRTY SECONDS OVER TOKYO (Třicet vteřin nad Tokiem).

V průběhu 50. let zabrousil svou tvorbou do několika žánrů, když nejprve natočil v Itálii první z řady výpravných historických filmů QUO VADIS?, následoval remake Seiterova muzikálu ROBERTA z roku 1935 pod názvem LOVELY TO LOOK AT (Krásná na pohled), filmový přepis Frimlovy opery ROSE MARIE, nebo komedie MR. ROBERTS (Pan Roberts), kterou dokončil za onemocnělého Johna Forda. Do žánru komedie se vrátil ještě začátkem 60. let snímky WAKE ME WHEN IT'S OVER s Jackem Wardenem a A MAJORITY OF ONE s Alecem Guinnessem.

V roce 1965 natočil drama MOMENT TO MOMENT (Od jedné chvíle k druhé) s Jean Sebergovou a po tomto filmu oficiálně ukončil kariéru. Přesto se na režisérské křeslo ještě vrátil v roce 1968, když ho požádal jeho "starý" přítel John Wayne o natočení několika scén ve snímku THE GREEN BERETS (Zelené barety). Během své kariéry LeRoy také stačil napsat dvě autobiografické knihy. První vyšla v roce 1953 pod názvem "It Takes More than Talent" a druhá "Take One, as told to Dick Kleiner" v roce 1974.

Mervyn LeRoy byl třikrát ženatý. Jeho první ženou byla v letech 1927-1933 modelka a herečka Edna Murphy. Díky rozvodu s Leroyem se dostala v Hollywoodu na černou listinu a v podstatě jí ukončil hereckou kariéru. Jeho druhou ženou se stala v roce 1934 Doris Warner. Měli spolu dvě děti, syna Warnera (narozen 1935) a dceru Lindu (narozena 1938). Manželství skončilo v roce 1942 rozvodem. Jeho třetí ženou byla od roku 1946 Katherine 'Kitty' Spiegel. Mervyn LeRoy zemřel na následky Alzheimerovy choroby 13. září 1987 v Beverly Hills ve věku 86 let. Je pohřben na hřbitově Forest Lawn Memorial Park v Glendale (Kalifornie). Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.