Herbert Lom


(Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 11.9.1917

Zemřel: † 27.9.2012

Miesto Narodenia: Praha, Rakousko-Uhersko,

Miesto úmrtí: Londýn, Velká Británie

 

...více

Životopis

Herbert Lom - původním jménem Charles Angelo Kuchacevich se narodil roku 1917 v Praze, v tehdejším Rakousku Uhersku. Zčásti vyrůstal i na Šumavě u svého dědečka, který byl českým hrabětem. Jeho otec měl tiskárnu divadelních programů, kde mu mladý Herbert často pomáhal a právě tady se možná zrodila jeho touha stát se hercem. Paradoxem však je, že místo filmové nebo divadelní fakulty vystudoval Herbert fakultu filozofickou.

To ho však v jeho hereckých ambicích nijak neomezovalo a už jako dvacetiletý si zahrál v romantickém dramtu ŽENA POD KŘÍŽEM a nebo v komedii BOŽÍ MLÝNY, kde se mimojiné objevil i mladičký Jaroslav Marvan. Během natáčení těchto filmů si také změnil jméno (příjmení Lom našel jako nejkratší v telefonním seznamu...).

Těsně před světovou válkou emigroval a odjel k přátelům do Anglie, kde našel azyl a později i svoji velkou životní lásku. Ze začátku to však neměl vůbec jednoduché. Téměř vůbec neuměl anglicky a na živobytí si vydělával různými podřadnými pracemi. Později získal stipendium a pomalu se začal věnovat herectví ve filmové škole při slavném divadle Old Vic. Tam také sbíral další divadelní a filmové zkušenosti. Ve 40. letech dokonce spolupracoval s rozhlasovým vysíláním BBC.

Po válce přišlo šťastnější období a pomalu se začal prosazovat ve filmu - hrál po boku nejkrásnějších hereček, např. s Audrey Hepburnovou ve VOJNĚ A MÍRU, s Shirley McLainovou a nakonec se setkal i se svou velkou láskou Gretou Garbo. Na svou velkou roli si ale musel počkat až do roku 1945, kdy ho režisér Compton Bennett obsadil do psychologického dramatu SEDMÝ ZÁVOJ, kde si Herbert zahrál vnitřně rozpolceného psychologa Larsona.

Jeho vzhled ho předurčoval k rolím padouchů a zločinců. Toho využil ve filmech POKLAD NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE, SPARTAKUS, TAJUPLNÝ OSTROV nebo ve snímku HRABĚ DRACULA, kde si zahrál tajemného dr. Van Helsinga. Světovou popularitu, obdiv a slávu mu však přinesla až role vrchního komisaře Dreyfuse v sériích komedií o Růžovém panterovi, kde sekundoval legendárnímu Peteru Sellersovi.

Dalo by se říct, že Herbert Lom je nejslavnějším českým hercem. On sám se však považuje spíše za Brita, i když na české kořeny nezapomíná. V roce 2004 byl hostem filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně a loni přijel na krátkou návštěvu do Prahy.

Jeho manželkou byla literární a filmová agentka Dina Scheuová (1948-71), s níž má syny Nicholase a Alecka. V posledních letech se věnuje malování a psaní. Je autorem úspěšného románu o britském dramatikovi a politikovi Christopheru Marloweovi.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.