Mary Tyler Moore

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.12.1936

Miesto Narodenia: Brooklyn, New York, USA

 

...více

Životopis

Pochází z městské části Flatbush v Brooklynu, kde se také 29. prosince roku 1936 narodila. Krátce poté se však její rodina přestěhovala do Californie. 

První první malý průlom přichází z kraje roku 1955, kdy se objevuje během tehdy velmi populární televizní taneční show THE ADVENTURES OF OZZIE & HARRIET. Od tance se brzy dostává k i hraní v detektivce RICHARD DIAMOND, PRIVATE DETECTIVE, slávu jí ovšem přináší THE DICK VAN DYKE SHOW, díky které získává svůj první Zlatý Globus a učinkování ve své vlastní show nazvanou jednoduše MARY TYLER MOORE. Ta jí přináší celonárodní úspěch a vtiskne jí ikonu ženy, jež si dokáže poradit nejen v pracovním, ale i osobním životě.  

Přesto se pouští se i do prvních filmových rolí, kde ztvární rozmanité - nejen komediální - charaktery. Mezi ty nejznámější patří zejména matka Timothyho Huttona v Redfordově výborné režijní prvotině OBYČEJNÍ LIDÉ, za který si právem odnesla Zlatý Globus a nominaci na Oscara nebo jako manželka Abrahama Lincolna v minisérii LINCOLN. A aby toho talentu nebylo málo, směřuje směr Broadway a za učinkování v inscenaci "Whose Life Is It Anyway? získává cenu Tony. 

Ačkoliv je třikrát vdaná Mary v Americe známou ikonou a silnou ženou, k níž vzhlíží již několik generací, její osobní život je plný tragédií. Od malička se musela potýkat s matčiným alkoholismem, předávkováním její nejmladší sestry v pouhých jedena dvaceti letech, smrtí jediného syna po náhodném výstřelu ze zbraně a krátce po třiatřicátých narozeninách jí byl diagnostikován silný diabetes. Přesto všechno se i nadále věnuje hraní, charitě a bojuje za práva zvířat.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.