Jeanne Moreau

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 23.1.1928

Miesto Narodenia: Paříž, Francie,

 

...více

Životopis

Narodila se v Paříži jako dcera anglické tanečnice a francouzského barmana, kteří se však rozvedli, když Jeanne bylo 11 let. Vyrůstala v okupované Paříži a objevovala svět literatury a divadla. Na jevišti se poprvé objevila již během studií na konzervatoři, v roce 1947, na divadelním festivalu v Avignonu. Krátce nato se ve svých dvaceti letech stala nejmladším členem prestižní Comédie-Francaise, kde zůstala čtyři roky. V roce 1951 ji však opouští, aby vyzkoušela více experimentální spolek Theatre Nationale Populaire.

Již v této době začala hrát ve filmech, ačkoli to zatím byla jen nepříliš výrazná melodramata. Z počátku nebyla považována za dosti atraktivní na to, aby se stala filmovou hvězdou. To se změnilo, až po jejím setkání s režisérem "Nové vlny“ Louisem Mallem, který režíroval její průlomový film ASCENSEUR POUR L'ÉCHAFAUD (Výtah na popraviště). V následujících snímcích byla již Moreau sexy milenkou z filmových pláten. Jeden z jejích kolegů, Ginette Vinceendeau poznamenal: "Jestliže Brigitte Bardot představuje sex a Catherine Deneuve eleganci, tak Moreau znamená intelektuální ženskost."

Pracovala s Vadimem na NEBEZPEČNÝCH ZNÁMOSTECH (1959), kde ztvárnila markýzu de Merteuil a Gerard Philippe Valmonta. Pak taky s režisérem "Nové vlny“ Francoisem Truffautem (JULES ET JIM, 1962), s Antonionim a dalšími. V roce 1960 natáčí s režisérem Peterem Brooksem MODERATO CANTABILE a získává cenu za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Cannes. V roce 1964 získává další cenu za nejlepší herecký výkon (film DENÍK KOMORNÉ), tentokrát však na MFF v Karlových Varech.

V 70., 80. a 90. letech Jeanne Moreau pokračovala v pravidelném natáčení filmů. Zmiňovány bývají LES VALSEUSES (Tančnice valčíků) Bertranda Bliera, nebo LA FEMME NIKITA (Žena Nikita, 1990) Luca Bessona. Malou, ale klíčovou roli přijala ve snímku THE LOVER (Milenec), kde propůjčila svůj charakteristický hrubý hlas vypravěči příběhu. V roce 1995 hrála s Marcellem Mastroiannim v BEYOND THE CLOUDS (Za oblaky) a v hollyvoodském projektu EVER AFTER (1998).

Podle článků vycházejících v dobách jejích největších úspěchů byla spojována s mnoha tehdy úspěšnými a významnými muži. Po krátkou dobu byla provdána za režiséra Williama Friedkina a má syna Jeroma. Jeanne Moreau zkusila svůj talent uplatnit i na opačné straně kamery, když režírovala LUMIERE (1976) a L'ADOLESCENTE (1979). Dvakrát (v letech 1975 a 1995) byla prezidentem poroty MFF v Cannes a získala také řadu ocenění, zahrnující Zlatého lva za celoživotní dílo na filmovém festivalu v Benátkách (1992) a od Evropské filmové akademie (1997).

K výrokům ženy, která nenosila šperky, měla dům v Provence a milovala jízdu vlakem patří: "Nevybírám si film podle námětu - ten není rozhodující, vždyť film nedělám já! Záleží na režisérovi. Nevybírám si námět, ale režiséra... Důležité je, aby si mě vybral režisér, abychom se vzájemně přitahovali. Na plátně proběhne film rychle, ale ve skutečnosti trvá několik měsíců. A po tu dobu mě musí režisér vzrušovat i dojímat. Nepamatuji si, že by mi špatný režisér nabízel znamenitý námět. A nikdy jsem se nesetkala s talentovaným režisérem, který by mi přinesl hloupý scénář... Nelituji ani jediného filmu ze svých začátků.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.