Gunnar Björnstrand


(Knut Gunnar Johanson)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 13.11.1909

Zemřel: † 26.5.1986

Miesto Narodenia: Stockholm, Švédsko,

Miesto úmrtí: Stockolm, Švédsko

 

...více

Životopis

Švédský charakterní herec známý díky své spolupráci s režisérem Ingmarem Bergmanem. Objevil se ve více než 180 filmech. Byl to všestranný herec schopný ztvárnit drsné i jemné charaktery, účinkoval stejně dobře v komediích i tragédiích. Jeho dcera Veronica Björnstrand je také herečkou.

Během své herecké kariéry představoval zejména morálně bezúhonné postavy zmítané pochybnostmi a pokušením. Pod Bergmanovou režijní taktovkou se poprvé představil ve filmu PRŠÍ NÁM NA LÁSKU (1946) a mezinárodní popularity dosáhl v sérii snímků vrcholící filmem HOSTÉ VEČEŘE PÁNĚ (1962) kde se bravurně zhostil role kněze ztrácejícího víru. Uhlazenost Björnstrandova projevu zde byla v pronikavém kontrastu k jeho vnitřním mukám zapříčiněných religiózní nejistotou.

Ve filmu SEDMÁ PEČEŤ hrál naopak cynického „Sancha Panzu“, společníka tápajícímu rytíři (Max von Sydow) a navzdory svému zavedenému typu se stal mazaným protějškem donkichotskému pánovi.

Účinkoval také v dalších švédských snímcích, jako byly například ŠATY nebo kontroverzní MÁ SESTRA MÁ LÁSKA Vilgota Sjömana. Objevil se i v pozdějších Bergmanových filmech jako TVÁŘÍ V TVÁŘ, PODZIMNÍ SONÁTA nebo FANNY A ALEXANDR.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.