Zasu Pitts


(Eliza Susan Pitts)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 3.1.1894

Zemřel: † 7.6.1963

Miesto Narodenia: Parsons, Kansas, USA

Miesto úmrtí: Hollywood, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Byla jsem tím, co nazývali herečka v hlavní roli, nikdy hvězda. Prý jsem hrála v 500 snímcích - všechno kromě filmových kronik."

ZaSu Pitts se narodila v Parsons, Kansasu manželům Pittsovým - Rulandusovi a Nellii, byla třetím ze čtyř dětí. Její otec, který přišel o nohu během své služby v 76. newyorkském pěším pluku v Občanské válce, se s rodinou usadil v Kansasu v době, kdy se narodila ZaSu. Pojmenována byla po svých tetičkách (Eliza a Susan) současně, jelikož obě chtěly, aby nesla jejich jméno, a tak vzniklo unikátní křestní jméno "ZaSu", které bylo často chybně vyslovováno; např. Zezů, Zeisů, Zeizů, nicméně Pitts ve své knize "Candy Hits" (1963) všem osvětlila korektnost výslovnosti jeko Seizů (=Say Zoo).

Ve svých devíti letech (1903) se s rodinou přestěhovali do Santa Cruz v Californii, protože hledali teplejší klima a lepší pracovní uplatnění. Mimochodem, její dům z dětství stále stojí na 208 Lincoln Street. Nastoupila na santacruzskou střední školu, kde se účastnila školních představení.

Pitts započala svůj debut na pódiu v letech 1914-1915 na základě toho, že patřila do školního a místního amatérského divadla v Santa Cruz. To, že odjela do Los Angeles v roce 1916, jí odkázalo strávit spoustu měsíců úpěnlivého žádání o práci komparsistky v castingových studiích. Nakonec byla objevena pro zásadní role ve filmech průkopnické scénáristky Frances Marion, která ji v roce 1917 obsadila do němého filmu THE LITTLE PRINCESS (Princeznička) s Mary Pickford v hlavní roli.

O několik let později se stala ústřední dámou v epickém mistrovském díle GREED Ericha von Stroheima z roku 1924 a na základě tohoto účinkování, von Stroheim označil Pitts "největší dramatickou herečkou". Dále jí dal hlavní roli ve svých filmech THE HONEYMOON (1928), THE WEDDING MARCH (1928), WAR NURSE (1930) a WALKING DOWN BROADWAY, což bylo znovu upraveno Alfredem L. Werkerem a vydáno jako HELLO, SISTER! (1933). Pitts si ze všech těchto filmů získala uznání.

V roce 1920 se seznámila a provdala za herce Toma Galleryho, se kterým hrála v několika filmech, o dva roky nato se jim narodila dcera Ann. Ve 30. letech 20. století si Pitts užívala největší slávy, často hrála v béčkových snímcích a komediálních krátkých filmech, spolu s Thelmou Todd (jejich duo bylo jakýmsi ženských protějškem Laurela a Hardyho). Většinou hrála podrážděné vynervované staré panny, což z ní okamžitě udělalo rozeznatelnou od jiných. 40. léta ji zavedly k práci ve varieté a v rádiu, kde s Bingem Crosbym, Alem Jolsonem a Rudym Valleem aj. předváděli různé žertovné programy. Rok 1944 ji otevřel cestu na Broadway se hrou Ramshackle Inn, která byla napsána výslovně pro ni. V padesátých letech se začala zaměřovat na účinkování v televizi.

Pitts byla za Thomase Sarsfielda Galleryho provdána do roku 1933 a pár vychovával dvě děti: ZaSu Ann Gallery, která byla jejich vlastní a Donalda Michaela "Sonny" Galleryho (rozený Marvin Carville La Marr), jehož adoptovali a přejmenovali poté, co jeho matka a zároveň kamarádka ZaSu - herečka Barbara La Marr - náhle zemřela v souvislosti s užíváním drog.

V roce 1933 si Pitts vzala Edwarda "Eddie" Woodalla, s nímž zůstala až do své smrti. V pozdějších letech začalo ZaSu opouštět zdraví, zejména když jí byla v polovině 50. let diagnostikována rakovina. Nicméně pokračovala v práci až do úplného konce - krátkou rolí v THE THRILL OF IT ALL (1963) s Doris Day a Jamesem Garnerem, a ve snímku IT'S A MAD, MAD, MAD, MAD WORLD, kde vytvořila cameo spojovatelky. Zemřela 7. června 1963 ve věku 69 let v Hollywoodu.

Zajímavostí je, že předlohou pro postavu Olive Oyl ve známém Popeye the Sailor (Pepek Námořník) byly právě ZaSuiny filmové postavy s lomícíma rukama a nervózním způsobem řeči.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.