Michel Piccoli


(Jacques Daniel Michel Piccoli)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 27.12.1925

Miesto Narodenia: Paříž, Francie,

 

...více

Životopis

Herec a režísér Michel Piccoli má francouzsko-italské kořeny. Jeho rodiče byli hudebníci. S herectvím Michel začal krátce po skončení války, ale jeho cesta na výsluní nebyla snadná. Téměř dvě desetiletí se objevoval pouze ve vedlejších rolích, byť jeho filmografie z této doby obsahuje desítky titulů - objevil se mj. ve filmech TŘIKRÁT ŽENA, ČARODĚJKY ZE SALEMU (byl přítelem Montanda a Signoretové) nebo SMRT V TÉTO ZAHRADĚ (první spolupráce s Buňuelem).

Uznávaným a známým hercem se stal díky roli scénáristy Paula Javala v Godardově snímku POHRDÁNÍ (1963). Začal se objevovat ve výraznějších rolí - velice si ho oblíbil Luis Buňuel a obsazoval ho do větších i menších rolích ve svých filmech - DENÍK KOMORNÉ, KRÁSKA DNE, či NENÁPADNÝ PŮVAB BURŽOAZIE. Výraznou roli měl v de Brocově filmu UTĚČEME NA JIH, s Montandem se setkal ve filmech ZLOČIN V EXPRESU a VÁLKA SKONČILA.

Roku 1973 si Michel zahrál v kontroverzním filmu VELKÁ ŽRANICE. Se svým kolegou s filmu Marcellem Mastroiannim se Piccoli spřátelil a poté s ním spolupracoval pravidelně (TODO MODO, NEDOTÝKEJ SE BÍLÉ ŽENY, STO A JEDNA NOC), ostatně často hrál i s Mastroianniho partnerkou Catherine Deneuveovou (SLEČINKY Z ROCHEFORU). Ve stejném roce jako žranici natočil s Chabrolem film KRVAVÉ SVATBY.

Léta osmdesátá byla Piccoliho nejplodnějším obdobím: za film SALTO NEL VUOTO získal cenu na festivalu v Cannes, hrál v Godardově filmu VÁŠEŇ, úspěšném ATLANTIC CITY, Lelouchově AŤ ŽIJE ŽIVOT či šachové velmistra v oscarovém snímku STŘELCOVA DIAGONÁLA.

V první polovině 90. let natočil zajímavé filmy MARTA A JÁ, KRÁSKA DNE, STO A JEDNA NOC či MILOU V MÁJI. V poměrně pokročilém věku debutoval jako režisér, natočil mj. filmy ALORS VOILA a ČERNÁ PLÁŽ. Oblíbil si ho porugalský režisér Oliveira, Michel hrál v jeho filmech VRACÍM SE DOMŮ A ESPELHO MÁGICO.

Jeho současná manželka Ludivine Clercová s ním spolupracovala na scénáři k jeho filmu Černá pláž. Dříve byl Michel ženatý s herečkou a zpěvačkou Juliette Greco. Michel Piccoli patří již dlouho mezi žijící legendy evropské kinematografie. Jako mnoho jiných herců se angažuje politcky, dříve byl akticním členem levicového hnutí, v poslední době podporoval francouzského politika Lionela Jospina.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.