Čulpan Chamatova


(Chulpan Nailyevna Khamatova)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 1.10.1975

Miesto Narodenia: Kazaň, Tatarstán, Sovětský svaz

 

...více

Životopis

Ruská herečka Čulpan Nailevna Chamatova se narodila 1. října 1975 v Kazani v Sovětském Svazu. Její rodiče byli inženýři tatarského původu. V mládí se věnovala krasobruslení, ale po těžkém úrazu zad toho musela zanechat. Kromě toho byla nadaná i na matematiku, a proto začala studovat na prestižním matematicko-fyzikálním gymnáziu v Kazani. Po úspěšném absolvování střední školy byla přijata na Kazaňský státní institut financí a ekonomie. Tam ale zjistila, že jí tento obor nebaví, a proto přešla na Kazaňskou divadelní akademii. Vyučující si velmi brzy všimli jejího hereckého talentu a proto ji doporučili studium na Státním institutu divadelních věd v Moskvě, kam byla následujícího roku přijata. Studium dokončila v roce 1998.

Ještě během studií získala svou první hereckou příležitost ve filmu Vremja tancora, kde hrála zdravotní sestru, která zachránila zraněného vojáka a následně se do něj zamiluje. Do širšího podvědomí se dostala s dalším filmem Strana gluchich, kde si zahrála dívku Ritu, jejíž přítel prohrál všechny peníze. V dalších letech se stala známou i mezinárodní, a to díky účinkování v německých snímcích TUVALU, LUNA PAPA a GOOD BYE LENIN, díky němuž se stala známou i u nás. V roce 2012 měla na kontě celkem 45 filmů. Rovněž se ukázala v několika seriálech, z nichž nejznámnějš jsou zřejmě DĚTI ARABATA, popisující život v Sovětském Svazu ve 30. letech, a DOKTOR ŽIVAGO.

Sama však preferuje divadlo, neboť je podle svých slov špatná filmová herečka. Od roku 1998 ji mohou diváci vídat na prknech moskevského divadla Sovremnik. Za své zásluhy v oblasti herectví byla v roce 2003 Vladimirem Putinem oceněna Státní cenou. V roce 2012 jí byl udělen titul Národní umělec Ruska.

Kromě herectví se věnuje také charitě Podari Zhizn (v překladu Daruj život), kterou v roce 2006 založila společně s hereckou kolegyní Dinou Korzunovou. Jedná se o charitu zaměřenou na podporu dětí s onkologickými onemocněními. Za tuto činnost byla v roce 2012 nominována Michailem Gorbačovem na Nobelovu cenu míru.

Čulpan Chamatova je podruhé vdaná a vychovává tři dcery. Její jméno "Čulpan" lze z tatarštiny přeložit jako "ranní hvězda".
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.