Lauren Bacall


(Betty Joan Perske)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 16.9.1924

Zemřel: † 12.8.2014

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

Miesto úmrtí: New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Bacallová Lauren, vlastním jménem Betty Joan Bacall Perske, se narodila 16. 9. 1924 v USA – New York. Studovala na střední škole, a na newyorské American Academy of Dramatic Arts. Současně měla možnost si zahrát i na Broadwayi.

Na začátku 40tých let se objevila na titulní straně časopisu Harper's Bazaar, a zaujala režiséra Howarda Hawkse natolik, že s ní podepsal výhradní sedmiletou smlouvu s podmínkou změnit Lauren jméno na Lauren Bacall. Především jeho zdatností a zásluhou se stala hvězdou hned ve svém prvním filmu,v přepisu románu Ernsta Hemingwaye: Mít a nemít, ve kterém hraje zlodějku Mary Browning, která svým drzým až provokativním chováním zblázní rybáře, kterého hrál Humphrey Bogart. Po boku tohoto osudového muže, za kterého byla od 1945 až do jeho smrti 1957 provdána (má s ním syna), vytvořila ještě další tři navýsost zajímavé, půvabné a neohrožené ženy - ve filmech Hluboký spánek, Slepá ulička a Key Largo.

Mimořádný úspěch jí přinesla role jedné z dcer generála na penzi - Vivian, kde její psychicky zatíženou, nevyrovnanou sestru hraje Martha Vickers, a jejíž vražedné sklony jsou odhaleny detektivem Phillem Marlowem (hraje ho manžel Bacallové - Humphrey Bogart).Bylo to ve filmu Hluboký spánek v režii H. Hawkse. V roce 1947 se účastnila s Bogartem a dalšími umělci protestního pochodu ve Washingtonu proti diskriminačním opatřením tehdy neslavně proslulému maccarthismu.

Na konci 40-tých let odešla pro nedostatek příležitostí od společnosti Warner Brothers, a své herecké schopnosti uplatnila i v komediích (Jak si vzít milionáře, Módní návrhářka). Od roku 1959 hrála v broadwayské inscenaci komedie Georga Axelroda - Sbohem, Charlie. Poté se věnovala divadlu, a na Broadwayi byla velice úspěšná jako Stephanie v komedii Kaktusový květ, nebo jako Tess Hardingová v muzikálové verzi komedie Nejprve stvořil ženu. Za roli Margo Channingové v muzikálu Aplaus získala v roce 1970 cenu Tony.

Účinkovala také v TV, byla třikrát nominována na cenu Emmy. Před kamerou se konal její comback v polovině 70-tých let, jako excentrická a výřečná paní Hubbardová, v detektivce podle románu Agathy Christie Vražda v Orient-expresu, který režíroval Sydney Lumet.

V poslední době spolupracuje s TV, kde zaujala v komedii Dokonalý džentlmen. Tento film vypráví o ženách, které během vazby svých manželů uskuteční na vlastní pěst velkou loupež. Další příležitostí ve filmu se stala postava elegantní matky Morganové v romantické komedii Dvě tváře lásky. Hrála i režírovala Barbra Streisand. Za toto ztvárnění obdržela Lauren Bacall Zlatý glóbus 1996, a současně byla nominována na Oscara.

Příležitostně se vrací k divadlu. V prosinci 1999 se představila v obnovené broadwayské inscenaci komediálního dramatu N. Cowarda Waiting in the Wings. O svém životě a kariéře psala ve svých autobiografiích Lauren Bacall by Myself (1979) a Now (1994). Za celoživotní dílo obdržela roku 1995 francouzského Césara. Byla také velmi milým hostem na MFF v Karlových Varech 1998, kde získala cenu za Dlouholetý přínos světovému filmu. Jejím druhým manželem byl v letech 1961-73 herec Jason Robards jr.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.