Yves Rénier

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 29.9.1942

Miesto Narodenia: Bern, Švýcarsko,

 

...více

Životopis

Sympatický a neohrožený policajt na televizní obrazovce, který logickou dedukcí řeší těžké kriminální případy. To je Yves Rénier alias komisař Moulin. Nicméně je to jenom jedna tvář tohoto herce a režiséra. Jeho otec byl Francouz a matka Američanka. Na svět přišel ve Švýcarsku. Talent k herectví zdědil po babičce, která hrála v pařížském divadle Comedie Francaise.

Vlastně ani hercem být nechtěl, ale asi osud tomu chtěl. Nechal se přemluvit kamarádem k návštěvě kursu herectví, kde ho oslovil učitel divadla, který rychle rozpoznal jeho talent, ihned dostal nabídku k absolvování celého vstupního kursu herectví. Jeho vize být pilotem nebo leteckým modelářem vzala za své. V krátkém časovém rozmezí po kursu se nechal zapsat na studia divadelní Akademie dramatických umění. Po ukončení studií s dobrými výsledky se snažil vydělat si na živobytí hostováním a hraním po divadelních scénách a různých souborech. Z kraje kariéry se tak hladce nedařilo a také se mu nedostávalo takových rolí, které by si přál ztvárnit. Kariéra ve filmu počala rolí Mortcerfa ve filmu HRABĚ MONTE CHRISTO (1961). Poté byl osloven francouzskou TV společností k účinkování seriálu BELPHÉGOR (1963). Absolvoval turné s divadelním představením Mizantrop (1970) v USA. Po návratu vystupoval na divadelní scéně Paříže.

Prožil i časy nezájmu a skoro jeden rok byl v herectví bez práce. V osobním životě měl i velmi krušné období, když založil první rodinu tak žil z půjček a dluh rychle narůstal. Štěstěna mu přála v době jeho tvůrčí krize. Kolem roku 1975 dostal exkluzivní nabídku do TV seriálu KOMISAŘ MOULIN (1976) do hlavní postavy komisaře Moulina. Bylo to celkem nestandardní, protože většinou tyto role svěřovali starším kolegům z branže a Yves Rénier byl teprve jedenatřicetiletý. Zde si ho divácká veřejnost velice oblíbila. Jeho herecké schopnosti a dobrá improvizace strávené v televizním prostředí ho předurčily k dráze úspěšného herce i v jiných TV seriálech, kterých ztvárnil bezpočet. Namátkou, ZTRACENÉ ILUZE, SVĚTOBĚŽNÍCI a mnohé další.

Přesto lze říci, že hlavně postava komisaře Moulina ho v sedmdesátých letech doslova proslavila po celé Evropě a přinesla mu nevšední popularitu i u nás v tehdejším Československu. V seriálu si prosadil i vlastní image v ošacení, protože policajt v obleku a ještě k tomu s kravatou se vymykal realitě. Po více než dvaceti dílech, které se natáčely cca sedm let, dospěl k názoru nutnosti udělat si pauzu. Chtěl si vyzkoušet i jiný styl, než hrát jen postavu komisaře. Věnoval se také dabingu amerických filmů. Namluvil třeba Jona Voighta ve filmu NÁVRAT DOMŮ (1978), nebo Terence Hilla a jiné. V letech 1980 až 1984 se v několika delších pobytech na území USA snažil prosadit ve filmové branži, ale bez většího úspěchu.

V roce 1985 se vrátil po desetileté pauze na prkna divadla v Montparnassu, kde účinkoval krátký čas v komické hře KAŽDÝ PRO MNE. Velice rád přijal roli policejního inspektora ve filmu 48 HODIN V PAŘÍŽI / FRANTIC (1988), kde si zahrál po boku slavnějšího kolegy Harrisona Forda. V roce 1989 se vrací k natáčení další série KOMISAŘ MOULIN, ale za zcela jiných podmínek, které si vynutil při podepsání smlouvy. Ve své podstatě to znamenalo, že se bude podílet autorsky na psaní scénářů a také na režii. Změna byla patrná především v tom, že začal používat svojí (osobně) oblíbenou motorku Ducato 850 Strada a vytvořil si vlastní styl, oblékl koženou bundu, triko a džíny, který mu sedí. Nové díly jsou akčnější, ale dá se říci, že i realističtější. Je třeba dodat, že profesionální hodnocení francouzské kriminální policie pro pokračování tohoto seriálu je velice pozitivní a Yves Rénier sklidil za jednotlivé epizody obdiv u nejlepších detektivů Francie pro tvorbu elementárně řešených případů. Navzdory tomu, že tentokrát nesklidil u francouzské divácké veřejnosti toliko největší sledovanost, jak v minulých letech, zařadil se seriál mezi nejlepší francouzské seriály devadesátých let s kriminální tematikou. V jedné epizodě si zahrála i jeho vlastní dcera Samantha, nebyl zrovna tímto potěšen. Protože ví, že herectví je velmi vrtkavé a dostat se na výsluní je ještě těžší.

V současné době se vrací před televizní kamery mnohem méně než předtím, natáčí cca dvě epizody seriálu KOMISAŘE MOULINA za rok. Je otcem tří dětí, které má z každého manželství. Nejstarší je Samantha další Lola a nejmladší syn je Oscar. Nejvíce času věnuje své ženě Karin a synu Oscarovi. Také se osobně zapojuje do programů na ochranu zvířat a životního prostředí. Zajímá se o mořskou zoologii, mimo jiné chová doma v obřím akváriu exotické ryby. Cituji malou část jeho slov: "Jako člověka mě dnes děsí především to, jak špatně dokážeme zacházet se zvířaty.." Je také znám svojí nekonfliktní povahou a nikdy se nechoval povýšeně ani v dobách televizní slávy, ačkoli ve městě Paříži byl považován svého času za velkou hvězdu. Převážná většina jeho tvorby v televizních seriálech měla vždycky divácký ohlas. Proto se i u nás těší slušné oblibě u nostalgicky vzpomínajícího diváka.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.