Lionel Barrymore


(Lionel Herbert Blythe)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 28.4.1878

Zemřel: † 15.11.1954

Miesto Narodenia: Filadelfie, Pensylvánie, USA

Miesto úmrtí: Van Nuys, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Je to věk pokrytectví. Filmy mají tu smůlu, že přicházejí společně ve 20. století a protože se obracejí k masám, nemůže v nich být žádná upřímnost. Celosvětový vkus Hollywoodu svazuje ruce i nohy."

Lionel Herbert Blythe se narodil v pensylvánské Filadelfii do katolické rodiny Barrymoreů. Rodiče byli herci a on byl z dětí nejstarší. Lionel i oba jeho sourozenci, Ethel a John Barrymoreovi, se stali oněmi pověstnými jablky co nepadají daleko. Byl strýcem Johna Drew Barrymorea, Diany Barrymore, Samuela a Ethel Coltových a Johna Drew Colta. Je prastrýcem současné herečky Drew Barrymore (E.T. - MIMOZEMŠŤAN, CHARLIEHO ANDÍLCI). Byl ženatý s herečkami Doris Rankinovou (1904-rozvod 1922) a Irene Fenwickovou (1923-zemřela 1936), která byla jednu dobu také přítelkyní jeho bratra Johna. Doris Rankinová mu porodila dvě dcery, Ethel Barrymore II (1909) a Mary Barrymore (1910). Děvčátka se bohužel nedožila ani druhých narozenin. Lionel se z toho nikdy opravdu nevzpamatoval a jejich ztráta nepochybně vedla k napětí ve vztahu s Doris, který skončil rozvodem. V Barrymoreovi se pak v dalších letech probudily otcovské city k (pozdější herečce) Jean Harlow, která se narodila ve stejné době jako jeho dcerky, které by tedy tou dobou byly zhruba v jejím věku. Když Jean v roce 1937 zemřela, Lionel a Clark Gable tesknili tak, jako by ztratili opravdu blízkou členku rodiny.

Svoji divadelní kariéru zahájil v prvních letech 20. století. V roce 1907, po mnoha letech pobytu v Paříži, se vrátil na Broadway, kde si vydobyl postavení jako dramatický herec. Často se na divadle objevoval spolu s Doris a bratrem Johnem. S filmem začínal u Biograph Company. Jeho první film, THE PARIS HAT (1908), je zdá se ztracen, jeho druhý u společnosti se jmenoval FIGHTING BLOOD (1911). Řadu němých filmů také režíroval. V roce 1924 se odebral do Hollywoodu, kde v roce 1931 získal cenu Akademie pro “nejlepšího herce v hlavní roli” za ztvárnění alkoholického právníka v dramatu A FREE SOUL (1931) s Shearerovou a Gablem. Už rok předtím byl ale nominován na “nejlepší režii” za MADAME X. Ačkoli to byl mnohatypový a schopný herec – představoval například ďábelského mnicha Rasputina v dramatu RASPUTIN A CÍSAŘOVNA(1932, Rasputin and the Empress); v dalších úlohách se zde objevili i jeho sourozenci a Lionel zde hrál milence svojí skutečné sestry Ethel - byl během 30. a 40. let typově zařazen jako mrzutý, ale obvykle milý, postarší muž.

Objevil se v řadě známých snímků té doby: TAJUPLNÝ OSTROV (1929), LIDÉ V HOTELU (1932, s Johnem), Cukorova komedie VEČEŘE O OSMÉ (1933, John se zde také objevil, ale v žádné scéně nevystupovali společně), Cukorova DÁMA S KAMÉLIEMI (1936) s Garbo a Taylorem, Flemingův dobrodružný film STATEČNÍ KAPITÁNI (1937) s Tracym a Douglasem, Caprova oskarová romantická komedie VŽDYŤ JSME JEN JEDNOU NA SVĚTĚ (1938) mj. s Jamesem Stewartem, hvězdně obsazený western DUEL NA SLUNCI (1946) a “noirové” krimi Johna Hustona KEY LARGO (1948) s duem Bogart - Bacallová. Lionel a jeho sestra Ethel se spolu objevili ještě v muzikálu MAIN STREET TO BROADWAY (1953), v Lionelově posledním filmu. S bratrem Johnem si zahrál i v dramatu NOČNÍ LET (1933).

Hrál také popudlivého doktora Gillespieho ve filmových sériích o doktoru Kildarem (1938-1941) a roli si pak zopakoval v letech 1950-1951 v rozhlase (v roce 1961 běžel “Dr. Kildare” i jako televizní seriál). Ztvárnil titulní roli i v dalším rozhlasovém seriálu 40. let, “Mayor of the Town” (“Starosta”), v roli, ve které se v televizi v roce 1954 představil Thomas Mitchell. Barrymore si při nehodě zlomil kyčel, od té doby hrál Gillespieho na kolečkovém křesle; zhoršující se artritida jej později upoutala na křeslo trvale (od roku 1938 hrál na kolečkovém křesle a scénáristé s tím počítali, viz KEY LARGO). Jeho asi ale nejznámější rolí, díky každoročním vánočním reprízám v (americké) televizi, je lakomý bankéř Potter z filmu ŽIVOT JE KRÁSNÝ (1946). Role jen připomněla jeho typové zařazení. Lionel Barrymore, filmový, divadelní, rozhlasový i estrádní herec, producent, scénárista i hudební skaldatel a malíř, zemřel na srdeční záchvat v kalifornském Van Nuys a jeho tělo bylo uloženo Calvary Cemetery v East Los Angeles. Má svoji hvězdu na hollywoodském “Chodníku slávy”.

"Lincoln řekl, 'Se záští k nikomu, s dobrou vůlí ke všem.' Dnes říkají, 'Mysli jako já, jinak ti vytřískám duši z těla'. " – Lionel Barrymore jako dědeček Martin Vanderhof ve filmu VŽDYŤ JSME JEN JEDNOU NA SVĚTĚ (1938).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.