Charles Boyer

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 28.8.1899

Zemřel: † 26.8.1978

Miesto Narodenia: Figeac, Lot, Midi-Pyrénées, Francie

Miesto úmrtí: Phoenix, Arizona, USA

 

...více

Životopis

Měl v očích tajemství a v duši skrytou melancholii. Byl francouzsko-americkým hercem. Jeho umělecká kariéra byla předznamenána nejen vrozeným talentem, ale i ctižádostí, která ho vynesla v období třicátých a čtyřicátých let minulého století na vrchol slávy. Charles Boyer dokázal, že herectví umí a na filmovém nebi měl eleganci a noblesu. Začal hrát už v němém filmu, ale největší slávu získal až v éře zvukové, kdy vytvořil mnoho rolí. Hrál obvykle neodolatelné milovníky, ale dá se říci, že jeho herecký rejstřík byl mnohem širší.

Narodil se 28. 08.1899 ve středověkém městě Figeac v jihozápadní Francii (Pyreneje). Už jako malý chlapec se zajímal o film a divadlo. Na matčino přání se dal zapsat na studium filosofie na pařížské Sorbonně. Matka byla přesvědčena, že zájem o film a divadlo je jen fáze dočasného zájmu. Její přání, aby se stal doktorem nebo právníkem zůstala nevyslyšena. V Paříži absolvoval také konzervatoř a vystudoval drama. Jeho divadelní a filmový vzestup už počal ve Francii, kde natočil mnoho filmů a byl za své herecké schopnosti oblíben. Jeho první film byl MUŽ Z MOŘE (1920) Na začátku třicátých let dostal pozvání od americké společnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). V prostředí americké filmové metropole se uchytit nebyla cesta snadná. Uvědomoval si, že když opouštěl francouzský filmový průmysl, bral na sebe velké riziko ztráty popularity, oblíbené francouzské hvězdy.

Během několika pracovních návštěv v Hollywoodu se rozhodl zůstat a mít šanci realizovat svůj talent. Měl to složité, pro Ameriku to byl úplně neznámý herec. Anglicky moc nemluvil, začal s intenzivním učením jazyka dnem a nocí. Během jednoho natáčení na večerní party (1934)se potkal s mladou anglickou herečkou Pat Pattersonse, se kterou se poté oženil. Jeho americká kariéra se pozvolna rozbíhala. Když mu byla nabídnuta role s Katharine Hepburn ve filmu ZLOMENÁ SRDCE (1935) byl nadšen. Následoval další americký film PRIVATE WORLDS (1935) s herečkou Claudette Colbert. Ve filmu ZAHRADA ALLÁHOVA (1936) si zahrál se slavnou herečkou Marlene Dietrich a následovala role s další velkou hvězdou Gretou Garbo ve výpravném velkofilmu (1937) CONQUEST, která ho výrazně posunula do řad tehdejších celebrit Ameriky. V období před vznikem Vichistické Francie Charles Boyer dokonce vstoupil do francouzské armády ve věku čtyřiceti let, aby prokázal odpor proti nacistům, ale jeho vojenská služba byla krátká.

V roce (1942) obdržel americkou státní příslušnost. Stal se hollywoodskou filmovou hvězdou. Také si zahrál i v jedinečném povídkovém filmu HISTORKY Z METROPOLE (1942), tolik slavných lidí se snad nikdy spolu na filmu nesetkalo jako tady. Namátkou Rita Hayworth, Henry Fonda, Ginger Rogers, Charles Laughton, Paul Robeson a jiné hvězdy. Stal se partnerem největších hvězd filmového nebe. V roce 1943 se mu v USA dostalo ceny zvláštního Oscara za jeho přínos a práci v oblasti podpory francouzsko-amerických kulturních vztahů.

Nastalo jeho nejslavnější období a přišlo s filmem PLYNOVÉ LAMPY (1944), v době natáčení stal se otcem syna Michaela. Jeho úspěšná kariéra pokračovala i po druhé světové válce. Především francouzským filmem BITVA O KOLEJE (1946). Jeho osobnost v tomto čase byla zárukou a plnila americká i evropská kina. Další z jeho řady filmů v roli rakouského chirurga Ravica byl ARCH OF TRIUMPH (1948), byl ve své době nedoceněn v hereckém tandemu s Ingrid Bergmanovou. V následujících letech zahrál řadu postav, ale ne vždy se potkal s dobrým scénářem. Na rozdíl od jiných tehdejších celebrit jeho životní styl nebyl tolik bouřlivý. Vedle hereckých záležitostí se věnoval především klasické literatuře a volný čas trávil převážně s rodinou.

V padesátých a v šedesátých letech se věnoval hodně divadelním a televizním projektům, kde účinkoval. Stal se tvůrcem a zakladatelem různých TV show. Ve své mezinárodní kariéře vystupoval ve filmech, televizi a v divadle, a to na Broadway, v Londýně, v Paříži a v mnoha dalších. Jeho předposlední hlavní filmová role ve filmu STAVISKY.. ((1974) byla odměněna v New York NYFCC cenou kritiky.

Slavný herec Charles Boyer dva dny po smrti své manželky Pat Paterson, která zemřela na rakovinu 23. 8. 1978, spáchal sebevraždu předávkováním barbiturátů. Byl pohřben vedle své jediné manželky a syna ve svatém kříži ve městě Culver v Kalifornii. Byl zvyklý na kritiku a po celou dobu svojí kariéry přijímal hodnocení s vděčností. Byl také jednou z nejsympatičtějších osobností Hollywoodu.

Zajímavosti:

Byl čtyřikrát v nominaci na Oscara za filmy CONQUEST (1937), ALGIERS (1938), PLYNOVÉ LAMPY (1944), FANY (1961), nikdy ho nevyhrál.

Ve filmu CLUNY BROWN (1946) o českém spisovateli emigrantovi hrál právě hlavní roli Charles Boyer.

Zasedal ve správním výboru hollywoodské filmové Akademie.

Byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepšího herce ve filmu 1952 The Happy Time.

V první polovině šedesátých let také vedl v Los Angeles francouzskou veřejnou knihovnu.

Jeho syn Michael spáchal sebevraždu v ruské ruletě ve věku 21 let, údajně nad nenaplněným vztahem k dívce, kterou si přál vzít.

Za zásluhy pro film a televizní zábavy dostal dvě hvězdy na hollywoodském chodníku slávy.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.