Joan Bennett


(Joan Geraldine Bennett)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 27.2.1910

Zemřel: † 7.12.1990

Miesto Narodenia: Palisades, New Jersey, USA

Miesto úmrtí: Scarsdale, New York, USA

 

...více

Životopis

„Nepřemýšlím moc o většině filmů, ve kterých jsem hrála, ale být herečkou mě opravdu bavilo.“

Joan Geraldine Bennett se narodila v městečku Palisades ve státě New Jersey. Oba její rodiče byli úspěšnými divadelními herci, zejména její otec Richard Bennett, a často jezdili na několikatýdenní divadelní šňůry. Joan pocházela z dlouhé linie divadelních herců sahající až do 18. století. Když byli rodiče na turné, o Joan a její dvě starší sestry – Constance, která se později také stala herečkou, a Barbaru – se starali blízcí rodinní přátelé. Joan se poprvé objevila na jevišti už ve svých čtyřech letech.

V šesti letech pak zaznamenala svůj filmový debut ve snímku VALLEY OF DECISON (1916), ve kterém byl hvězdou její otec a na natáčení filmu se podílel celý klan rodiny Bennettů. V roce 1923 si opět zahrála se svým otcem ve válečném dramatu THE ETERNAL CITY. Dalších pět let se pak na filmovém plátně neobjevila. Mezitím se totiž ve svých pouhých 16 letech provdala za o 10 let staršího Jacka Mariona Foxe. Tento svazek byl vším, jen ne šťastným manželstvím Velký podíl na tom měly Foxovy problémy s pitím. V únoru roku 1928 se manželům narodila Adrienne. Narození dcery manželství krátkodobě upevnilo, ale nedokázalo ho zachránit a manželé se v červenci téhož roku rozvedli. Přestože se Joan chtěla původně Bennetovské herecké tradici vyhnout, jako osamělá matka s dítětem, které musela živit, neměla příliš na výběr a tak se ještě téhož roku vrátila k herectví.

Začala malou rolí v komedii POWER, kde byli jejími hereckými partnery Alan Hale a Carole Lombard. Následujícího roku si zahrála s Ronaldem Colmanem v mysteriózním thrilleru BULLDOG DRUMMOND. Do konce roku 1929 se objevila ještě v dalších třech filmech: v dramatu DISRAELI, v romantickém dramatu THE MISSISSIPPI GAMBLER a v komedii THREE LIVE GHOSTS. Oblíbili si ji nejen diváci, ale i filmoví kritici. V letech 1930 a 1931 si Joan zahrála v dalších devíti filmech. V roce 1932 si zahrála společně se Spencerem Tracym ve filmu SHE WANTED A MILLIONAIRE, ale na tento film nevzpomínala příliš ráda, částečně proto, že Spencer nemohl vystát to, že je jí věnováno mnohem více pozornosti než jemu. Ve stejném roce si zahrála servírku ve filmu ME AND MY GAL a o rok později opustila společnost Fox, aby si zahrála roli Amy March ve filmu MALÉ ŽENY (1933), ve kterém hrála společně s Katharine Hepburn. Poté podepsala kontrakt s nezávislým producentem Walterem Wangerem.

Když z ní Wanger s režisérem Tayem Garnettem udělali brunetku pro roli v komedii TRADE WINDS z roku 1938, měla tato na první pohled triviální změna image zásadní vliv na zbytek její herecké kariéry. Jako brunetka se objevila ve 40. letech ve svých nejlepších filmech pod taktovkou režiséra Fritze Langa. Filmy jako MAN HUNT (1941), ŽENA ZA VÝLOHOU nebo SCARLET STREET (oba 1945) z ní udělaly ženskou královnu žánru film-noir. V roce 1951 Wanger, který byl v té době už 11 let jejím manželem, zastřelil ze žárlivosti jejího agenta. Následný skandál zapříčinil dočasný konec Joaniny herecké kariéry. Po snímku THE DESIRE IN THE DUST (1960) se Joan herecky odmlčela na celých deset let, aby se v roce 1970 objevila ve filmu HOUSE OF THE DARK SHADOWS. Naposledy se na televizní obrazovce objevila v italském thrillleru SUSPIRIA z roku 1977. Joan zemřela na infarkt v prosinci roku 1990 ve věku 80 let.

Jejím prvním manželem se v jejích šestnácti letech stal o 10 let starší Jack Marion Fox, se kterým měla Joan dceru Adrienne. Manželství ale vydrželo pouhé dva roky. V březnu 1932 se jejím druhým manželem stal Gene Markey, se kterým měla dceru Melindu. Ani toto manželství ale nevydrželo a skončilo v červnu roku 1937 rozvodem. Jejím nejdelším sňatkem bylo třetí manželství s Walterem Wangerem, kterého si vzala v lednu roku 1940. Manželé spolu měli dcery Stephanie a Shelley a žili společně až do září roku 1965, kdy i toto manželství zkrachovalo. Joaniným posledním manželem byl David Wilde, kterého si vzala v únoru roku 1978 a manželství ukončila až její smrt v roce 1990.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.