Michael Caine


(Maurice Joseph Micklewhite)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 14.3.1933

Miesto Narodenia: Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

"Mluv lehce, mluv pomalu a neříkej mnoho" - MICHAEL CAINE

Jedna z největších filmových legend současnosti má na kontě přes sto filmových rolí. Dvě z nich proměnil plešatým Oscarem a tři z nich Zlatým Globem. Jaký život provázel tohoto výrazného muže?

Sir Michael Caine (vl.jménem Maurice Joseph Micklewhite) se narodil 14.března 1933 přímo v Londýně. Chvíli po opuštění základní školy v patnácti letech a několika studentských pracech byl povolán do služeb Britské armády, aby zažil válku v Korey. Po návratu si přisvojil jméno Caine, na radu svého agenta. Po divadelních zkušenostech se dostal do televize i na filmové plátno.

Úspěchy u tak výtečného herce na sebe nenechaly dlouho čekat a Michael se stal velice obsazovaným a oblíbeným mezi režiséry i diváky. Poprvé více viditelným se stal v roce 1964 rolí poručíka Bromheada ve válečném snímku ZULU. Zahrál si i Horácia v televizním HAMLETOVI s Christopherem Plummerem v hlavní roli, nebo Alfieho Elkinse, jehož romantické kreace byly připomenuty Jude Lawem v nedávném remakeu a Caineovi tenkrát donesly první Oscarovou nominaci. Na sošku si ale musel ještě dvacet let počkat.

Další nominace přišly za SLÍDILA (1972) a RITU (1983), za kterou dostal alespoň Zlatý Globus. V té době už byl podruhé ženatý a na kontě zplozené dvě děti. Přišel rok 1986. Natáčení s Woody Allenem (HANA A JEJÍ SESTRY) se zase někomu pěkně vydařilo a na poličku si tehdy už třiapadesátiletý Caine konečně postavil lesknoucího se Oscara, jehož zdvojnásobil až o třináct let později díky výkonu ve filmu PRAVIDLA MOŠTÁRNY.

Michael Caine je opravdu jednou z největších osobností kinematografie vůbec a i přes jeho legrační britský akcent (ne horší než Conneryho) se může pyšnit velikou charizmatičností a oblíbeností mezi diváky i kritiky. Dokázal přesvědčivě ztvárnit komediální i dramatické role a přes svůj věk se necítí být starým. Caine říká: "Rozdíl mezi filmovou hvězdou a filmovým hercem je tenhle: filmová hvězda řekne: Jak můžu změnit scénář, aby se ke mě hodil? A Filmový herec řekně: Jak se můžu změnit, abych se hodil ke scénáři? Já jsem Michael Caine."
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.