Raoul Walsh


(Albert Edward Walsh)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 11.3.1887

Zemřel: † 31.12.1980

Miesto Narodenia: New York, New York, USA

Miesto úmrtí: Simi Valley, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Mistr adrenalinových žánrů, kterému hvězdy jako Cagney, Bogart nebo Flynn mohly být vděčny za jedny z nejlepších filmů svých kariér, proslul kovbojskými botami, upomínajícími na jeho honácké počátky, páskou přes pravé roko (o které přišel při natáčení v roce 1928) a nesmírně bohatou režijní dráhou čítající přes 50 let a více něž 100 filmů.

Syn irského imigranta se dostal k filmu přes své kovbojské zkušenosti, které záhy zúročil i v hereckých rolích. Jeho šťastnou hvězdou byl D.W.Griffith, u kterého se učil základům řemesla: V roce 1915 působil Walsh jako jeho asistent při ZROZENÍ NÁRODA (ve filmu si zároveň zahrál roli vskutku epizodní, Lincolnova vraha) a týž rok natočil svůj první celovečerní filmu REGENERATION.

Ještě v němé éře natočil Walsh jeden z klasických filmů Douglase Fairbankse ZLODĚJ Z BAGDÁDU a v roce 1930 uvedl do světa filmu Johna Waynea (THE BIG TRAIL). Nicméně své nejvíce vzpomínané filmy natočil mezi lety 1935 a 1950 (VYSOKO V HORÁCH, BÍLÝ ŽÁR, BOUŘLIVÁ DVACÁTÁ LÉTA, OPERACE BURMA a jiné). Ačkoliv byl žánrově velmi verzatilní, Walshovými srdcovými žánry se staly ty mužské – thriller, western, gangsterka a válečný film – nicméně i ty často přizvukovaly jeho slabosti pro drsné ženy s „hříškem“. Raoul Walsh se dožil 93 let.

Jeho filmy jsou okamžitě rozpoznatelné rychlým tempem, nelítostně ukrajujícím veškerý nadbytečný psychologický a emocionální „tuk“ ve prospěch obrazové složky. Známý americký kritik Andrew Sarris o Walshovi napsal: „Ačkoliv postrádají jak hloubku tak ambici, jsou jeho nejlepší filmy nefalšovaně vzrušující.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.