John Rhys-Davies

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.5.1944

Miesto Narodenia: Salisbury, Wiltshire, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

“Jedna z nezapomenutelných vzpomínek je, jak stojím někde v půlce hory a sleduju dva muže vynášející za mnou koš s mými věcmi a další dva se tahají s mým brněním a sekyrou, jedna žena pak nese moji helmici a konečně další moje velké těžké 'trpasličí' boty. Pak to na mě všechno navěšeli a režisér řekl 'a teď vybíhejte nahoru do kopce'.”

John Rhys-Davies se narodil velšským rodičům v anglickém Salisbury, matka pracovala jako sestřička, otec byl strojním inženýrem a koloniálním úředníkem. Velkou část dětství prožil John ve velšském Ammanfordu, odkud pocházela jeho matka, ale vyrůstal také v Africe. Studoval na Truro School v Cornwallu a byl jedním z 87 studentů vůbec prvního ročníku Východoanglické univerzity (University of East Anglia), kde zakládal Dramatickou společnost (Dramatic Society). Po vyučování na střední škole ve Watton County v Norfolku získal místo na Královské akademii dramatických umění (RADA) a dnes je jejím mimořádným členem. Za to, že se rozhodl věnovat divadlu, údajně vděčí klasické literatuře, jejímuž vlivu byl v mládí vystaven.

Počátkem 70. let se začal objevovat v britské televizi (gangster Laughing Spam Fritter vedle Adama Faitha v seriálu “Budgie”, 1970), širší popularitu si však získal až díky postavě pretorijského úředníka Naevia Sutoria Macra v historickém seriálu “Já, Claudius” (1976) s Derekem Jacobim. Od té doby začal vystupovat častěji a nejen ve Spojeném království. Známý je jako portugalský kapitán Rodrigues z desetidílného seriálu podle románu Jamese Clavella “Šogun” (1980) s Richardem Chamberlainem a Toshiro Mifunem, ale známější jako charismatický arabský archeolog Sallah z prvního a třetího filmu legendární tetralogie o Indianu Jonesovi: DOBYVATELĚ ZTRACENÉ ACRHY (1981) a INDIANA JONES A POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA (1989).

“Hraní mám rád. Ale nemyslím si, že bych teď byl nějak lepší. Vím jasně, že od svých dvaceti jsem se nijak nezlepšil. Ale můžu s tím žít.“

Zazářil jako generál Leonid Puškin, spojenec Jamese Bonda (Timothy Dalton) v 15. bondovce, DECH ŽIVOTA (1987) a také jako Mordechaj, strýc budoucí biblické královny Ester, v historickém dramatu ONE NIGHT WITH THE KING (2006). Ve dvou rozdílných projektech si zahrál Porthose: ve dvou dílech seriálu “The Secret Adventures of Jules Verne” (2000) a v dvojdílném televizním koprodukčním filmu D'ARTAGNANOVA DCERA (2003), ve kterém se sešli Gérard Depardieu, Michael York a Nastassja Kinski. Hlavní roli měl v romantickém muzikálu VIKTOR, VIKTORIE (1982) i v průměrné dobrodružné produkci s R. Chamberlainem a Sharon Stone DOLY KRÁLE ŠALAMOUNA (1985).

Natočil také řadu původních filmů pro Sci Fi Channel a bezpočet televizních show a seriálů. Kromě “Šoguna” sem patří "Panský dům" (1988), "Great Expectations" (1991) a také třeba profesor Maximillian Arturo ze sci-fi série “Sliders” (1995-97). Několikrát jsme ho mohli spatřit v seriálu “Star Trek: Voyager” (1995), kde představoval holografického Leonarda da Vinciho.

Celému světu se připomněl populární postavičkou trpaslíka Gimliho z trilogie PÁN PRSTENŮ (2001-2003) – roli údajně přijal až po nátlaku ze strany svého syna. Natáčení se poněkud zkomplikovalo: Rhys-Davies rozhodně žádným trpaslíkem není (měří 185 cm a ve skutečnosti je vyšší než například Viggo Mortensen, Orlando Bloom i Ian McKellen) a kvůli alergii na materiál, z něhož byly zhotoveny masky – příprava ke každému natáčení mu navíc zabrala kolem pěti hodin - mohl stát před kamerou "v plné polní" pouze jednou za tři dny. Během práce na tomto projektu také zhubl třicet kilogramů a v trilogii rovněž dabuje Enta Stromovouse (zajímavost: při výměně motoru v dodávce přišel kdysi o poslední článek prostředníčku levé ruky a během filmování nosil gelem připevněnou protézku - spolu se štábem si vystřelil z režiséra Jacksona, když si pod ni nanesl umělou krev, prst “otevřel” a tvrdil, že se poranil).

Svůj výrazný hluboký hlas propůjčil mnoha (animovaným) postavám filmové historie, byl to například Kásim v rodinné fantasy komedii ALADIN A KRÁL ZLODĚJŮ (1996), Man Ray v seriálu “SpongeBob SquarePants” (1999), Macbeth ve 12 dílech televizního seriálu “Gargoyles” (1994-1996). Podílel se na řadě počítačových her (Ripper, Dune 2000, Wing Commander, Freelancer...) a namluvil dokumentární pořad “The Glory of Macedonia”.

Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Na univerzitě byl radikálním stoupencem levice, ale po setkání s Margaret Thatcherovou, jak uvedl, poněkud změnil postoj. V roce 2004 v jednom časopise srovnal příběh Pána prstenů se současnou situací v Západní Evropě, která se musí vyrovnat s růstem podílu muslimské populace.

V roce 1966 si vzal překladatelku Suzanne Wilkinsonovou, se kterou má dva syny, Bena a Toma. Ačkoli od začátku 80. let žijí se Suzanne odděleně, nejsou rozvedeni a ani o tom neuvažuje. V roce 1995 jí byla diagnostikována Alzheimerova choroba a on jí chce zůstat nablízku. Od roku 2004 žije s Lisou Manningovou (dříve uváděla jednu televizní show), se kterou má dceru Maiu. John Rhys-Davies sbírá autoveterány a svůj čas dělí mezi Los Angeles a ostrov Man, na kterém vlastní dům (“Na ostrově Man bych rád trávil víc času. Miluju tu anonymitu, když si obleču montérky a jdu si nakoupit součástky ke kompresoru. A Normana Wisdoma jako souseda; občas se zdravíme.”)
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.