Joan Crawford


(Lucille Fay LeSueur)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 23.3.1905

Zemřel: † 10.5.1977

Miesto Narodenia: San Antonio, Texas, USA

Miesto úmrtí: New York, New York, USA

 

...více

Životopis

Joan Crawford se narodila 23.3.1904 v texaském městě San Antonio jako Lucille Fay LeSueur. Matka pocházela z Irska, otec byl Francouz. Rodiče se rozvedli ještě před jejím narozením a svého biologického otce viděla pouze jednou, když ji r.1934 navštívil v Kalifornii. Bratr Hal LeSueur byl rovněž hercem. Za své dětství poznala tři otčímy. Na školní vzdělání si musela vydělávat sama prací v prádelně, obsluhováním výtahu v hotelu apod. V 19 letech vyhrála taneční soutěž a začala se živit jako sborová tanečnice. O rok později se rozhodla podrobit si Hollywood. Jakmile uspěla ve druhé roli, přinutila šéfa MGM Louise B. Mayera,aby jí změnil jméno. Lucille Le Sueur podle ní znělo jako "sewer" (kanál). Se jménem Joan Crawford sice nebyla spokojená, pomohlo jí však ke slávě. Hvězdou stříbrného plátna se stala už v r. 1927 rolí v thrilleru The Unknown a o rok později filmem Our Dancing Daughters. Následovalo mnoho další více i méně úspěšných filmů.

Za Mildred Pierce získala r. 1946 Oskara za nejlepší herečku a poté ještě dvě další nominace (za Posessed, 1947 a Sudden Fear, 1952). Její kariéra však v této době již pomalu skomírala. Účinkovala hlavně v televizi. Na oslnivé plátno ji vrátil až v roce 1962 film Co se vlastně stalo s Baby Jane?, kde jí sekundovala Bette Davis, další zapomenutá filmová hvězda 30. let. Přesto, že se obě divy velmi neměly rády, Joan svou roli zvládla a získala nominaci na cenu Bafta. Bette Davis byla nominována na Oskara za vedlejší roli. Poté však Joan rezignovala a jejímu životu vládl už jen alkohol a církev. Zemřela 10.5.1977 v New Yorku na rakovinu slinivky břišní.

Za svůj život byla pětkrát vdaná. Jejím prvním mužem byl James Welton (1923-1924, rozvod). Následoval herec Douglas Fairbanks Jr. (1929-1933, rozvod), herec a producent Franchot Tone (1935-1939, rozvod), herec Phillip Terry (1942-1946, rozvod). Poté, co jí lékaři oznámili, že nikdy nebude mít vlastní děti, Joan postupně čtyři adoptovala. Roku 1956 si vzala šéfa společnosti Pepsi-Cola, Alfreda Steelea. Po jeho smrti r. 1959 převzala jeho pozici ve firmě a snažila se působit i jako její tisková mluvčí. R. 1972 ji však představenstvo ze společnosti vyloučilo a zbavilo veškerých práv. Dcery, dvojčata Cathy a Cindy v její závěti zdědily každá 77.500 dolarů z jejího několikamilionového majetku, zbytek odkázala církvi. Nejstarší dcera Christina a syn Christopher "z důvodů, které oba dobře znají", nedostali nic.


Zajímavosti:
Pokaždé, když se provdala, změnila jméno svého sídla a vyměnila záchodovou mísu. Velmi milovala své fanoušky, kterým vždy osobně odpovídala na jejich dopisy na speciálním modrém papíře se jmenovkou. Tím trávila většinu svého volného času. Byla posedlá čistotou. Každých 10 minut si myla ruce a za svými hosty pečlivě umývala vše, čeho se dotkli, zvláště kliky u dveří a součásti stolování. Nikdy by nekouřila cigaretu z krabičky, kterou otevřel někdo jiný nebo kterou jí někdo nabídl. Vždy spala v bílém pyžamu. Kdykoli byla ubytována v hotelu, bez ohledu na jeho jméno a dobrou pověst, vždy si před použitím sama důkladně vyčistila toaletu. Odmítala se koupat ve vaně, uznávala pouze sprchu, aby nemusela sedět ve vlastní špíně. Když se její dcera Christina rozhodla být herečkou, Joan trvala na tom, aby si změnila příjmení a nepoužívala její. Christina však odmítla. Všechny své děti kromě Christophera adoptovala v době, kdy nebyla vdaná. V Kalifornii byla adopce pro svobodné ženy zakázána a agentura, která zprostředkovala adopci Christiny, byla později obviněna z obchodování s dětmi. V roce 1940 Joan adoptovala syna, jehož biologická matka později trvala na jeho navrácení. Aby dítě ochránila od tahanic, Joan dítě vrátila matce. Ta ho prodala jiné rodině.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.