Doris Day


(Doris Mary Ann Kappelhoff)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 3.4.1922

Miesto Narodenia: Cincinnati, Ohio, USA

 

...více

Životopis

Herečka a zpěvačka Doris Day se narodila 3.4.1922 jako Doris Mary Anne von Kappelhoff, v Cincinnati ve státu Ohio německým rodičům. Její babičky a dědečkové byli emigranti z Německa a Holandska. Rodiče se brzy rozvedli, i když byli katolíci. Ona sama vstoupila v dospělosti ke křesťanské scienstické církvi. Doris je nejmladší ze tří dětí. Měla ještě dva starší bratry Richarda a Paula. V období let třicátých, minulého století, chodila do taneční školy. Zaujalo jí to natolik, že začala spolupracovat v duetu, než se nešťastnou náhodou vážně poranila při automobilové havárii, kdy si zlomila obě nohy, a tak byly její vyhlídky na profesionální tanec téměř nulové. Ještě v době rekonvalescence jí matka najala soukromé hodiny zpěvu, a pak v nich Doris slibně pokračovala, protože se ukázalo že je velmi dobrá zpěvačka. V té době jí bylo 17 let. Místní kapela jí nabídla možnost s nimi vystupovat, a ona přijala umělecké jméno Day – Den. Dostává možnost natáčet v rádiu, a její první nahrávka se stává hitem. Měla název -Sentimentální cesta, a ke konci II. světové války úspěšně vítala ve “Státech” vojáky po demobilizaci, a při návratu domů.

Od rozhlasu a koncertů byl už jen krok do filmového studia v tomto případě Warner Brothers a hlavní roli v hudebním filmu: ROMANTIKA NA VOLNÉM MOŘI. Na úspěchu filmu se nemalou měrou zapsala i průvodní skladba Magic, díky niž byla Doris zvolena v roce 1952 nejpopulárněnjší filmovou a hudební osobností. Dorys Day natáčí především hudební filmy a muzikály jako STARLIFT, MOONLIGHT BAY, TEE FOR TWO, ale našla místo i pro jinou polohu, jako třeba ve filmu CALAMITY JANE – 1953. Následují filmy LOVE ME, nebo s Frankiem Sinatrou – YOUNG HEART, hraje vždy s velkou mužskou hvězdou ať je to Cary Grant, David Niven, James Stewart, Clark Gable, nebo Jack Lemon. V roce 1956 stane znovu v žebříčku prodávaných hitů a je úspěšná v Hithcockově filmu – MUŽ, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO – 1956, kde zpívala píseň Que Sera, Sera, která při té příležitosti získala Oscara za nejlepší píseň.

Rok 1959 - Doris Day vstupuje zřejmě do nejlepší fáze své umělecké práce. Řadou romantických komedií a hudebních filmů si získává další diváky a obdivovatele. Doris stíhá také kariéru zpěvačky, konceruje a natáčí. Má úspěch i u krtiky. Těší jí kladné recenze v novinách, a také nominace na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon s hercem Rockem Hudsonem ( který byl jejím upřimným a dlouholetým přítelem), ve filmu PILLOW TALK 1959. S ním hraje ve dvou dalších filmech jako třeba LOVER COME BACK – 1961. Za zmínku stojí také u nás promítaná komedie - POZDĚJI MILÁČKU – rok 1963, DO NOT DISTURB 1965, a LOĎ SE SKLENĚNÝM DNEM, 1966. Ke konci 70-tých let začíná filmová kariéra Doris upadat. Její další práce vede do TV studií, z čehož není ani zdaleka nadšena, protože TV je jak Doris jednou prohlásila.. odkladištěm pro nežádané herce. V TOP 10 se objevuje naposledy v roce 1966.

Doris byla 4 krát provdána nejprve za Al Jordena, trombonistu, když jí bylo 17 let, od 1941 do 1943, a měli spolu dítě, syna Terryho. Druhým manželem byl saxofonista George Weidler od 30. března 1946 do 31. května 1949. Třetí - Martin Melcher, za kterého se vdala na své 27. narozeniny, 3. dubna 1951. Jejich manželství vypadalo šťastně, a především trvalo o něco déle, než předchozí dvě. Melcher přijal Terryho za svého syna. Její čtvrté, poslední manželství v řadě, a další, neúspěšné, bylo s Barry Comdenem od 14.4. 1976 až do roku 1981. Comden byl její první manžel mimo show business. V roce 1983 se stává babičkou, a hodně si to užívá. Pro TV připravila talk show – kdy hostila své umělecké a soukromé přátele – "Doris Day a její nejlepší přátele" rok 1985.V prvním díle se tenkrát objevil herec Rock Hudson už vyzáblý a postižený AIDS. I když byl pořad úspěšný, byl po 26 dílech zrušen.

Její syn Terry se sice chtěl stát hercem a zpěvákem, ale později se po jistých neúspěších, a pro nedostatek talentu stal zaměstnancem Columbia Records v roce 1960, a velmi dobře se poddílel na výrobě některých nahrávek The Beach Boys a The Byrds. Ovšem v listopadu roku 2004, po dlouhém těžkém období svého onemocnění umírá po komplikacích léčením rakovinou melanomu (rakovina kůže), ve věku 62. V roce 2006, Doris Day seznamuje veřejnost s tím, že se stahuje do ústraní. V roce 2004 obdržela Doris Day prezidentskou medaili svobody, ale odmítla se zúčastnit slavnostního předávání, protože má strach z létání. Je také majitelkou Golden Globe's Cecil B. DeMille Award za celoživotní práci a úspěch v roce 1989. Je známá svou charitou, a je předsedkyní společnosti (právě jako její francouzská kolegyně Brigitte Bardot) - pro ochranu zvířat, především ohrožených druhů.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.