Sonny Čiba


(Sadaho Maeda)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 23.1.1939

Miesto Narodenia: Fukuoka, Kjúšú, Japonsko

 

...více

Životopis

Žijící legenda japonského akčního filmu, vlastním jménem Sadaho Maeda, vyrůstal spolu se čtyřmi sourozenci. Jeho otec byl vojenským pilotem. Od dětství se věnoval gymnastice a byl natolik dobrý, že se vypracoval až do japonského olympijského družstva. Jeho sportovní kariéru, ale záhy ukončilo vážné zranění zad. Příliš toho, však nelitoval, neboť si brzy našel nový koníček - bojové umění.

Původně trénoval kyokushin karate a to pod vedením jeho samotného zakladatele - proslulého Masutatsu Oyamy. V tomto stylu dosáhl svého prvního černého pásu a mnohými je považován za jednoho z nejlepších Oyamových studentů vůbec. Později získal mistrovské stupně ještě v judu, kendu, ninjutsu a kenpu.

V r. 1960 byl díky svým bojovým schopnostem a ostře řezané tváři objeven hledači talentů z Toei Studios a obsazen do své první herecké role v televizním seriálu "Uchu Kaisoku-ken". Zde také poprvé použil svůj pseudonym Sonny Chiba. V průběhu 60. let pak začal postupně dostávat další a další nabídky a utvářet svoji image filmového málomluvného drsňáka s tvrdými pěstmi.

V letech sedmdesátých se pak na asijském trhu stal možná největším konkurentem honkongské hvězdy Bruce Lee a podpořil obrovský nárůst zájmu o snímky s bojovou tématikou. Asi svoji nejslavnější roli vytvořil v r. 1974 ve snímku, jenž vyšel na Západě pod názvem STREETFIGHTER. Zde ztělesnil neohroženého žoldáka jménem Takuma Tsurugi. Film získal velký komerční ohlas a dočkal se i několika pokračování. V akčňácích CHAMPION OF DEATH nebo KARATE FOR LIFE si zase zahrál svého vlastního učitele Oyamu.

Postavy, které Sonny Chiba ztvátňoval se od Bruce Lee odlišovaly nejen bojovým stylem, ale i celkovým pojetím akčního hrdiny. Zatímco Bruce na plátně používal své umění jen k ochraně sebe a svých přátel - Sonny Chiba se prezentoval jako "cool tvrďák", jenž použije své schopnosti pokaždé když z toho bude mít nějaký užitek. Jeho díla se vyznačovala přemírou násilí, za což byl některými lidmi kritizován, ale našel si i řadu fanoušků. V r. 1973 si dokonce měl zahrát v Brucově projektu Game of Death, ale ze spojení dvou legend bohužel sešlo, protože Bruce Lee v tomto roce nečekaně zemřel.

Na stará kolena se Sonny Chiba konečně dočkal své šance i v Hollywoodu. Vzpoměl si na něj kultovní režisér a scénárista Quentin Tarantino, který je Sonnyovým velkým obdivovatelem a některé jeho filmové hlášky či grimasy již několikrát použil ve svých slavných počinech GAUNEŘI nebo PULP FICTION. Když Tarantino v r. 2003 natáčel svůj další hit KILL BILL, v němž chtěl vzdát poctu právě asijským akčňákům ze 70. let - nabídl Sonnymu roli okinawského výrobce mečů Hattori Hanza a ten ji vděčně přijal. Díky úspěchu filmu KILL BILL, se tak jméno Sonny Chiba dostalo do podvědomí diváků i v Americe.

Dnes žije Sonny Chiba v Los Angeles, je podruhé ženatý a má tři děti. Na svém kontě má kolem 150 filmových titulů a v Japonsku získal za své role i bezpočet ocenění.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.