Ben Gazzara


(Biagio Anthony Gazzara)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 28.8.1930

Zemřel: † 3.2.2012

Miesto Narodenia: New York City, New York, USA

Miesto úmrtí: New York City, New York, USA

 

...více

Životopis

Přestože se Ben Gazzara, vlastním jménem Biagio Anthony Gazzara narodil v roce 1930 v New Yorku, cítí se být více Siciliánem, než Američanem, protože oba jeho rodiče pocházeli ze Sicílie. Než se dostal do filmu a televize, vystupoval jako mladý na Broadwayi, kde debutoval v roce 1953. Během své divadelní kariéry byl celkem třikrát nominován na cenu Tony Award. Ve filmu debutoval v roce 1957 v THE STRANGE ONE, který natočil Jack Garfein. Velký úspěch měla dva roky na to jeho role poručíka Maniona v soudním dramatu ANATOMIE VRAŽDY (ANATOMY OF MURDER). Tento snímek byl nominován na sedm cen Filmové akademie.

Když se v roce 1969 při natáčení komedie JESTLIŽE JE ÚTERÝ, MUSÍME BÝT V BELGII (IF IT´S TUESDAY THIS MUST BE BELGIUM), seznámil s kolegou Johnem Cassavetesem, ani jeden z nich netušil, že budou přáteli na celý život. Již v roce 1970 Cassavetes nabídl Gazzarovi roli ve svém prvním nezávislém filmu MANŽELÉ (HUSBANDS). Tam se Ben seznámil s budoucím poručíkem Columbem Peterem Falkem a i s ním navázal přátelský vztah. V dalším Cassavetesově filmu THE KILLING OF CHINESE BOOKIE (1976) hrál Gazzara postavu hazardního hráče Vitelliho. Jejioch společným největším úspěchem však bylo drama OPENING NIGHT (1977), v němž si Gazzara zahrál divadelního režiséra.

V osmdesátých letech se Gazzara v americe neprosazoval a natáčel především v Itálii. Na návrat si musel počkat až do roku 1998, kdy se objevil hned ve dvou úspěšných komediích - OSUDOVÁ SÁZKA (BUFFALO ´66) a BIG LEBOWSKI, kde si Gazzara zahrál po boku Jeffa Bridgese či Johna Goodmana. Kromě herectví se Ben věnoval i režii, ke které se dostal již v roce 1968 při realizaci jednoho z dílů seriálu RUN FOR YOUR LIFE. Peter Falk ho pozval ke spolupráci na seriálu COLUMBO a Gazzara natočil dvě epizody - V NOUZI POZNÁŠ PŘÍTELE a ROZBOUŘENÉ VODY. V roce 1990 natočil Ben Gazzara v Itálii drama podle vlastního scénáře OLTRE L´OCEANO.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.