Armando Falconi

Armando Falconi

Osobnostcsfd.cz

Herec

Mohlo by vás zajímat
Filmografie

Herec

1949

Invasore, L'

Film


1943

Mě neoklameš!

Film - Komedie

Il birichino di papà

Film - Komedie

Locandiera, La

Film

Tempesta sul golfo

Film

Non sono superstizioso... ma!

Film


1942

Rossini

Film - Muzikál, Životopisný

Sancta Maria

Film

Giorno di nozze

Film - Komedie

Quarta pagina

Film


1941

Due cuori sotto sequestro

Film - Komedie

Una famiglia impossibile

Film - Katastrofický

Orizzonte dipinto

Film

I promessi sposi

Film - Drama

L'elisir d'amore

Film - Hudební, Komedie

Se non son matti non li vogliamo

Film

Bocca sulla strada, La

Film


1940

Don Pasquale

Film - Drama

Gioco d'azzardo

Film - Komedie

Vento di milioni

Film - Komedie

Cento lettere d'amore

Film

Salome

Film - Komedie

Alessandro sei grande

Film


1939

Follie del secolo

Film

Sorprese del divorzio, Le

Film

Il documento

Film - Komedie


1938

Figli del marchese Lucera, I

Film - Komedie

Nonna Felicita

Film - Komedie


1937

Felicità Colombo

Film - Komedie

È tornato carnevale

Film - Komedie


1936

Joe il rosso

Film - Komedie

Sette giorni all'altro mondo

Film - Komedie


1935

Il re Burlone

Film


1933

La segretaria per tutti

Film - Komedie

Il Presidente della Ba.Ce.Cre.Mi.

Film - Komedie

Sette giorni cento lire

Film - Komedie


1932

L'ultima avventura

Film - Komedie

La vecchia signora

Film - Komedie


1931

La stella del cinema

Film - Muzikál

Patatrac

Film - Komedie

Rubacuori

Film - Komedie


1918

Il perfetto amore

Film


1917

Fioretti di San Francisco, I

Film


1916

Cura di baci

Film


1915

La scintilla

Film - Krátkometrážní


Archivní záběry

1953

C'era una volta Angelo Musco

Film - Životopisný

Životopis

Italský herec Armando Falconi byl především komikem a jevištním umělcem, po příchodu zvukového filmu se ale výrazně uplatnil i před kamerou a na své konto nastřádal bezmála padesát převážně hlavních filmových rolí. Narodil se v Římě a pocházel z herecké rodiny, jeho otec Pietro Falconi byl divadelním hercem, na jevišti se uplatnila i matka Adelaide Negri. S profesionálním divadlem začínal Armando Falconi již v devadesátých letech 19. století v Neapoli, postupně prošel několika společnostmi a brzy se stal oblíbeným představitelem milovnických rolí.

Na jevišti se seznámil s herečkou Tinou di Lorenzi (1872-1930), do níž se zamiloval. Tina jeho city zpočátku neopětovala, ale později ocenila Armandovo zapálení, když kvůli ní na turné v Maďarsku podstoupil klasický souboj s jedním novinářem, který se o ní značně nelichotivě vyjádřil v recenzi. Teprve pak jejich vztahu nestálo nic v cestě a v roce 1901 se vzali. Po roce se jim narodil syn Dino Falconi (1902-1990), který se později uplatnil jako filmový scénárista. Armando Falconi mezitím pokračoval v úspěšné kariéře divadelního herce (Veselé paničky windsorské, Žebrácká opera), příležitostně psal i vlastní divadelní hry. Za první světové války se objevil i v několika němých filmech, ve srovnání s jeho pozdějším uplatněním před kamerou šlo ale jen o nárazové a výjimečné záležitosti.

Herectví Armanda Falconiho bylo z velké části založeno na mluveném projevu, proto se ve filmu začal prosazovat až po nástupu zvuku, kdy mu bylo již přes šedesát, přesto se stal značně vytíženým filmovým hercem. Jeho debutem byla komedie PATATRAC (1931), kde hrál spolu se svým starším bratrem Arturem Falconim (1867-1934), s německou herečkou Mary Kid pak vytvořil ústřední dvojici ve filmu IDOL (Rubacuori, 1931) natočeném podle scénáře jeho syna Dina. V následujících letech hrál Armando Falconi hlavní role v několika dalších filmech pod vedením osvědčených režisérů typu Maria Cameriniho nebo Nunzia Malasommy.

Úspěšná byla dvojice na sebe navazujících komedií FELICITA COLOMBO (1937) a BABIČKA FELICITA (Nonna Felicita, 1938) režiséra Maria Mattoliho, v nichž byl partnerem slavné divadelní herečky Diny Galli. Často se před kamerou objevoval v historických kostýmech, připomeňme titulní role v historických komediích SYNOVÉ MARKÝZE LUCERY (I figli del marchese Lucera, 1939) nebo ve dvou adaptacích oper Gaetana Donizettiho (DON PASQUALE, 1940; NÁPOJ LÁSKY – L’elisir d’amore, 1941). Celkem třikrát ztvárnil postavu sicilského krále Ferdinanda II., nejprve v komedii KRÁL ŠPRÝMAŘ (Il re Burlone, 1935), později v životopisném snímku ROSSINI (1942) a nakonec v historickém dramatu BOUŘE V ZÁLIVU (Tempesta sur golfo, 1943).

S přibývajícím věkem omezoval Armando Falconi své aktivity v divadle, film jej ale zaměstnával nadále velmi často – například v roce 1940 natočil osm filmů a ve většině z nich hrál hlavní role. Ze závěru jeho práce pro film připomeňme spolupráci s Vittoriem de Sicou (NEJSEM POVĚRČIVÝ – Non sono superstizioso, 1943), objevil se také po boku Lídy Baarové (MĚ NEOKLAMEŠ – Ti conosco, mascherina!, 1943). V roce 1943 se vážně zranil přímo ve filmových ateliérech a léčení jej na delší dobu vyřadilo z provozu, i později se před kamerou objevoval již jen zřídka. Později se u něj projevila Parkinsonova choroba, která jej koncem 40. let přiměla k úplnému ukončení všech uměleckých aktivit.

Armando Falconi zemřel v Miláně 10. září 1954 ve věku 83 let.

Pavel "argenson" Vlach

Komentáře - zatím bez komentáře

Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.