Clark Gable


(William Clark Gable)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 1.2.1901

Zemřel: † 16.11.1960

Miesto Narodenia: Cadiz, Ohio, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Jsem jenom šťastnej prosťáček, kterýmu se podařilo být ve správnej čas na správným místě." - Clark Gable

William Clark Gable se narodil 1. února 1901 v ohioském Cadizu. Matka mu zemřela v sedmi měsících a otec - příležitostný vrtař na ropných polích - ho poslal na vychování ke své švagrové do Pensylvánie, kde Clark zůstal až do dvou let, než si ho otec znovu vzal k sobě. V šestnácti "dokončil" školu (byl dyslektik, což vešlo ve známost až po jeho smrti), nechal se zaměstnat v akronské továrně na pneumatiky, a zhlédnuv hru The Bird of Paradise, rozhodl se k nastoupení herecké kariéry. Zatím však akoráť tak pracoval v automobilkách, se svým otcem na oklahomských ropných polích nebo se živil nejrůznějšími obchody. Na několik měsíců zakotvil v oregonském Willamette valley, kde si vydělával těžkou prací dřevorubce. To pro něj ale nebylo; a možná i proto nakonec volání múz neodolal a skončil u potulné herecké společnosti.

V roce 1924 dosáhl Hollywoodu, a to s pomocí a pod "opatrovnictvím", o sedmnáct let starší, portlandské divadelní manažerky Josephine Dillon, s níž se 13. prosince 1924 oženil. Po několika bezvýznamných štěcích v němém filmu - FORBIDDEN PARADISE (1924), THE MERRY WIDOW, THE PLASTIC AGE (oboje 1925) - se ale vrátil k divadlu, navázav celoživotní přátelství s Lionelem Barrymorem. Se svojí první manželkou se rozvedl v dubnu 1930, aby za rok znovu vstoupil do svazku manželského - tentokrát s, "pouze" o patnáct let starší, Marií Langham. Na čas se octl dokonce zpátky na Brodwayi, pak se ale opět vydal do Los Angeles a zahrál si brutálního vraha Mearse ve hře The Last Mile, která v New Yorku odstartovala dráhu Spencera Tracyho.

Jeho jevištní výkon probudil i filmové agenty, kteří se ho tedy vzali do parády. Po několika neúspěšných "screen" testech (Barrymore, Zanuck, jenž odznačil Gabla za opici) si Clarka konečně všimnul Irving Thalberg z MGM a zajistil ho tak pro své studio. První roli, která stojí za řeč, - lotra Rance Bretta - získal Gable ve filmu PAINTED DESERT (1931), patetickém westernu s Williamem Boydem v hlavní roli. Stejný rok vytvořil i dvě gangsterské postavy pro Warner Bros. - jednalo se o filmy THE FINGER POINTS a NIGHT NURSE (Zde doslova divákům vyrazil dech svým úderem na bradu Barbary Stanwyck). Joan Crawford si Gabla poté vyžádala (znovu jako gangstera) pro film DANCE, FOOLS, DANCE (1931), jenž se stal Gablovým prvním výrazným diváckým úspěchem a tentýž rok si ho publikum zamilovalo i jako vraha hájeného Lionelem Barrymorem, jenž si nepříjemně začne s advokátovou dcerou, hranou Normou Shearer, ve A FREE SOUL (1931). Barrymore získal Oscara, Shearer naň byla nominována a Gable se stal "objevem roku". Až Clarkův hazardní hráč Warren Rid Riddell z dostihového filmu SPORTING BLOOD (1931) se stal Gablovou první hlavní rolí. Všechny jeho filmové postavy měly jednu shodnou vlastnost - vždy se v nich velice líbil ženám; snad právě kvůli nebezpečí, které jim od něj hrozilo na plátně i mimo filmový svět. Gable se málem stal i Tarzanem ve filmu TARZAN THE APE MAN (1932), prozatím však nebyl ještě tak slavným; proto Tarzanovu roli nakonec získal Johnny Weissmuller.

Nastala doba, kdy vznikaly filmy, jež by se daly charakterizovat jako Gable + ...(ženská hvězda MGM). Greta Garbo a Clark Gable si zahráli v SUSAN LENOX (HER FALL AND RISE) (1931), přičemž Gable Gretu upřímně nesnášel a považoval ji za nafoukanou primadonu, zatímco ona nemohla vystát jeho, jak říkala, "prkenný" herecký projev. Joan Crawford si hlavní roli vedle Clarka Gabla mohla vychutnat hned ve dvou významných filmech - v POSSESSED (1931) a DANCING LADY (1933). Norma Shearer se s Clarkem střetla v STRANGE INTERLUDE (1932), Myrna Loy v MEN IN WHITE a MANHATTAN MELODRAMA (oboje 1934), blonďatá sexbomba Jean Harlow v indočínské "džungl-romanci" RED DUST (1932 - jeden z nejlepších Gablových hereckých výkonů a naprostý kasovní trhák) a v romatickém dramatu MUŽ, KTORÉHO SI PRAJEM (1933). Mezi herečkami, s nimiž se v této době Gable potkal ve filmovém ústředním milostném vztahu, byla i jeho pozdější, zřejmě nejmilovanější, manželka Carole Lombard. Jednalo se o film NO MAN OF HER OWN (1932). Clark s Carole (vdanou za jinou hollywoodskou hvězdu - Williama Powella) si však tehdy byli ještě zcela lhostejní a jejich skutečně žhavé chvilky měly teprve přijít. Clarkovy poněkud větší uši najednou nikomu nevadily a krásnějším pohlavím byl zbožňován bez knírku i s ním.

Hvězda si začala pochopitelně vyskakovat a ne každá role jí byla dost dobrá, a tak ji Louis B. Mayer "potrestal" zapůjčením Do Columbie pro Caprův film STALO SE JEDNÉ NOCI (1934). Capra si pro svůj snímek vypůjčil od Paramount i Claudette Colbert a v kariéře Clarkovi ani Claudette neublížil, ba právě naopak. Gablův reportér Peter Warne se stal jeho image-hrdinou a k tomu navrch vysloužil Gablovi Oscara za hlavní roli. (Tuto sošku koupil v roce 1996 anonymně Steven Spielberg a vrátil ji Academy of Motion Picture Arts and Sciences, aby tak zamezil jejímu nedůstojnému komerčnímu využití.) Říká se, že jediní, koho Gable v tomto filmu nepotěšil a komu se nezalíbil, byli výrobci spodních košil - když si Gable v jedné ze slavných scén svleče košili, ukáže se, že pod ní nic nemá; ceny tohoto pánského spodního prádla po premiéře snímku zákonitě povážlivě zakolísaly.

Zpátky u MGM si Gable zahrál v CHAINED, FORSAKING ALL OTHERS (oboje 1934) a AFTER OFFICE HOURS (1935), což sice byly "pohodové" snímky, avšak z dnešního pohledu jenom vyplňovaly poněkud všednější Gablovo období, jež však mělo být brzy zahnáno hity z těch největších. Zanuck (Gable už pro něj nebyl opicí.) mu zajistil hlavní roli v remaku klasického Londonova příběhu THE CALL OF THE WILD (1935), který ho sblížil s krásnou Lorettou Young, jež mu po vášnivé aféře porodila nemanželskou dcerušku. Následovaly dva vynikající dobrodružné filmy: ČÍNSKÁ MOŘE BOUŘÍ a především VZPOURA NA LODI BOUNTY (oboje 1935) - nejlepší film roku, jeden z největších kasovních trháků MGM a oscarová nominace pro Gabla, jehož Fletcher Christian se navždy zařadil mezi postavy, které si většina pamětníků pod Gablovým jménem vybaví.

V tomto období takřka platí: co Gablův film, to úspěšný hit - WIFE VS. SECRETARY, SAN FRANCISCO, CAIN AND MABEL (všechno 1936), SARATOGA (1937; v průběhu natáčení nečekaně zemřela představitelka hlavní ženské hrdinky Jean Harlow, což přidalo filmařům spoustu práce, ale popularitě a zisku filmu naopak značně pomohlo.), TOO HOT TO HANDLE, PILOT Č. 7 (oboje 1938 a s Myrnou Loy) a IDIOT'S DELIGHT (1939) - jediný film, v němž Clark Gable musel předvést nějaký hudební a taneční výkon. Šest týdnů strávil s tanečním režisérem Georgem Kingem, uče se základním stepařským postupům. Pilně trénoval i se svojí novomanželkou Carole Lombard (oženil se s ní 29. března 1939 - 25 dní po rozvodu s Marií Langham). Nicméně písničku Puttin' on the Ritz odzpíval docela slušně; alespoň si to myslela většina diváctva. Jediným krokem vedle byla v tomto období nepovedená biografie irského nacionalisty Charlese Stewarta Parnella - PARNELL (1937).

Snad všichni fanoušci, producent David O. Selznick a údajně i autorka Margaret Mitchell si nedovedli v roli jižanského gentlemana Rhetta Butlera v připravovaném velkofilmu JIH PROTI SEVERU (1939) představit nikoho jiného než právě Clarka. Sám Gable ale příliš nadšený nebyl, z filmu vyštval George Cukora a za svých 71 odpracovaných dní si odnesl 120 000 dolarů. (Vivien Leigh - 125 dní - 25 000 dolarů). O úspěšnosti tohoto, na 13 (8 úspěšných) Oscarů nominovaného, snímku netřeba mluvit. Za hlavní roli byl nominován i Gable, ale na rozdíl do své filmové partnerky Vivien Leigh sošku neukořistil. Ke Clarkově spokojenosti přispívalo i dynamické manželství s Carole Lombard; byl ve špičkové formě, o čemž svědčí filmy jako STRANGE CARGO (s Joan Crawford), BOOM TOWN (další vydařená spolupráce s Claudette Colbert), COMRADE X (všechno 1940), HONKY TONK a THEY MET IN BOMBAY (oboje 1941).

Jenomže 16. ledna 1942 přišel šok a naprostý zvrat v Clarkově kariéře i životě - Carole se svojí matkou zahynuly při leteckém neštěstí a posmutnělý Gable se dal k armádě, konkrétně letectvu (služební číslo 565390), aby si od filmu odpočinul. Clark ve válce hledal zapomenutí, což se mu celkem povedlo. Jako celebrita největšího formátu se rozhodně neulíval, s 8th Air Force's 351st Bombardment Group se účastnil několika nebezpečných náletů na německá města, dosáhl hodnosti majora a získal i válečný kříž. Většinou však působil především ve válečné propagandě, kdy objížděl armády a dodával sil vojákům. Tehdy se dostal velice blízko jednomu ze svých velkých fanoušků, Adolfu Hitlerovi, jenž nabízel vysokou odměnu tomu, kdo by Gabla unesl, případně zajal, a dopravil ho v pořádku do Berlína.

Do Hollywoodu se vrátil roku 1945 chabým filmem ADVENTURE. Publikum úplně nezapomnělo, jenomže Clark by je býval musel přesvědčit, což se nepovedlo, a tak se slavný návrat nekonal. V MGM v něj ale stále věřili, dostával top filmy i režiséry, ale už to nebyl ten starý Clark Gable. Přišly filmy jako THE HUCKSTERS (1947), HOMECOMING (1948), ANY NUMBER CAN PLAY (1949), KEY TO THE CITY (1950), ACROSS THE WIDE MISSOURI (1951), OSAMĚLÁ HVĚZDA (1952), NEVER LET ME GO (1953) a ZRAZENÍ (1954), jež sice nebyly nejhorší, ale ani náznakem nedosahovaly Clarkových předválečných kvalit. V lepším, na slavné doby upomínajícím, světle se Gable předvedl nejspíše v COMMAND DECESION (1948) a ve Fordově dramatu MOGAMBO (1953), což byl remake Gablova filmu RED DUST (1932). Gable byl o 21 let starší, stále však atraktivní a v mnoha fanoušcích vyvolal příjemné dohady o tom, v kterém z těchto dvou filmů svoji stejnou(!) postavu zahrál lépe.

Oženil se se Silvií Ashley, vdovou po slavném herci Douglasi Fairbanksovi. Toto manželství se opět příliš nevyvedlo a po necelých třech letech skončilo rozvodem. V červenci 1955 pojal za manželku svou někdejší milenku Kathleen Williams Spreckles a stal se nevlastním otcem jejich dvou dětí - Joan a Bunkera. V roce 1954 opustil MGM, ocitl se na volné noze a pustil se do filmů SOLDIER OF FORTUNE, SPRÁVNÍ CHLAPI (celkem povedený western; oboje 1955), KING AND FOUR QUEENS, THE (1956), KAPKA KRVE (1957), TEACHER'S PET (milá záměnná komedie), "PLUJ TIŠE, PLUJ HLUBOKO" (válečné drama s Burtem Lancasterem; oboje 1958), BUT NOT FOR ME (1959), IT STARTED IN NAPLES (1960 - se Sophií Loren), které si všechny zachovaly vysokou, i když ne úplně vrcholnou úroveň.

Zdálo se, že nastává nová etapa Clarkovy kariéry. Od režiséra Johna Hustona získal výbornou roli stárnoucího, ale stále lásky schopného kovboje Gaye Langlanda v MUSTANZÍCH s Marilyn Monroe a Montgomery Cliftem (1961). Gable se dostával do formy a odmítal kaskadéra. Během natáčení oznámil, že se stane otcem. Dříve se však díky své nemanželské dceři, herečce Judy Lewis, stal dědečkem. Otvíraly se před ním nové profesní i životní obzory. O dva měsíce později, těsně po dokončení MUSTANGŮ, však náhle zemřel na infarkt. K věčnému odpočinku byl uložen po boku Carole Lombard na Forest Lawn Cemetery do hrobky, kterou pro Carole a svoji tchýni nechal vystavět on sám. V březnu 1961 Key Gable porodila Clarkovi jeho první a poslední manželské dítě - syna, jenž dostal na otcovu počest jméno John Clark Gable. Málokterý herec se těší tak velkému respektu, jakého dodnes požívá jméno Clarka Gable; jako malý příklad lze uvést příhodu, kdy Jerry Siegel s Joe Shusterem vymýšleli jméno pro Supermanovu lidskou identitu (Clark Kent - Kent upomíná na herce Kenta Taylora).

"Z práce s Marilyn Monroe na MUSTANZÍCH jsem málem dostal infarkt. Nikdy jsem nebyl šťastnější než po skončení natáčení!" - Clark Gable po poslední klapce MUSTANGŮ, dva měsíce před svým smrtelným infarktem.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.