Richard E. Grant


(Richard Grant Esterhuysen)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 5.5.1957

Miesto Narodenia: Mbabane, Svazijsko,

 

...více

Životopis

Rodným jménem Richard Esterhuysen pochází z afrického království Svazijsko, konkrétně ze západního městečka Mbabane. Narodil se africkému těžařovi, později poslednímu ministru školství v tehdejší anglické kolonii Svazijsko, Henriku Esterhuysenovi a jihoafrické učitelce baletu dne 5. května 1957. Studoval angličtinu a herectví na univerzitě v jihoafrickém Kapském Městě a než se přestěhoval do Londýna (v roce 1982) tak zde působil v jedné divadelní společnosti. Jakmile se zabydlel ve Spojeném království tak přijal jméno Grant. Zajímavostí je, že nosí hodinky na každé ruce, jedny na památku svého otce, které ukazují svazijský čas.

Jeho první role přišla v roce 1987, kdy hrál hlavní roli v anglickém, dnes již kultovním, díle WITHNAIL & I, kde si zahrál opilce Withnaila. Po úspěchu tohoto filmu Grant zaměřil svou pozornost na mekku filmu: Hollywood. Zahrál si například lovce duchů ve filmu WARLOCK, Darwina Mayflowera v HUDSON HAWK, Huga Guilera v dramatu HENRY & JUNE nebo doktora Jacka Sewarda v Coppolově DRÁKULOVI. V roce 1993 si zahrál v britském krátkém filmu FRANZ KAFKA’S IT’S A WONDERFUL DAY českého spisovatele Kafku a ve stejném roce ve hvězdami nabytém VĚKU NEVINNOSTI. Grant ale rád hraje také v menších filmech většinou anglické produkce jako jsou například VŠE PRO LÁSKU, DOMÁCÍ ŠTĚSTÍ nebo STUDENÉ DENNÍ SVĚTLO.

Jakožto velký fanoušek londýnského fotbalového týmu West Ham United si v roce 1999 vystřihl hlavní roli ve snímku ZÁPAS, který je občas k vidění i v našich televizích. Velké oblíbenosti se začal těšit díky charakteru sira Percyho Blakeneye z anglického seriálu ČERVENÝ BEDRNÍK. Úspěch vedl k natočení několika televizních filmů ve kterých hrál Grant stále hlavní roli. Mohli sme ho i vidět ve filmech jako například GOSFORD PARK, PENELOPE, ZNOVU SE ZAMILOVAT nebo slyšet jeho hlas například v GARFIELDOVI 2 nebo v Burtonově MRTVÉ NEVĚSTĚ.

V roce 2005 napsal scénář, podle svých vlastních zkušeností ze Svazijska (jež si zapisoval do později knižně vydaného deníku), k filmu SOUMRAK NAD JIŽNÍ AFRIKOU, který následně i zrežíroval a do kterého se mu podařilo obsadit zvučná herecká jména typu Gabriel Byrne, Emily Watson nebo Julie Walters. Za tento snímek byl nominovaný na cenu Douglase Hickoxe, která se udílí debutujícím režisérům.

Grant je ženatý a má dvě děti – dceru Olivii a nevlastního syna Toma.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.