Rock Hudson


(Roy Harold Scherer Jr.)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 17.11.1925

Zemřel: † 2.10.1985

Miesto Narodenia: Winnetka, Illinois, USA

Miesto úmrtí: Beverly Hills, Los Angeles, USA

 

...více

Životopis

Jedna z posledních velkých filmových hvězd, jež se zrodila ze studiového systému. Dřívější listonoš, mechanik a řidič nákladních aut se rozhodl prorazit do filmu plně spoléhaje na svůj vzhled. Původním jménem byl sice Roy Scherer, ale lovec talentů Henry Wilson pro něj vymyslel kombinací zeměpisných názvů Rock of Gibraltar a Hudson River jméno nové. Po první maličké roličce ve FIGHTER SQUADRON(1948) Warner Bros zakotvil u Universal-Internatinal. Bral hodiny hraní, přednesu, jízdy na koni, šermu a zpěvu. Učil se, jak nejúčinněji a nejspolehlivěji zapůsobit na filmové publikum. Objevoval se co nejvíce na veřejnosti a pózoval mnoha fotografům, díky čemuž se jeho tvář objevovala v bulvárním tisku ještě dříve, než si vůbec zahrál ve svém prvním filmu Universal International UNDERTOW (1949).

Přes naprostou hereckou nezkušenost naráz prorazil vedlejšími rolemi v ONE WAY STREET, WINCHERSTER '73, PEGGY, THE DESERT HAWK(vše 1950), THE FAT MAN, AIR CADET, TOMAHAWK, IRON MAN, BRIGHT VICTORY(vše 1951),U ŘEKY, HERE COME THE NELSONS(oba 1952), dříve než dostal svoji první hlavní roli ve SCARLET ANGEL(1952), westernu se skromným rozpočtem, v němž si zahrál protějška Yvonne De Carlo. Po několika dalších vedlejších rolích se předvedl v důležitějších úlohách ve filmech jako THE GOLDEN BLADE, BACK TO GOD'S COUNTRY(oba 1954). Poté už získal roli, která ho natrvalo proslavila, když ztvárnil opileckého kovboje, jenž se stane uznávaným lékařem, v remaku hitu z roku 1935 MAGNIFICENT OBSESSION (1954). Dočkal se svých doposud nejlepších kritik a samotný film se stejně jako originál potkal s obrovským kasovním úspěchem.

Hudson pokračoval ve své slibně rozjeté kariéře po celá padesátá léta velkorozpočtovými filmy Universal-International, střídaje akční žánr s melodramatickými "soap operami". Jeho nejvýznamnějšími snímky z těchto kategorií byly: BENGAL BRIGADE (1954), CAPTAIN LIGHTFOOT, ONE DESIRE, ALL THAT HEAVEN ALLOWS (vše 1955), NEVER SAY GOODBYE, BATTLE HYMN, PSANÉ VE VĚTRU, FOUR GIRLS IN TOWN (vše 1956), THE TARNISHED ANGELS (1957), TWILIGHT FOR THE GODS (1958) a THIS EARTH IS MINE (1959). Dostával to nejlepší, co mohla Universal-International nabídnout, přesto si z této doby pamatujeme především role, jež ztvárnil jako propůjčený jiným společnostem. George Stevens ho obsadil do role individualistického velkostatkáře Bicka Benedicta ve velkolepé adaptaci románu Edny Ferber OBR, za níž získal svoji "jedinou" nominaci na oscara. Zahrál si tu partnera Elizabeth Taylor, se kterou uzavřel celoživotní přátelství. David O. Selznick si ho pak vybral do role sanitního řidiče ve zpracování Hemingwayova románu SBOHEM, ARMÁDO (1957).

Zpátky v Universal zahájil Hudson novou fázi své kariéry komedií PILLOW TALK (1959) s Doris Day, kde se vypořádal s nově nastoupeným trendem odvážnějších, čím dál tím více rozpustilých filmů. Většinu šedesátých let strávil u Universal a zahrál si mimo jiné v THE LAST SUNSET, COME SEPTEMBER, LOVER COME BACK (vše 1961), THE SPIRAL ROAD (1962), A GATHERING OF EAGLES (1963), MAN'S ME NO FLOWERS (1964), A VERY SPECIAL FAVOR (1965), BLINDFOLD (1966) a TOBRUK (1967). Řídké herecké výlety mimo Universal v tomto období představují psychologický thriller Johna Frankenheimera SECONDS (1966), napínavé drama ze studené války, odehrávající se v Arktidě ICE STATION ZEBRA (1968) - jeden z nejlepších Hudsonových filmů vůbec, a western z doby občanské války THE UNDEFEATED (1969), v němž si Hudson zahrál s Johnem Waynem.

Sedmdesátá léta přinesla krach studiového systému a zároveň pokles Hudsonovy popularity. Objevil se např. v neúspěšném DARLING LILI (1970), HNÍZDĚ (1970), černé komedii PRETTY MAIDS ALL IN A ROW (1971), SHATDOWN (1973), EMBRYO (1976), AVELANCHE (1978), se svými blízkými spolupracovníky Elizabeth Taylor, Tony Curtisem a Kim Novak v ROZBITÉM ZRCADLE (1980) a v THE AMBASSADOR (1984). Teď se však už více soustředil na svoji televizní činnost, především na roli v populárním seriálu "MCMILLAN AND WIFE" (1971-77). Zahrál si ve spoustě televizních filmů a hostoval i ve veleúspěšné "DYNASTII".Ve svých posledních filmech vypadal Rock čím dál tím více unaveně a vyzáble. V této době totiž již bojoval s AIDS a v roce 1985 prohrál. Avšak dříve než zemřel, Hudson vystoupil na veřejnost s detaily nemoci a toho, jak k ní přišel. Až teď se celý svět dozvěděl šokující novinu: Rock Hudson, idol všech ženských srdcí, byl ve skutečnosti tajným homosexuálem a jeho dřívější manželství bylo pouze pragmatickým svazkem.

Jeho dlouholetý partner Marc Christian po Hudsonově smrti vysoudil Rockův majetek. Také proto, že Hudson pokračoval v sexuálních stycích s ním, aniž by mu řekl, že trpí AIDS.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.