Harold Lloyd


(Harold Clayton Lloyd)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 20.4.1893

Zemřel: † 8.3.1971

Miesto Narodenia: Burchard, Nebraska, USA

Miesto úmrtí: Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký filmový herec a producent, proslavený svými němými groteskami. Působil ve stejné době jako Charlie Chaplin a Buster Keaton jako jeden z nejslavnějších a nejvlivnějších komiků éry němého filmu. V letech 1914 až 1947 vytvořil Lloyd téměř 200 komedií, ať už němých či mluvených. Je nezaměnitelný pro svou typickou “obrýlenou” vizáž a charakter, kterým přesně ladil se stylem Ameriky dvacátých let.

Začínal v divadle už jako chlapec a v prvních groteskách se objevil krátce po svém přestěhování do Kalifornie kde spolupracoval s filmovou společností Thomase Edisona a také se spřátelil s hercem a režisérem Halem Roachem, který své vlastní studio založil v roce 1913. Pracovitý Lloyd byl pak Roachovým nejúspěšnějším komikem. V letech 1914 až 1919 byla jeho filmovou partnerkou Bebe Daniels, od roku 1919 pak jeho pozdější žena Mildred Davis.

Ačkoli Lloydovy individuální snímky nezaznamenaly v průměru stejný komerční úspěch jako Chaplinovy, byl v tomto směru plodnější (vytvořil ve 20.letech celkem dvanáct celovečerních filmů zatímco Chaplin ve stejném období pouze tři ) a přinesly mu celkem 15.7 milión dolarů (oproti Chaplinovým 10.5 ). Postavy jeho raných filmů (např. “Osamělý Luke”), jak sám přiznal, přitom svým projevem zprvu Chaplina imitovaly. S “brýlemi” přišel až v roce 1918.

Lloydovy filmy často obsahovaly odvážné scény a zamotané honičky, pro které si jej pamatujeme dodnes. Scéna, kdy visí za ručičky hodin vysoko nad ulicemi ve snímku “O patro výš”, se stala již klasikou. Ve filmech prováděl mnoho akrobatických kousků sám navzdory vlastnímu zranění (v roce 1919 během natáčení snímku “On ve strašidelném domě” přišel při výbuchu o palec a ukazovák na pravé ruce – v dalších filmech si ruku maskoval speciální protetickou rukavicí ).

V roce 1923 se oženil se svou filmovou partnerkou Mildred Davisovou, se kterou měl dvě děti. V roce 1930 adoptovali šestiletou holčičku. Mildred umírá v roce 1969. Dům Lloydových v Beverly Hills měl 12 zahrad a devítijamkové golfové hřiště, po Lloydově smrti byl celý pozemek postupně rozparcelován, ale hlavní dům stojí dosud a je často využíván jako filmová kulisa.

Od října 1944 do června 1945 Lloyd uváděl komediální pořad v rádiu NBC. Byl velmi aktivní v charitativní činnosti. Objevil se i v několika televizních pořadech. V roce 1952 obdržel speciální Cenu Akademie “Mistr komik” a má také dvě hvězdy na Hollywoodském “Chodníku slávy” (otisk dlaní, nohou, podpis a obrys svých slavných brýlí ). V roce 1994 se jeho portrét objevil na poštovní známce Spojených Států. Umírá ve svých 77 letech na rakovinu prostaty.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.