Peter Lorre


(László Löwenstein)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 26.6.1904

Zemřel: † 23.3.1964

Miesto Narodenia: Ružomberok, Uhry, Rakousko-Uhersko

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Byl původem slovenské národnosti. Narodil se ještě v době Rakousko-Uherské monarchie dne 26.6.1904 v Ružomberoku.

Peter se jako izraelita narodil v poměrně slušně situované židovské obchodnické rodině. Rodina mu tak umožnila studia, nejdříve v Bratislavě, poté v Rakousku (ve Vídni), Švýcarsku, a později přesídlil do Německa, kde se seznámil s pověstným spisovatelem a dramatikem Bertholdem Brechtem. Ještě v období němého filmu v roce 1931 mu byla nabídnuta role vraha ve filmu režiséra Fritze Langa. Za počínajícího nástupu fašismu se rozhodl v roce 1933 odstěhovat do Francie. Žil nějaký čas v Paříži, a později v Anglii v Londýně. Tam získal přístup do filmového studia, a svou zajímavou, podivnou, tajemnou, až téměř zločineckou vizáží – je už vlastně předurčen především do rolí tajemných a nebezpečných mužů.

Když natáčel pod režijním vedením Alfréda Hitchcocka, neměl slavný režisér vůbec tušení, že Peter neovládá angličtinu tak dobře, jak by bylo potřeba. Do té doby uměl maďarsky, slovensky a německy. Převážnou část textu se prý tehdy učil foneticky. Byl to film „Muž, který věděl příliš mnoho“. Byla to vrátka k jeho nástupu do Ameriky a filmových studií, především do společnosti Warner Brothers, pro kterou natáčel filmy, které ho poměrně dost proslavily. Třeba sérii oblíbených příběhů Mr. Motto nebo Charlie Chan, které byly u diváků velmi žádané. Z těch opravdu známých filmů to byl v letech 1941 a 42 „Maltézský sokol“ po boku H. Bogarta, „Casablanca“ – opět s Humpreyem Bogartem a Ingrid Bergman. Občanem USA se stal v roce 1941.

Po druhé světové válce se občas vrací do Evropy, především do Německa a Anglie, kde byl zván k filmování. Nenechává vše jenom na filmování, a pracuje pro rozhlas i televizi. V roce 1954 hraje prvního padoucha v prvním zpracování James Bond. Ne vždy se cítil v pohodě a jeho život byl provázen depresemi a užíváním drog, především kokainu a morfia.

Peter byl třikrát ženatý. Ze třetího manželství se narodila dcera Catherine v roce 1953. Zemřel v USA, Kalifornii 23.3.1964 v necelých 60-ti letech, je pohřben na slavném hřbitově uměleckých osobností v Hollywoodu. Jeho filmografie obnáší do roku 1964 83 filmových titulů.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.