Ida Lupino

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 4.2.1914

Zemřel: † 3.8.1995

Miesto Narodenia: Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Ida Lupinová se narodila v Londýně v proslulé herecké rodině. Studovala na Royal Academy of Dramatic Arts a jako patnáctiletá doprovázela svou matku na zkoušky. Dospívající dívka dostávala především role starších žen, než sama byla, dokonce získala označení "anglická Jean Harlowová". Záhy se ale rozhodla opustit Anglii a zahájit profesionální kariéru v Hollywoodu. Za oceánem se uvedla v roce 1934 snímkem THE SEARCH FOR BEAUTY. Až do roku 1939 hrála Ida vedlejší role a směr, kterým se její kariéra ubírala, jí pochopitelně nevyhovoval. Teprve od filmu THE LIGHT THAT FAILED začala být považována za zkušenou, dramatickou umělkyni. O způsobu, jakým získala roli ve zmíněném filmu, kolovaly doslova legendy. Herečka údajně ukradla scénář, naučila se svou roli a vtrhla do kanceláře režiséra Williama A. Wellmana, aby mu předvedla svou připravenost.

Ida Lupinová stále zůstávala ve stínu Bette Davisové a byla obsazována pouze do vedlejších rolí v pozadí postav, které hrála slavnější konkurentka. Znechucená touto situací se rozhodla vzít svůj osud do vlastních rukou. Na rozdíl od jiných kolegů z branže se rozhodla neopustit Hollywood, ale začala se věnovat režii a psaní. Na druhou stranu kamery se poprvé postavila v roce 1949, když onemocněl režisér snímku NOT WANTED Elmer Clifton, a v padesátých letech se už naplno věnovala režírování - především melodramat. V roce 1948 společně se svým druhým manželem Collierem Youngem založila vlastní filmové studio Emerald Productions. V roce 1950 režírovala kontroverzní drama OUTRAGE - příběh mladé, zasnoubené ženy, která je na cestě domů znásilněna.

Známý režisér Martin Scorsese, tvůrce filmů TAXIKÁŘ (TAXI DRIVER - 1976) či MAFIÁNI (GOODFELLAS - 1990), uvedl OUTRAGE mezi snímky, které nejlépe definují film noir (třebaže za první film tohoto žánru z režijní filmografie Idy Lupinové je považován až THE HITCH - HIKER z roku 1953). Ida pracovala rovněž na prestižních a populárních projektech své doby, mimo jiné ALFRED HITCHCOCK PRESENTS, THE TWILIGHT ZONE, BONANZA a BEWITCHED. Nicméně se nevzdala ani herecké kariéry, například v roce 1957 účinkovala se svým tehdejším manželem Howardem Duffem v komediálním seriálu MRS. ADAMS AND EVE a v sedmdesátých letech hostovala v kultovním seriálu Columbo.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.