Fredric March


(Ernest Frederick McIntyre Bickel)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 31.8.1897

Zemřel: † 14.4.1975

Miesto Narodenia: Racine, Wisconsin, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký herec Fredric March se narodil 31. srpna 1897 jako Ernest Frederick McIntyre Bickel v Racine (Wisconsin). Otec John Frederick Bickel a matka Cora Brown Marcher byli oddáni v roce 1886 a následovaly děti Harold Leroy (narozen 1887), Jack M. (narozen 1892) a Rosina Elizabeth (narozena 1889). Fredric byl čtvrtým a nejmladším dítětem. Pocházel z dobře situované rodiny, otec byl prezidentem společnosti Racine Hardware Manufacturing Company která vyráběla díly do automobilů a kancelářské potřeby.

Vzdělání získal na Winslow Grammar School, poté absolvoval Racine High School a následně dva roky na University of Wisconsin, kde studoval obor finance a ekonomie. Již při studiu byl výraznou osobností, byl předsedou třídy, manažer fotbalového týmu a působil v dramatickém souboru. V roce 1917 přerušil studia a jako dvacetiletý narukoval do armády, kde se vypracoval na hodnost poručíka u dělostřelectva. Po skončení války se vrátil ke studiu, které ukončil v roce 1920. Nastoupil jako bankovní úředník ve First National City Bank of New York, ale po krátké době přehodnotil svoje priority a stal se hercem.

V prvních letech své herecké kariery se objevil v několika němých filmech v New Yorku, kde se současně živil jako fotografický model. V roce 1924 na radu svého kamaráda, herce Johna Cromwella si změnil svoje jméno na umělecký pseudonym Fredric March, podle rodného jména své matky. V roce 1926 debutoval na Broadwayi, kde se představil v hrách jako : "The Cat and The Canary", "The Great Gatsby" a "The Devil in the Cheese". Zlom v jeho kariéře nastal, když svým hereckým projevem ve hře "The Royal Family" upoutal pozornost filmových producentů a koncem 20. let získal smlouvu u Paramount Pictures.

V roce 1929 se představil v několika filmech , jako THE DUMMY, následovaly THE WILD PARTY, THE STUDIO MURDER MYSTERY, nebo THE MARRIAGE PLAYGROUND. Ale žádný s těchto snímků neznamenal výrazný úspěch. První výraznější role přišla ve snímku LAUGHTER a následoval film THE ROYAL FAMILY OF BROADWAY, který mu vynesl první nominaci na Oscara. V roce 1931 vytvořil dvojroli ve snímku DR. JEKYLL A PAN HYDE a svým hereckým výkonem v tomto filmu se zapsal zlatým písmem do dějin kinematografie a zaslouženě získal sošku Oscara. Následovala vrcholná dekáda jeho herecké kariéry, kdy se stal jednou z nejvyhledávanějších a nejlépe placených hvězd Hollywoodu. Výborný herecký výkon podal například ve filmech : THE SIGN OF THE CROSS (1932), BÍDNÍCI (1935), nebo ANNA KARENINA (1935). Další nominace na Oscara přišla v roce 1937 za snímek ZRODILA SE HVĚZDA. V roce 1947 získal druhou sošku Oscara za snímek NEJLEPŠÍ LÉTA NAŠEHO ŽIVOTA a v roce 1952 byl nominován na Oscara za snímek SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO. Přestože v dalších letech filmování omezil, vždy představoval výrazné role v kvalitních filmech, jako : MUŽ NA LANĚ (1953), MOSTY NA TORO-RI (1955), nebo MUŽ V ŠEDÉM FLANELOVÉM OBLEKU (1956). Jedna z jeho nejvýraznějších rolí na sklonku kariéry přišla v roce 1960 ve snímku KDO SEJE VÍTR, kde sekundoval Spenceru Tracymu. V roce 1964 si zahrál prezidenta Spojených států ve filmu SEDM KVĚTNOVÝCH DNÍ, následoval western HOMBRE (1967) a v roce 1970 drama ...TICK... TICK... TICK... . Když v roce 1972 vážně onemocněl, vypadalo to na konec jeho herecké kariéry, ale následující rok předvedl poslední vynikající herecký výkon ve filmu THE ICEMAN COMETH, kde se v menší roli představil také Jiří Voskovec. V průběhu své herecké kariéry se příležitostně objevil také na televizní obrazovce v několika TV filmech a seriálech.

Během své herecké kariéry se současně s filmováním věnoval také divadlu, kde zaznamenal několik úspěchů a byl výraznou hereckou osobností na obou scénách, jak divadelní i filmové. Za své divadelní účinkování získal několik cen. První cenu Tony získal v roce 1947 za představení "Years Ago". O cenu se tehdy podělil s José Ferrerem, který cenu získal za hru "Cyrano de Bergerac". Druhou cenu Tony získal v roce 1957 za "Long Day's Journey Into Night". V roce 1962 byl nominován na cenu Tony za účinkování ve hře "Gideon".

Fredric March byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil v roce 1924 a jeho první ženou se stala herečka Ellis Baker, ale manželství trvalo krátce a v roce 1927 skončilo rozvodem. Od roku 1927, kdy se podruhé oženil, strávil zbytek života po boku herečky Florence Eldridge, se kterou vychovali dvě děti (Penelope a Anthony ), které adoptovali. Se svou ženou Florence si společně zahráli ve třech filmech : AN ACT OF MURDER (1948), ANOTHER PART OF THE FOREST (1948) a ChRISTOPHER COLUMBUS (1949). Fredric March zemřel 14 dubna 1975 v Los Angeles (Kalifornie) ve věku 77 let na rakovinu. Přestože Fredric March dnes nepatří k takovým pojmům jako například Spencer Tracy nebo Clark Gable, ve své době byl nejlepší herec své generace a byl dokonalým symbolem Hollywoodu, který postupem času neprávem upadl do zapomnění. Každopádně, svým herectvím se nesmazatelně zapsal do historie amerického filmu i divadla.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.